Ak tvorí materina dúška, mäta, lipový a bazový kvet súčasť vášho pitného režimu, pokojne v tejto tradícii pokračujte aj ďalej.
Šálka či dve bylinkového čaju denne upokojujú organizmus, obsahujú veľa prospešných látok a pomáhajú udržať pleť aj vlasy vo forme. Naviac čajový rituál prináša relax a pohodu aj v náročnejších pracovných dňoch.
Zázvorový čaj, ak ho nepijeme denne po litroch, je ideálny pomocník pri ranných nevoľnostiach. Vďaka svojím účinkom pomáha pri pálení záhy a lieči tehotenské bolesti.
V čase jesenných chrípok a rôznych vírusov podporuje imunitný systém a pomáha aj pri liečbe infekcií. Tu samozrejme platí, že ani dennú dávku zázvoru netreba preháňať.
shutterstock
Vajíčka v tehotenstve
Koniec praženici na raňajky? Vajíčka patria medzi potraviny, ktoré rozdeľujú verejnosť aj odborníkov. V tehotenstve sa neodporúčajú predovšetkým surové vajíčka (ktoré nájdete napríklad v tiramisu, majonéze či zmrzline).
Ak ste však boli naučená na tepelne upravené vajíčka napríklad na raňajky, nemusíte sa im vyhýbať. Nezabudnite však, že nie sú práve najchudšou potravinou a doprajte si po nich prechádzku či pohyb naviac.
Losos v tehotenstve
Obľúbená rybka sa v zozname zakázaných potravín ocitla už neraz. Avšak dožičiť si k zemiakom kúsok na masle opečeného lososa vám určite neuškodí.
Losos patrí medzi chudé ryby, ktoré obsahujú veľa pre telo užitočných látok, a jeho pravidelná konzumácia pomáha predchádzať srdcovo – cievnym ochoreniam.
Vyhýbať by ste sa mali len surovým rybám ako napríklad sushi.
Aké lieky v tehotenstve
Mnohým budúcim mamičkám sa stane, že ich v čase tehotenstva skolí nepríjemná chrípka. Ak sa ocitnete v posteli s teplotami, bolesťou hrdla či celkovou slabosťou, nebojte sa poradiť o liečbe s lekárom.
Dnes na trhu existuje veľké množstvo liekov vhodných aj v tehotenstve , prípadne liečivá na prírodnom základe. Samoliečba najrôznejšími bylinkami najmä v čase tehotenstva nie je to pravé orechové.
Základom je vyváženosť
Nejedna mamička v snahe chrániť zdravie svojho dieťaťa nakúpi množstvo vitamínov, z nedeľnej polievky vyťahuje zeleninu či poctivo nahradí šálku kávy superzdravým čajom.
Pravdou ale zostáva, že tieto “nebezpečné potraviny“ nie sú pre zdravie mamičky a bábätka tie naozaj nebezpečné. Oveľa viac škodí pravidelná návšteva fastfoodov, syrová pizza na večeru, údeniny, krémové koláče, nákupná horúčka v oddelení sladkostí či kalorické ovocné džúsy.
Obzvlášť v tehotenstve si doprajte dostatok vitamínov, čerstvého ovocia a zeleniny, chudé mäso a ryby a pravidelný pitný režim. Pre vývin bábätka tak urobíte všetko, čo treba.
Zoznamy zakázaných potravín nech vás vôbec netrápia. Ak o niektorej z nich máte pochybnosti, poraďte sa so svojím lekárom.