„Zodpovedné rodičovstvo nie je bezpodmienečne prepožičaný dar Matky prírody alebo jednoducho získaný talent. Veľmi často je nevyhnutné naučiť sa ho.“
Peter G. Fedor – Freybergh
V roku 2012 vydal UNICEF novú publikáciu:
Sprievodca matky v starostlivosti o dieťa
V spolupráci viacerých odborníkov vznikla kniha, ktorá ma ambíciu pomôcť mamám zorientovať sa v najnovších odporúčaniach v starostlivosti o narodené bábätko.
Z tém, ktorým sa publikácia venuje vyberáme:
Príprava na materstvo
V súčasnosti vieme, ako významne môže matka prispieť k tomu, aby sa dieťa narodilo zdravé, silné a aký veľký význam pre jeho adaptáciu po pôrode má jej obetavá starostlivosť.
Výživa a životospráva tehotnej zásadne vstupuje do vývoja prenatálneho dieťatka a preto si nezabudnite prečítať kapitolu o výžive v tehotenstve.
Zdravotná starostlivosť o novorodené dieťa
V tejto kapitole sa môžete dozvedieť, ako je u nás organizovaná sieť pôrodníc ale aj neonatologických oddelení. Ak vám doteraz nebolo jasné, čo je vlastne “perinatologické centrum” a či sú medzi nimi rozdiely v špecializácii, odporúčame tento zdroj.
Nájdete tu aj zoznam BFH nemocníc a kritériá, ktoré by mali spĺňať.
O vzťahovej väzbe medzi matkou a jej dieťaťom
Vzťah matky s dieťatkom – častokrát nazývaný tiež primárna – prvá väzba, ktorú dieťa v živote zažije, je pokladaná z základ všetkých ďalších životných vzťahov.
Výživa dojčiat a batoliat
Snáď už nikto neverí, že deťom je lepšie na novorodeneckom oddelení ako s mamkou, že im treba dávať mliečko len raz za tri hodiny a nie je dôležitý ich vzájomný kontakt.
Keď však chcete vedieť vedieť viac o mágii samoprisatia, o význame neprerušovaného kontaktu medzi matkou a dieťatkom, o dôležitosti dojčenia, zaujme vás určite práve táto kapitola. Obsahuje stručný návod o začiatkoch dojčenia, riešenie najčastejších problémov s dojčením ale odporúčaný postup pri zavádzaní príkrmov do stravy dieťatka.
V ďalších kapitolách sa môžete dozvedieť viac o bankách ženského mlieka na Slovensku, o spolupráci matky s detským lekárom v starostlivosti o dieťa, nezabudlo sa ani na štádiá vývoja detského veku a psychomotorický vývin dieťaťa.
Túto publikáciu si môžete zadarmo stiahnuť na stránkach UNICEF.