Keď plánujeme cestu do zahraničia, spravidla myslíme aj na cestovné poistenie. V tehotenstve máme veľmi konkrétnu predstavu poistenia liečebných nákladov – chceme také poistenie, ktoré by pokrylo aj prípadné komplikácie súvisiace s bruškom.
Ak sa však začítame do poistných podmienok komerčných poisťovní, narazíme na rôzne obmedzenia, či výluky z poistenia súvisiace s tehotenstvom a pôrodom.
Shutterstock Komerčné poistenie – čo vám v tehotenstve nepreplatia Komerčné poisťovne v zásade vylučujú z poistenia
prípady vyšetrení (vrátane laboratórneho a ultrazvukového) na zistenie tehotenstva , náklady spôsobené rizikovým tehotenstvom , ktoré bolo lekárom indikované pred začiatkom poistenej cesty a náklady spôsobené zámerným ukončením tehotenstva (interrupcie). Obmedzenie podľa týždňa tehotenstva Spravidla si tiež komerčné poisťovne určujú termín, od ktorého odmietnu preplatiť náklady na ošetrenie zdravotných komplikácií v tehotenstve, vrátane pôrodu. Je tomu tak preto, že sa bránia akémukoľvek náznaku pôrodnej “turistiky.”
Závisí od konkrétnej poisťovne, ako má nastavené poistné podmienky cestovného poistenia, medzníkom býva 26. týždeň tehotenstva . Po jeho ukončení sa z cestovného poistenia vylučujú náklady vynaložené z dôvodu tehotenstva, vrátane pôrodu a jeho komplikácií .
Záver je teda taký: na dovolenke si môžeme zlomiť ruku, ale vrámci pôrodných bolestí sa na komerčné poisťovne radšej nespoliehajme.
Zachrániť situáciu však môže ešte jedna kartička:
Európsky preukaz zdravotného poistenia Odhliadnuc od komerčného cestovného poistenia môže byť v rámci krajín eurozóny (a tiež v Nórsku, Lichtenštajnsku, Švajčiarsku a na Islande, ktoré sú súčasťou Európskeho hospodárskeho priestoru) riešením Európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP) .-
Na základe EPZP má každý slovenský poistenec právo na potrebnú zdravotnú starostlivosť, a to v rovnakom rozsahu a podľa rovnakých kritérií ako domáci občan.
Nielen akútne pôrody, ale aj plánované Od konca roka 2013 je platná legislatíva, ktorá umožňuje použiť európsky preukaz poistenie nielen v prípade náhlych komplikácií v tehotenstve a pri akútnych pôrodoch.
Pôrod v členskom štáte Únie si môžete vopred naplánovať a vaša zdravotná poisťovňa vám ho preplatí do výšky cien na Slovensku .
Vaše plány rodiť v zahraničí nemusíte vopred so zdravotnou poisťovňou konzultovať, nepotrebujete súhlas zdravotnej poisťovne s pôrodom v zahraničí. Peniaze vám vrátia spravidla do troch mesiacov od podania žiadosti o refundáciu.
Prepláca sa toľko, koľko stojí pôrod na Slovensku Môžete ísť k akémukoľvek poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti v inom členskom štáte EÚ bez ohľadu na to, či je financovaný z verejného systému, to znamená aj k súkromnému lekárovi bez zmlúv so zdravotnými poisťovňami.
Poisťovňa preplatí toľko, koľko by ste zaplatili za výkon aj u nás, u slovenského lekára, resp. v slovenskej pôrodnici. Čo je v prípade prirodzeného pôrodu zhruba 835 eur, maximálne 1440 eur. Tieto peniaze však musíte mať v čase pôrodu so sebou, resp. na účte, poisťovňa vám ich refunduje až neskôr.
»»»»»»» Zisťovali sme, koľko stojí pôrod na Slovensku a akú sumu vám preplatia .
Žiadalo by sa na tému EPZP dodať, že nekryje úhradu nákladov za prevoz pacienta na Slovensko a takisto v prípade úmrtia neslúži na úhradu nákladov za prevoz telesných pozostatkov na Slovensko. Neviaže sa naň ani poskytovanie asistenčných služieb. Preto sa odporúča kombinovať ho s komerčným cestovným poistením.
Loading...