Kým rastie bruškoTehotenstvo očami muža

Inštinkt hniezdenia u muža

 Petronela Hercová   01.01.1970   0

Každá žena, ktorá prežila sladký čas čakania na narodenie budúceho potomka, určite prežila obdobie, ktoré sa nazýva inštinkt hniezdenia. Ale počuli alebo stretli ste sa s tým, že aj muž môže zažívať niečo podobné?

Tak ja môžem povedať, že áno. Mám doma chlapa (môj manžel :-), u ktorého sa tento stav prejavuje dokonca ešte intenzívnejšie ako u mňa!

shutterstock

V očakávaní druhého bábätka

Nepamätám sa, že by ho to tak zobralo aj pri prvom. Možno je to tým, že to bude dievčatko alebo možno tým, že pri prvom sme mali kopu iných starostí a nemali sme čas sa tým tak zaoberať (svadba, kúpa a prerábka bytu).

Keď sa tak nad tým zamyslím, vlastne nie je prvý, u ktorého som sa s niečím podobným stretla. Kedysi dávno, keď moja známa čakala svoje tiež druhé dieťa, u jej partnera sa prejavili podobné „príznaky“. A vlastne - u môjho švagra tiež, u manžela mojej sesternice tiež a určite by som si spomenula na omnoho viac mužov.

Čo je však veľmi dôležité, u každého z nich sa táto fáza prejavila alebo bola intenzívnejšia tiež až pri očakávaní druhého dieťaťa. Tu sa natíska otázka, prečo je tomu tak?

Nevychutná si prvé?

Najskôr to bude tým, že prvé dieťa si muž tak nevychutná, nevie, čo ho čaká (ono v podstate ani žena, ale bavíme sa o mužoch), aké nástrahy, úskalia to všetko bude obnášať.

Robí sa síce chlapský a hovorí, že to "bude fajn, zvládneme to" a iné podobné frázy, ale v kútiku duše má možno väčší strach ako žena. Veď on bude ten, ktorý to bude musieť zvládnuť po finančnej stránke - pretože ženy - matky z materskej a následne z rodičovského príspevku nepokryjú výdavky ani pre seba a dieťa, tobôž celú domácnosť!

No a čo otec pri druhom dieťati?

Atmosféra je kľudnejšia, domácnosť zabehnutá a najmä tehotenstvo a čakanie na bábätko je niečo, čo tu už raz bolo, takže sa na to môže patrične pripraviť.

A ako vyzerá taký chlapský inštinkt hniezdenia?

Chlapovi napadajú samé zlepšováky: kde čo dáme, ako všetko vylepšíme, omaľujeme, kúpime nové, vymeníme, podorábame...

Konkrétne môj manžel sa konečne rozhodol presťahovať spálňu a detskú izbu (kým sme o druhom dieťati ani nechyrovali, stále nemal na to čas). Do oboch izieb kúpil nové okná, aby malej nebolo zima (a nám doteraz mohlo byť?), nanovo ich vystierkoval, omaľoval, položil novú podlahu, kúpil komodu pre detské vecičky, nočnú lampu nad posteľ, aby som nemusela chodiť k vypínaču..

No a čo sa týka konkrétnejšie budúceho člena našej rodiny, vyratúva si, koľko plienok kúpime do zásoby, vlhčených utierok, cumlíkov, prebaľovacích podložiek, čajíkov, aby nemusel každú chvíľu behať do obchodu, pretože pri prvom dieťati musel (stále sme niečo nemali, niečo nové potrebovali).

Tento jeho "inštinkt hniezdenia" sa mi veľmi páči,

občas sa na ňom schuti zasmejem - taký je môj manžel usilovný a starostlivý! V kútiku duše by som si priala, aby mal takýto stav častejšie (alebo nastálo). Len bez toho, aby bol k tomu potrebný prichádzajúci novorodenec, samozrejme :-)...

Zatiaľ som sa nikde nedočítala o "mužskom inštinkte hniezdenia". Vždy len niečo okrajovo. Ale určite je to dobrá téma. Aspoň u nás aj aktuálna. A u vás? Má (mal) „to“ aj ten váš chlap?

Alebo sme ojedinelý prípad hodný sledovania?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP

Všetko, čo ste sa chceli spýtať:

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised