Sexuálny život súčasných „tehuliek“ – ustráchané alebo už dávno bez predsudkov?

PR 0

Aj v súčasnosti sa nájde mnoho ľudí, u ktorých pretrvávajú ohľadom sexu počas tehotenstva predsudky z minulosti.

Čo je v skutočnosti pravdy na tom, že bábätku touto aktivitou môžeme ublížiť? Kedy sa obávať vôbec nemusíme a kedy naopak zbystriť pozornosť pred možnými rizikami?

Kedy sex áno a kedy nie?

Hoci v prvom rade by sa v tomto prípade malo hľadieť na pocity a potreby budúcej mamičky, je potrebné mať na zreteli aj niektoré zdravotné hľadiská. Je rozdiel, ak máte bezproblémovú graviditu a naopak, ak je vaše tehotenstvo rizikové alebo ste už viackrát potratili.

Záleží aj na tom, v akom trimestri práve ste, pretože najmä ten prvý býva často problematický a intímny styk neprichádza do úvahy. Čo sa týka posledného trimestra, stále sa polemizuje o tom, či sex v tomto období nemôže vyvolať predčasný pôrod. Najideálnejším sa teda javí druhý trimester.

Intímna hygiena v tehotenstve

Takisto treba o niečo viac dbať na intímnu hygienu, keďže mnoho žien je v tomto období náchylnejších na infekcie. Potrápiť vás môžu kvasinky či baktérie.

Rýchlou a účinnou pomocou pri oboch druhoch infekcie je zdravotnícka pomôcka Beliema® Effect vaginálne tablety od firmy Idelyn®,  ktoré sú vďaka svojmu šetrnému zloženiu (laktobacily a kyselina mliečna) a mechanizmu účinku vhodné aj v tehotenstve.

Nemali by ste však zabúdať na prevenciu vo forme správnej hygieny spolu s vhodnými kozmetickými prípravkami ako je Beliema – intímny gél a upokojujúci krém.

A najmä, nezabudnite, že musíte prispôsobiť váš sexuálny život aktuálnemu stavu. Experimentovanie s polohami, pri ktorých by ste si tlačili na brucho, určite odložte na neskôr!

Sexuálny život súčasných „tehuliek“ – ustráchané alebo už dávno bez predsudkov?

Podľa gynekológa MUDr. Tomáša Faita, popredného českého odborníka v oblasti gynekologickej endokrinológie a antikoncepcie, sa u časti tehotných žien túžba po sexe zvyšuje, pravdepodobne pod vplyvom hormonálnych zmien. Iné akoby naplnili svoju reprodukčnú potrebu a po sexuálnych aktivitách netúžia.

S odkladom prvého tehotenstva do vyššieho veku je spojená i vyššia úzkosť tehotných žien, ktoré sa sexu vyhýbajú z obáv, aby tehotenstvo neohrozili. To ešte vo väčšej miere platí pre ženy po umelom oplodnení.

Tehotné ženy v sexuálnych trendoch kopírujú správanie celej populácie, a vyzerá to tak, že všeobecne klesá záujem o sexuálny život, ktorý je nahradený elektronickou komunikáciou,“ vyjadril sa MUDr. Tomáš Fait.

Samozrejme, i medzi tehotnými ženami je mierny nárast obľuby tzv. nekoitálnych aktivít, konkrétne orálneho sexu. Ten je dnes podľa výskumov bežnou sexuálnou aktivitou, často predchádzajúcou „klasickým“ koitálnym aktivitám.

Vážnejšie riziká budúcich mamičiek pri sexe

Pravidlá bezpečného sexu platia pre gravidné ženy ešte o niečo viac. Každý určite chápe, aké rizikové je dostať kvapavku či syfilis v tehotenstve. Syfilis lekári stále screeningovo vyšetrujú, pretože je schopný vyvolať u bábätka ťažké poruchy.

Častejší je však prenos infekcií ako sú chlamýdie, ureoplazmy a mykoplazmy, ktoré môžu byť príčinou predčasného pôrodu alebo dokonca potratu.

To isté spôsobuje i „obyčajná“ pošvová dysmikróbia – typicky bakteriálna vaginóza. Tá sa síce neprenáša pohlavným stykom, ale ten, rovnako ako kúpanie v stojatých nádržiach či zlá intímna hygiena, vedie k nerovnováhe organizmov v pošve.

Druhý trimester – najideálnejšie obdobie na sex?

Organizmus by si mal sám povedať, kedy je sex bezpečný a kedy nie. Je pravdou, že druhý trimester je obdobím relatívneho pokoja.

Do 10. týždňa sú pomerne časté tehotenské straty, ktoré potom pár chybne pripisuje sexuálnej aktivite,“ hovorí MUDr. Tomáš Fait.

V treťom trimestri si časť žien pripadá sexuálne nepríťažlivých a presiakle maternicové hrdlo môže po styku ľahko krvácať, čo na pokoji rozhodne nepridá. Preto sa javí druhý trimester s ešte malým bruškom a pomerne nízkym výskytom komplikácií ako oáza pokoja vhodná k sexuálnym aktivitám,“ zakončuje.

Prečo je intímna hygiena v tehotenstva taká dôležitá?

Či už budú ženy sexuálne aktívne alebo nie, je potrebné v tehotenstve dbať na správnu rovnováhu pošvového prostredia. Štúdie jasne preukazujú význam bakteriálneho osídlení vaginálnej flóry v prevencii predčasného pôrodu a v prípade vaginálneho pôrodu i na správne osídlenie bábätka baktériami.

Význam prenosu baktérií z matky na dieťa je tiež podporený skutočnosťou, že absencia kontaktu s pôrodnými cestami, a teda i baktériami, vedie u detí k vyššiemu výskytu  niektorých alergických ochorení (astma, atopický ekzém, alergie).

U sexuálne aktívnych žien môže alkalizácia pošvového prostredia spermiami narušovať prirodzenú pošvovú flóru.

V tomto období je intímna oblasť obzvlášť citlivá a možné podráždenie je vhodné upokojiť prípravkami s kyselinou hyalurónovou.

Podľa gynekológa MUDr. Tomáša Faita je vhodné, aby ženy v intímnej hygiene používali prípravky s prebiotickými zložkami (látky podporujúce rast mikroflóry) a prípravky s pH zodpovedajúcim intímnym partiám (kyselina mliečna).

Najmä časť predčasných pôrodov je spojená s pošvovou dysmikróbiou. Niekedy je i pre lekára ťažké odlíšiť prirodzenú pošvovú sekréciu, ktorá sa v tehotenstve zvyšuje, od výtoku spôsobeného dysmikróbiou či zápalom pošvy.

Preto platí, že každý výtok v tehotenstve by mal byť vyšetrený. Pretože predčasný pôrod nemusí končiť iba krásnou televíznou reportážou o tom, aké malé bábätká dokážeme zachrániť. Najmä pred 28. týždňom tehotenstva so sebou predčasný pôrod prináša riziko život ohrozujúcich komplikácií,“ vyjadril sa MUDr. Tomáš Fait. 

Majú muži strach zo sexu s tehotnou ženou?

Podľa gynekológa MUDr. Tomáša Faita sa ženy často sťažujú, že s nimi partner v tehotenstve sex mať nechce z obavy, aby dieťaťu neublížil. Práve títo muži by si mali osvojiť informáciu, že zdravému tehotenstvu sex neškodí. A muži bez fantázie by zase mali vedieť, že najmä tretí trimester nie je obdobím vhodným pre „misionársku“ polohu.

Kedy sex v tehotenstve áno a kedy nie?

Pri rešpektovaní anatomických zmien tela je sex vďaka vhodnej voľbe polohy vhodný po celý čas tehotenstva.

Často tradované varovanie či rada ku koncu tehotenstva ohľadom toho, že spermat obsahuje prostaglandíny, štartujúce pôrodnú činnosť nie sú nič viac než mýtus. Obsahujú, ale nie dostatočné množstvo,“ potvrdil MUDr. Tomáš Fait.

Neobmedzenosť sexuality neplatí pre rizikové tehotenstvá. Pokiaľ má napríklad žena pokročilý vaginálny nález, môžu inak neškodné orgastické sťahy maternice situáciu ešte zhoršiť. Čiže v tomto prípade sa neodporúča ani stimulácia orálna či digitálna.

Na záver je však potrebné zdôrazniť, že sex je jedným zo základných komunikačných pilierov vzťahu, ktorého by sme sa mali držať i v tehotenstve.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...