Kým rastie bruškoŽivotospráva

Zuby a tehotenstvo. Čo sa mení

 Monika Vandáková   18.05.2020   0

Že každé dieťa stojí matku jeden zub, je iba mýtus. Zaužívané tvrdenia žien, že zuby sa im kazia preto, lebo dieťa im odobralo vápnik v tehotenstve alebo že im vápnik odchádza do materinského mlieka, sa považujú za nepravdivé. Zub sa môže pokaziť len narušením kyselinou zvonku a chybami pri výžive a hygiene.

iStock

 

Tehotné ženy sú náchylnejšie na kazy

Tehotné ženy, ktoré trpia rannými nevoľnosťami, sú pokiaľ ide o nebezpečenstvo vzniku zubných kazov, ohrozenou skupinou.

Pri častom zvracaní sa výrazne okysľuje prostredie v ústach, narušuje sa zubná sklovina a zuby sú väčšmi ohrozené kazom. Je preto potrebné opakované umývanie zubov, alebo minimálne vyplachovanie úst ústnou vodou, najlepšie fluoridovanou.

Druhým problémom bývajú krvácajúce ďasná. Počas tehotenstva prechádzajú zmenami všetky sliznice v tele, ďasná nevynímajúc. Môžu byť oveľa citlivejšie, náchylné na krvácanie. Čistenie zubov v tehotenstve môže byť nepríjemné a bolestivé.

Zlá správa je, že „odfláknutým“ čistením zubov, aby to nebolelo, si môžete zarobiť na zubný kaz. Treba tiež dávať pozor, aby sa zo zapáleného ďasna v tehotenstve nerozvinula paradentóza. 

Prečítajte si tiež: TOP 10 fintičiek proti zvracaniu v tehotenstve

Čo môžete urobiť pre svoje zuby a ďasná v tehotenstve

 • Zvýšte prísun vitamínov a minerálov – kvalitnou stravou. Na silnejšie ďasná pomáha najmä vitamín C v kombinácii s kalciom. 
 • Popasujte sa s dentálnou hygienou. Kúpte si zubnú kefku s jemnými štetinkami, nezabúdajte na medzizubné kefky a používajte zubné pasty pre tehotné a dojčiace ženy.
 • Fluór je pre zuby rovnako potrebný, ako C vitamín pri chrípke. Fluoridy vytvrdzujú povrch zuba. Do skloviny sa dostanú zo slín. Môžeme ich získať v nápojoch (čaj, minerálne vody) a jedle (ryby).
 • V neposlednom rade nezabudnite počas tehotenstva navštíviť zubára  a dentálnu hygienu, bez ohľadu na to, či máte alebo nemáte subjektívne ťažkosti so zubami.


Produktový TIP:

Biela perla pre tehotné a dojčiace ženy

Čím je pasta špeciálna?

Zubná pasta obsahuje 100% panenský kokosový olej, pantenol, ružový íl, japonskú kaméliu, ktoré pomáhajú regenerovať ďasná a zároveň chránia zuby pred zubným kazom.

Aktívne látky:

 • 100% panenský kokosový olej

obsahuje mastné aminokyseliny, ktoré sú dôležité pre zdravie matky počas tehotenstva

 • Fluór a Kalcium

remineralizuje zubnú sklovinu a chráni zuby pred zubným kazom

 • Pantenol - Provitamín B5

hydratuje ďasná

 • Japonská Kamélia

organický pannenský olej, antioxidant

 • Ružový íl

prirodzený detox pre ústnu dutinu

 • Xylitol

chráni pred prekyslením ústnej dutiny

 • Enzým (glucose oxidase)

udržiava prirodzenú mikroflóru v ústnej dutine 

Viac na www.bielaperla.sk


U zubára počas tehotenstva

V prvom trimestri by mal váš zubný lekár urobiť celkovú kontrolu zubov a ďasien. Ak nájde kazy, bolo by dobre doriešiť ich ošetrenie ešte pred pôrodom.  Dôležité je tiež absolvovať zubnú hygienu, kde vám odstránia zubný kameň.

O zuby bábätka sa staráte už v tehotenstve

Vývin chrupu plodu sa začína približne vo štvrtom týždni tehotenstva. Pre jeho stavbu sú nevyhnuté: vápnik, fosfor, fluór. Nachádzajú sa najmä v mlieku a mliečnych výrobkoch.

Ak ste na mlieko alergická alebo máte k nemu vyslovene nechuť, nájdite si vápnik inde - skúste surovú zeleninu, najmä zelenú listovú zeleninu alebo strukoviny. Aby sme mohli lepšie využiť vápnik z potravy, pomôže nám dostatok vitamínu B.

Ak sú zuby mamičky kazové, znamená to prítomnosť baktérií, ktoré sú ľahko prenositeľné na bábätko pri bozkávaní, oblizovaní cumlíka a pod. Neváhajte s opakovanou návštevou zubného lekára.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Monika Vandáková

Som skeptik, melancholik a kritik. Prežila som v tomto duchu aj svoje detstvo a dospievanie, a ani teraz v postavení  matky ma to neprešlo.  Pochádzam z Košíc a mám dve malé deti.  Rada píšem o veciach, témach a problémoch, ktoré sa ma osobne týkajú.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised