Kým rastie bruškoPsychika

Odkedy som tehotná, nič nesmiem!

 Gréte Čierna   19.02.2019   0

Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. 

Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite. 

shutterstock

 

Ani krok naviac

Celý život som poznala len tri dopravné prostriedky – vlak, autobus a vlastné nohy. To sa v prvom trimestri zmenilo. Odrazu som sa vozila ako kráľovná.

Muž si bral v práci voľno pred každou kontrolou a vozil ma hocikedy, keď som si zmyslela, hocikam, kde som chcela, a nemal problém parkovať meter od vstupu do obchodu, aj na mieste pre invalidov. Len aby som sa zbytočne nenachodila.

Kde sa potom vzalo tým 17 kíl nadváhy, že?

 

Žiaden kapor, petržlen, kofola ani lieky proti kašľu

Spolu s tehotenstvom sa môj jedálniček prudko zúžil.

Môj muž usúdil, že je pre mňa všetko strašne nebezpečné a spoločnú chladničku naplnil ovocím, jogurtami, stopercentným džúsom a obyčajným maslom (lebo to nátierkové je proste fuj a emulgátory ničia cievy bábätka).

To mi samozrejme nezabránilo každý druhý deň, kým muž ťažko pracoval, objednávať pizzu a namiesto šalátu sa ládovať čokoládou.

Môj muž okrem iného ktovie odkiaľ zistil, že tehotná žena by počas Vianoc nemala obhrýzať kapra, a s láskou mi k šalátu bez majonézy, kukurice a vlastne bez chuti vypražil filé. No nie je to zlaté? Škoda, že filé neznášam.

Stop kávoholikom

Kávu pijem od štrnástich. Strávili sme spolu búrlivé obdobie puberty, prvé povečierkové rána na intráku, a aj randenie s mojím mužom prebiehalo v nejakej zašitej kaviarničke. 

shutterstock

 

Preto ma fakt šokovalo, keď si zmyslel, že tehotné a káva nepatria k sebe. Vraj to vygooglil v nejakej dobre mienenej mamičkovskej diskusii.

Kofeín sa stala zdrojom našich nekonečných hádok a konfliktov. Muž mi demonštratívne vnucuje čaj a ja potajme po celom byte schovávam nedopité šálky s kávou. Začínam si priať, aby sa to tehotenstvo už skončilo.

Neponocuj!

Môj muž sa opäť raz niečo zaujímavé dočítal. A to, že matka by mala spať do zásoby. Že nemá ponocovať, žúrovať a neviem čo ešte.

Úplne v pohode mi o desiatej vypne film s tým, že je čas ísť do postele. Argument, že ráno nemusím vstávať, sa nepočíta. Najzdravší spánok je vraj medzi desiatou a polnocou.

Kvôli tomuto názoru sme nemohli ísť na ples, nechodíme večer do kina, pravidelné babské jazdy mám zakázané a z návštevy odchádzame o pol deviatej.

O desiatej už ležím v posteli, a keďže nemôžem spať, ešte o pol jednej počítam ovečky. Tehotenstvo mi v podstate ničí spoločenský život a tuším, že po pôrode to nebude o nič lepšie.

Čo škodí tehotným? Všetko!

Milé prvorodičky! Keby ste nevedeli, tehotné ženy nesmú pozerať horory.

Nesmú nosiť opasky, ktoré by im tlačili na bruchu, nesmú nosiť podkolienky, lebo sa im nedokrvia nohy (to neva, že sú to božské námornícke podkolienky z biobavlny), nesmú piť sladené vody a plávať v bazéne na plavárni.

shutterstock

 

Všetko je nebezpečné, všetko škodí.

Milé prvorodičky, užívajte si to. Či už sa vám toľko prehnanej starostlivosti dostáva od otecka, mamy, svokry, kamarátok alebo len sestričky na gynde, bude toto najkrajšie obdobie vášho rodičovstva.

Verte mi, pri druhom tehotenstve sa to zmení. Nikto nebude riešiť, že po meste beháte s bugínou, desiatimi nákupnými taškami a veľkým bruchom.

Kávu budete piť po litroch a na otázky o tom, čo môžete a nemôžete jesť, nebude čas. Nikto vám nezabráni ponocovať – buď vám nedajú spať zúbky, teploty, neunavené batoľa alebo proste dobrý seriál v telke.

Druhé, tretie a ďalšie tehotenstvo zvyčajne rýchlo ubehne a nik si to ani nevšimne. A mne je niekedy ľúto, že som si tej starostlivosti neužila o trochu viac.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised