Kým rastie bruškoVyšetrenia

Test na tehotenskú cukrovku: áno alebo nie?

 Petra Polovková   01.12.2016   0

Orálny glukózový tolerančný test (oGTT) je záťažový test na odhalenie tehotenskej cukrovky alebo poruchy glukózovej tolerancie. Označuje sa aj ako záťažový test na gestačný diabetes mellitus (GDM), alebo meranie hladiny cukru v krvi (glykémia). Po anglicky screening GDM.

Na Slovensku sa toto vyšetrenie vykonáva paušálne od roku 2009. V niektorých vyspelých krajinách vôbec, prípadne len v indikovaných prípadoch.

Ingimage

 

Princíp je, že vypijete roztok glukózy (žiadne umelé sladidlá), potom Vám odoberú krv a zisťujú, či sa v krvi nachádza veľa glukózy, alebo ju Vaše telo stíha spracovať inzulínom.

Je viacero postupov líšiacich sa v množstve glukózy (75g – 100g), v počte odberov (2-3), dokonca aj vo vyhodnocovaní výsledkov (v rôznych štátoch rôzne referenčné hodnoty ).

Ak sa za referenčné hodnoty zvolí nižšia hranica, počet žien s takýmito hodnotami je vyšší, a teda štatistika ukáže väčšie percento tehotenskej cukrovky. Na Slovensku malo v roku 2014 tehotenskú cukrovku 2,22% tehotných žien.

 

Riziká

Dôvodom, prečo sa toto vyšetrenie robí, je obava, že vývoj plodu môže byť ohrozený.

V prípade neliečenej tehotenskej cukrovky sa bežne uvádzajú riziká, ktoré buď ohrozujú vývoj plodu v 1.trimestri (logicky sa teda nemôžu týkať tehotenskej cukrovky, ale obyčajnej cukrovky), alebo majú vplyv na plod v 2. a 3.trimestri (WHO, 2013: Diagnostic criteria and classification of hyperglycaemia first detected in pregnancy. WHO Press Geneva: 62 pp.).

Tieto riziká sa však bežne uvádzajú spolu v jednej skupine – cukrovka a tehotenská cukrovka. Nie je rozlíšené, nakoľko sú tieto riziká vážne pri cukrovke (viac cukru v krvi) a nakoľko menej vážne „len” pri tehotenskej cukrovke.

Jedným z rizík je makrozómia (dieťa nad 4000g) a s tým súvisiace pôrodné poranenia. Rôzne štúdie poukazujú na koreláciu medzi veľkosťou plodu a hladinou glukózy v krvi. Veľkosť plodu zrejme súvisí s množstvom cukru prirodzene.

Ak má plod pri vývoji dostatok energie, živín a vitamínov, narastie do veľkosti svojich genetických rozmerov. Je na zvážení každej ženy individuálne, či sa mu bude snažiť v tom zabrániť.

Štúdie však neodpovedajú na otázku, koľko z týchto makrozomatických detí je veľkých prirodzene, a koľko patologicky. Taktiež takmer vo všetkých štúdiách sa makrozómia zisťuje len pri hladinách glukózy DO určitej hodnoty. A to do takej, kedy ešte žena nemá diagnostikovanú naozajstnú cukrovku. Také ženy sú totiž zo štúdií vylučované.

Ingimage

 

Spoľahlivosť testovania je otázna

Na Slovensku sa každý mesiac robí vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, hnisu, bielkovín, baktérií. Ak je v krvi viac ako 10 mmol/l cukru, prejaví sa to v moči. Tento jav sa nazýva Renal Threshold of Glucose.

Keďže hranica pre pozitívny krvný test je nižšia, oGTT pomáha diagnostikovať tie cukrovky, ktoré sa ešte neprejavili v moči.

Je však otázne, nakoľko spoľahlivo tento test diagnostikuje. Rovnaká dávka sa totiž podáva bez ohľadu na hmotnosť ženy. Napríklad dospelá 50 kg žena má objem krvi 3,85 l a dospelá 75 kg žena má objem krvi 5,78 l. Jedna dávka glukózy sa väčšej žene teda rozriedi v krvi viac.

Keďže cukrovka sa diagnostikuje podľa hustoty glukózy v krvi, menšej žene môže vyjsť falošne pozitívny (a bude doživotne zaradená v evidencii diabetologických ambulancií s kontrolou každé 2 roky) a väčšej žene falošne negatívny (a dopraje si 2 koláče po obede, lebo veď môže).

Chronická hladina nad 8,35 mmol/l môže zapríčiniť poškodenie orgánov (aj matke aj plodu). Chronická znamená dlhodobá, nielen jednorazovo po sladkom jedle, ale napríklad aj počas noci. Ak sú teda hodnoty ráno nalačno v norme, nejedná sa o chronickú hladinu.

Ingimage

 

Zvažujme

Každá tehotná žena by sa mala stravovať zdravo, nielen keď jej to povie lekár po pozitívnom teste.

V bežnom živote sa nevyskytne taký extrémny nárazový príjem cukru nalačno (preto sa aj tento test volá "záťažový"), takže ak aj žena má v teste mierne zvýšené hodnoty, v bežnom živote počas tehotenstva sa to neprejaví a žena nijako neohrozuje svoje dieťa.

Poviete si – veď ma to nič nestojí. Omyl. Akýkoľvek medicínsky úkon prináša so sebou určité riziká, či už väčšie alebo menšie.

Myslime aj na negatíva

Medzi negatívne následky tohto vyšetrenia sa uvádza točenie hlavy, bolesť hlavy (9%), únava, triaška, nevoľnosť(30%), závraty (11%), žalúdočné ťažkosti či už od hladu, od smädu alebo po vypití roztoku.

V tehotenstve niektoré ženy horšie znášajú vpich ihly. Tiež by žena mala zistiť, či v čakárni, kde bude 2 hodiny počas testu sedieť, nie je zvýšený výskyt infekčných ľudí.

Zvýšené množstvo glukózy v krvi voľne prestupuje placentou do krvného obehu dieťaťa. Glukóza je malá molekula, prejde placentou. Matkin inzulín je väčšia molekula, neprechádza placentou.

Detský organizmus sa musí so zvýšeným prísunom cukru vyrovnať sám. Zareaguje zvýšenou produkciou vlastného inzulínu, pretože v tomto období má už dávno vyvinutú vlastnú podžalúdkovú žľazu (pankreas, zastarano slinivku). Neboli urobené dostatočné výskumy, aký vplyv na plod má takýto jednorazový vysoký príjem cukru.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised