Čo pripraviť ešte pred odchodom do pôrodnice?

Ľubka Lapšanská 1

Ešte predtým, než pôjdete do pôrodnice je výhodné urobiť niekoľko vecí:

1) Nájdite si pediatra

– je nutné vedieť jeho meno (ideálne aj adresu) skôr ako idete rodiť. V pôrodnici sa vás na to budú pýtať, aby mu mohli poslať správu o dieťatku. Prečítajte si viac o výbere pediatra.

2) Zabezpečte niekoho, kto pripraví byt

tesne pred tým ako sa vrátite z pôrodnice. Nie vždy to zvládne nastávajúci otecko. Najmä keď je pracovne vyťažený, okrem toho sa musí starať o staršie dieťa či o domáceho miláčika a ešte za vami dvakrát denne dobehne do pôrodnice doniesť zabudnuté veci.

Mamky, svokry a sestry sú obvykle najlepšími pomocníkmi.

Ak bývate ďaleko od nich – skúste osloviť nejakú svoju priateľku, aby byt minimálne „skontrolovala“ či „upravila“ tesne pred tým, než sa vrátite.  Vo chvíli keď prekročíte prah domu je super, keď je tam čistučko a voňavo. Neporiadok môžu posunúť ručičku smerom k popôrodnej depresii veľmi jednoducho. Vo chvíli, keď už nemáte kam položiť ani bábätko a v rohu chodby zbadáte tašku s vecami ešte stále mokrými od plodovej vody sa asi slzám neubránite.

3) Pripravte zoznam pokynov,

čo treba počas vašej neprítomnosti urobiť – to platí hlavne pre rodiny, kde už je staršie dieťa alebo domáce zvieratko. Tým ide o život! 🙂

Takže – vôbec nezaškodí presný rozpis typu – v utorok výtvarka od vtedy do vtedy. Čakať treba pred hlavným vchodom… resp. kocúr  potrebuje žrať aspoň raz denne – granule sú v špajze na spodnej polici. (PS: špajza je za tými červenými dverami vedľa sporáka.)

4) Pripravte zásoby jedla

Nielen na čas, keď doma nebudete prítomné je dobré urobiť si zásoby. Chlapi sú veľmi vynaliezaví a mnohí z nich vedia variť. A aj staršie deti sa potešia, ak budú týždeň žiť na pizze a reštauračných večerách.

Určite im však nebude robiť problém vybrať si niečo (čo ste ešte pred pôrodom uvarili a zamrazili) z mrazničky a ohriať si to.

I pre vás je to však výhodou – keď máte zamrazených zopár jedál. V šestonedelí sa vám takáto rýchla pomoc zíde. Máte totiž oddychovať a nie stáť za sporákom. A úplne najideálnejšie je, ak vám má kto navariť čerstvé jedlo – minimálne v ten deň, kedy sa vrátite s bábätkom. A keď si ešte budete môcť povedať na čo máte chuť… hmmm… (vďaka mami 😉

5) Zabaľte tašku pre dieťa,

ktorú vám prinesie otecko do pôrodnice, keď pôjdete domov. Potrebujete cca 2ks-3ks bavlnených plienok, prípadne 2ks jednorazových plienok.  Ďalej pribaľte košieľku alebo body, zavinovačku, čiapočku, podľa ročného obdobia aj svetrík, deku  alebo fusak.

Zamyslite sa aj nad tým, ako dopravíte bábätko domov. Ak autom – nevyhnutná je autosedačka. Ak ho chcete mať vo „vajíčku“ v sedačke v aute – potom je vám bežná zavinovačka zbytočná. Využijete napr. zavinovačku do autosedačky, alebo fusak do autosedačky.

6) Zabaľte tašku pre seba, na cestu z pôrodnice domov

Prinesie vám ju pred odchodom otecko. Zväčša je ešte vhodné oblečenie, ktoré ste nosili počas tehotenstva. Ideálne voľnejšie šaty. A nezabudnite na spodné prádlo, ponožky a topánky!

7) Do auta si pripravte vankúš a deku.

Po nástrihu hrádze sa výborne hodí aj nafúknuté plávacie koleso, ktoré vám zabezpečí, že si – najmä pri dlhej ceste autom – nebudete sedieť na najboľavejšej časti. Nezabudnite na dostatok benzínu!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. tiež som tápala akože brutálne, ale cez chattyclass.sk sme sa s priateľom zapísali na lekciu “Príprava na príchod bábätka” ku pôrodnej asistentke Andrejke a že skúsime či nám to dá odpovede na všetko čo nás zaujíma nakoľko v okolí priateľov sme prví tatkovci a tam sme sa dozvedeli toho fúru a hlavne upokojili sme sa big green

Pridaj komentár