Kým rastie bruškoVýživa v tehotenstve

Ako ma tehotenstvo skoro pripravilo o vlasy

 Marcela Beňová   02.05.2019   1

Nie preto, že by som si ich trhala od zúfalstva nad stúpajúcou váhou a skriňou plnou darovaného detského oblečenia.

Niekomu tehotenstvo nadelí strie, niekomu jasnú pleť. Mne prinieslo zopár holých miest na hlave, odkiaľ mi húfne zmizli vlasy. A takto som si s tým poradila.

shutterstock

 

Vlasy nie sú len korunka krásy

Keby šlo len o daň za zdravé a pekné dieťa, človek by sa na to vykašlal. Ale nešlo. Vlasy sú dôležitý indikátor zdravia. Ak vám z hrivy po pás ostane na hlave pankáč, buď ste zmenili štýl, alebo jednoducho vlasy zoslabli, a v tele niečo nie je ok.

V tehotenstve je tá príčina jasná. Hormóny šalejú, aj to málo vitamínov a živín, čo do seba dostaneme, ide budúcemu potomkovi, a my proste nie sme vo svojej koži.

Pár vypadaných vlasov navyše ženu spočiatku netrápi. Ale verte mi, keď materské hormóny opadnú, začne vás to škrieť. Dajte si na vlasy preto pozor už v tehotenstve.

 

Je to ako s opaľovaním. Pri mori sme v pohodičke, nechce sa nám natierať každým päť minút opaľovákom, ale doma si pri pohľade na kopu nových vrások búchame hlavu o kúpeľňové dlaždičky.

Železo je základ

Že mám málo železa, mi v tehotenstve vyšlo hneď v krvných testoch, len som to akosi odignorovala. Železo v podobe doplnkov som si z lekárne vybrala, ale brala som ho skôr nepravidelne. Pritom je veľmi dôležité a chýba mnohým ženám.

Nedostatok železa spôsobuje to, že v tele sa tvorí menej hemoglobínu. Ten má za úlohu transfer kyslíku, ktorý je okrem iného potrebný pre rast vlasov. Ak nám železo chýba, telo pošle vlasy, ktoré by mali rásť, na dočasnú dovolenku.

Ak to zanedbáme, môže sa stať, že v kombinácii s menej kvalitnou genetikou budeme o chvíľu vyzerať vypelíchane. 

 Prečítajte si aj: Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode

 

Takže ak vám lekár predpíše doplnky, určite to neberte na ľahkú váhu a užívajte ich. Zdrojom železa je aj špenát, hovädzie mäso a pečeň. Pre vlasy je dôležitý vitamín C, bielkoviny a zinok.

Nezabudnite preto na strukoviny, slivky, marhule a ryby, tie pre vlasy robia viac než dosť. Moja osobná skúsenosť je, že máločo napumpuje vitamínmi tak ako čínska kapusta, ktorá dodá silu vlasom, ale aj pleti.

Skončila som u kožného lekára

Nakoľko som svoje vlasy počas tehotenstva zanedbala, po pôrodesom si našla na hlave zopár nenápadných miest, kde už chýbali.

Vybrala som sa preto najprv za kaderníčkou, odtiaľ do lekárne, tam ma poslali za obvodnou, až som skončila u kožného. Kožný lekár vzal strojček pripomínajúci mikroskop a miesta na hlave mi skontroloval.

Diagnóza znela – mŕtve folikuly. Preto vám môžem hneď povedať, že sú veci, ktoré žiaden „zázračný“ prípravok z drogérie nezachráni.

shutterstock

 

Odumreté miesta znamenajú, že v tele nie je všetko v poriadku, preto som opäť skončila u lekárky, ktorá mi spravila krvný obraz, a po ňom nasadila liečbu.

Namiesto šampónu roztok z lekárne

Kožný lekár mi predpísal dva roztoky, ktoré sa niekoľko mesiacov musia denne nanášať na vlasy.

Jeden sa volá Alpicort F a zmierňuje vypadávanie vlasov. Na druhom bolo uvedené len tajomné Zvonka na vlasy. Obsahuje však pálivú papriku a nsmie sa dostať do očí.

Ich úlohou je aktivizovať pokožku hlavy. Na výsledok si však počkám tri až štyri mesiace, dovtedy len každý večer potieram a masírujem pokožku hlavy, a popri tom užívam lieky.

Jedenkrát týždenne mám predpísané aj injekcie. Veru, toľko trápenia pre pekný účes.

Zázračná kozmetika?

Oslabené vlasy po pôrode, ale aj počas dojčenia, a vlastne po celej materskej, potrebujú trochu pomôcť. Nemusí to však byť v podobe séra alebo šampónu z reklamy.

 Prečítajte si aj: Odkedy sm tehotná, nič nesiem! 

 

Aj keď úprimne prehlasujem, že návšteva lekára by mala byť základ, pomôcť im môžete aj starostlivosťou. Ja som sa po druhom pôrode vzdala kulmovania, fénov aj žehličky (na vlasy aj na košele).

Zbavila som sa nekvalitných hrebeňov a požičiavam si tangle teezer od detí, ktorý vhodnou technikou chráni vlasy pred lámaním.

Jedinou kozmetikou, ktorá mi naozaj pomohla, bol kofeínový šampón, ktorý by som odporučila všetkým čerstvým maminkám. Poslednou vecou, ktorá vlasom prospeje najviac, je vyhodiť do koša suchý šampón.

Radšej dva dni mastná hlava, ako vysušené vlasy a problémy s lupinami, nie? Suchý šampón by ste mali po pár hodinách umyť, rozhodne situáciu nezachraňovať ďalšou a ďalšou vrstvou.

Ja som napríklad takmer pol roka statočne nosila šiltovku a  cítila som sa celkom cool. Na každé vlasy existuje riešenie a čiapka ním rozhodne je.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Daša napísané 18.05.2021 15:32

Mňa by zaujímalo ako to dopadlo s tými odumretými folikulami a tým prípravkom s pálivou paprikousmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
Daša napísané 18.05.2021 15:32

Mňa by zaujímalo ako to dopadlo s tými odumretými folikulami a tým prípravkom s pálivou paprikousmile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised