Masáž hrádze

5

Existujú rôzne formy prípravy na prirodzený pôrod. Jednou z nich je masáž hrádze. Hoci táto masáž ešte nepodstúpila podrobný vedecký výskum, z niekoľkých už uskutočnených štúdií vyplýva, že znižuje pravdepodobnosť natrhnutia hrádze. Napríklad štúdia publikovaná v renomovanom americkom gynekologicko-pôrodníckom časopise American Journal of Obstetrics and Gynecology č. 9/1999 v závere hodnotí, že v oboch pozorovaných skupinách masáž hrádze znížila riziko poranenia hrádze pri pôrode. Niektoré odvtedy realizované štúdie zaznamenali ešte výraznejší prínos masáže.

Masáž hrádze môže budúcej mamičke i priblížiť pocity, ktoré bude mať, až sa dieťatko začne objavovať, tiež ju môže využiť pri nácviku dôležitého uvoľnenia hrádze. Väčšina žien, ktoré masáž pravidelne vykonávali, potvrdila, že to bolo pre nich výhodné. V prípadoch, keď došlo k natrhnutiu hrádze napriek predchádzajúcim pravidelným masážam s olejom, došlo k významnému skráteniu obdobia hojenia vzniknutých trhliniek.

Pri masáži je vhodné použiť čisté rastlinné (resp. zeleninové) oleje, najlepšie účinky máva olejová zmes.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ahoj Maji,

    rada by som ti pomohla s tvojou otázkou. Našla som túto masáž aj na inej stránke a tak ti ju preposielam. Maj sa s držím palce : )

    Vyskúšajte túto techniku:

     

    1. Dôkladne si umyte ruky a ostrihajte si nechty na palcoch. Usaďte sa v pohodlnom teplom prostredí, mierne roztiahnite nohy v polosede. Aby ste sa lepšie oboznámili so svojou perineálnou oblasťou, môžete použiť pri prvých pár masážach zrkadlo. Použite masážny olej resp. čistý rastlinný olej (napr. olivový olej môžete zakúpiť za pár korún v lekárni – pozn. prekladateľa) alebo lubrikant na vodnej báze (nie na báze ropy), ktorým natriete vaše prsty, palce a perineum.

     

    2. Vložte vaše palce do vašej vagíny tak hlboko ako sa dá a roztiahnite nohy. Stlačte perineálnu oblasť dole smerom ku konečníku a do strán. Jemne pokračujte v rozpínaní otvoru, až pokiaľ nepocítite slabé pálenie alebo svrbenie (ak ste niekedy cvičili strečing, tak ten pocit veľkého napätia v svale poznáte – pozn. prekladateľa)

     

    3. Udržte toto roztiahnutie, až kým pálenie alebo svrbenie neopadne a pritom jemne masírujte vagínu dozadu a dopredu.

     

    4. Počas masírovania zatlačte vaše palce do stien vaginálneho kanála a jemne ťahajte tkanivo dopredu, akoby prechádzala hlavička dieťatka počas pôrodu.

     

    5. Nakoniec masírujte tkanivo medzi palcom a ukazovákom tam a späť asi minútu.

     

    Pozor!

     

    Použitie príliš veľkej sily by mohlo spôsobiť pomliaždeniny alebo opuchliny v tomto jemnom tkanive. Počas masáže sa vyhnite tlaku na močový otvor, pretože by to môhlo spôsobiť poranenie alebo infekciu.

     

    Keď si osvojíte túto techniku, pridajte k sérii Kegelove cviky (uverejníme v ďalšom článku –pozn. redakcie), aby ste získali cit pre vaše vaginálne svaly. Praktizujte tento rituál denne počnúc 34. týždňom tehotnosti.

     

    Mnoho pôrodníkov a pôrodných asistentiek sa domnieva, že pokiaľ je pri pôrode perineum podopierané, tlačenie je správne načasované a detskej hlávke a plieckam sa uľahčuje postup, perineálna masáž nie je potrebná. Prediskutujte prínos perineálnej masáže so svojim lekárom.

Pridaj komentár