Test na tehotenskú cukrovku: áno alebo nie?

Petra Pavlovová 0

Tehotenská cukrovka – teda cukrovka zistená počas tehotenstva, sa zvyčajne neprejavuje. U veľkej väčšiny žien prebieha bezpríznakovo. Zistí sa až pri laboratórnom vyšetrení.

Orálny glukózový tolerančný test (oGTT) je záťažový test na odhalenie tehotenskej cukrovky alebo poruchy glukózovej tolerancie. Označuje sa aj ako záťažový test na gestačný diabetes mellitus (GDM), alebo meranie hladiny cukru v krvi (glykémia). Po anglicky screening GDM.

WHO v súčasnosti nemá odporúčanie, či a akým spôsobom robiť screening na GDM.

Na Slovensku sa od roku 2009 testujú na tehotenskú cukrovku všetky tehotné ženy. Aj tie, ktoré v predchádzajúcom tehotenstve nemali zistenú tehotenskú cukrovku – nie je totiž zárukou, že sa v ďalšom tehotenstve cukrovka neprejaví.

Test na tehotenskú cukrovku alebo glukózový tolerančný test
Ingimage

Ako zistím, že mám tehotenskú cukrovku?

Do 14. týždňa tehotenstva prebieha prvý screening gestačného diabetes mellitus – všetkým tehotným ženám sa robí glykémia nalačno z krvi.

Ak by sa ukázalo, že hodnoty glykémie sú opakovane viac ako 5,1 – 6,9 mmol/l, tehotná žena je odoslaná na diabetológiu pre tehotenský diabetes, resp. zjavný diabetes mellitus (nad 7 mmol/l).

Okrem toho sa každý mesiac počas tehotenskej poradne robí vyšetrenie moču na prítomnosť cukru, hnisu, bielkovín, baktérií. Ak je v krvi viac ako 10 mmol/l cukru, prejaví sa to v moči. Tento jav sa nazýva Renal Threshold of Glucose.

Keďže hranica pre pozitívny krvný test je nižšia, oGTT pomáha diagnostikovať tie cukrovky, ktoré sa ešte neprejavili v moči.

Glukózotolerančný test sa vykonáva medzi 24. až 28. gestačným týždňom. Cukrovka sa zvyčajne neobjaví na začiatku tehotenstva, ale až v jeho druhej polovici. Medzi 28. – 32. týždňom vrcholí hladina tehotenských hormónov. Niektoré z týchto hormónov pôsobia proti inzulínu – vyvolávajú inzulínovú rezistenciu – a teda zvyšujú hladinu cukru v krvi. S pribúdajúcimi týždňami do pôrodu sa inzulínová rezistencia môže ešte zhoršovať.

Podozrenie na tehotenskú cukrovku

Riziko je vtedy:

  • ak sa v rodine vyskytuje cukrovka (genetická predispozícia)
  • ak dieťa (toto, či predošlé) váži/lo viac ako 4000 g,
  • ak ste obézna,
  • ak máte cukor v moči,
  • ak ste mali v predošlom tehotenstve gestačný diabetes, hypertenziu alebo preeklampsiu.

Rizikom sú aj opakované samovoľné potraty, či narodenie mŕtveho dieťaťa.

Vek a genetika. Aj keď tehotenská cukrovka vzniká najčastejšie u žien, ktoré majú vrodenú dispozíciu, teda v rodine sa vyskytuje cukrovka, gény cukrovku nevyvolávajú, len jej dovolia vyvinúť sa. V mladšom veku sa ešte nemusí prejaviť. Častejší je výskyt cukrovky vo veku nad 30 rokov.

Ako prebieha test na tehotenskú cukrovku

V dňoch pred testom nie je vhodné obmedzovať príjem cukru (chlieb, rožky, sladkosti). Výsledky by mohli byť falošne v norme.

Prídete nalačno, odoberú vám krv, dajú vám vypiť koncentrovaný glukózový roztok. Konkrétne, vypijete 75 g glukózy rozpustenej v 250-300 ml vody nalačno, môže sa ochutiť citrónovou šťavou.

Po cca dvoch hodinách, kedy nesmiete jesť, ani piť (a ani sa veľmi pohybovať), vám znovu odoberú krv, aby zistili hladinu glukózy v žilnej krvi. Teda to, ako sa s tým váš organizmus vyrovnáva a či náhodou nemáte predpoklad na tehotenskú cukrovku.

Pozitívny test na cukrovku

Ak je 2 hodiny po vypití glukózy hodnota cukru v krvi nad 7,8 mmol/l, ide o pozitívny test, a teda sa jedná o tehotenskú cukrovku.

Osobitnou diagnózou je hodnota glykémie nalačno medzi 6,1-6,9, čo je zvýšená glykémia nalačno a tehotné ženy s takouto hodnotou tiež musia byť sledované diabetológom, vzhľadom na riziko rozvoja cukrovky.

Normálne hodnoty cukru v krvi pri záťažovom vyšetrení sú: glykémia nalačno do 5,5 mmol/l a 1 hodinu po záťaži do 8,8 mmol/l, 2 hodiny po záťaži do7,8 mmol/l.

Prečítajte si aj: Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve: áno alebo nie?

Riziká neliečenej tehotenskej cukrovky

Dôvodom, prečo sa toto vyšetrenie robí, je obava, že vývoj plodu môže byť ohrozený poškodením, resp. vývojom malformácií:

  • veľké srdcové chyby,
  • poškodenie CNS: anencefalus, spina bifida,
  • malformácie skeletu: syndróm kaudálnej regresie, rozštepové chyby,
  • renálna agenéza, malformácie močovodov, anorektálna atrézia,
  • perinatálne úmrtie,
  • makrozómia (hmotnosť plodu je viac ako 4000g),
  • RDS (respiratory distress syndrom),
  • hypoglykémia (znížená hladina cukru),
  • hyperbilirubinémia (zvýšená hladina bilirubínu),
  • hypokalcémia,
  • polycytémia,
  • zhoršená popôrodná adaptácia plodu.

Rovnako predstavuje tehotenská cukrovka riziko pre matku: 

  • hypertenzia,
  • preeklampsia,
  • eklampsia,
  • pôrodné poranenia pri pôrode veľkého dieťatka,
  • vyššia frekvencia operačného ukončenia tehotenstva (cisársky rez),
  • vyššia frekvencia infekcií,
  • zhoršenie komplikácii cukrovky.
Ingimage

Nežiaduce účinky vyšetrenia

Medzi negatívne následky tohto vyšetrenia sa uvádza točenie hlavy, bolesť hlavy (9%), únava, triaška, nevoľnosť (30%), závraty (11%), žalúdočné ťažkosti či už od hladu, od smädu alebo po vypití roztoku.

Niekedy sa stane, že tehotná žena po vypití roztoku glukózy časť z neho alebo aj celý vyvráti. Vtedy je vhodná upravená verzia vyšetrenia – rožkový test.

V dvoch rožkoch je približne 50 g sacharidov. Krv na stanovenie glykémie sa odoberie nalačno a 1 hodinu po zjedení týchto raňajok. Norma je do 5,5 mmol/l nalačno a do 7,5 mmol/l po 1 hodine. Výsledky nie sú porovnateľné s OGTT. Je tu riziko, že nezachytia miernejšie alebo začínajúce formy cukrovky.

Koľko prípadov tehotenskej cukrovky zachytí oGTT?

Ročne pribúda na Slovensku viac ako 20 tisíc nových prípadov cukrovky. Gestačný diabetes, ktorý vzniká v tehotenstve, z toho tvorí 0,6 %.

Až 95 – 97 % žien si udrží v priebehu tehotenstva normálnu glukózovú toleranciu. Len približne u 3 – 5 % žien dochádza ku vzniku poruchy – gestačnému diabetes mellitus.

V tehotenstve však okrem gestačného diabetu môže byť zachytený aj iný typ diabetu, ktorý pretrvá, na rozdiel od tehotenskej cukrovky, aj po šestonedelí.

zdroje: diabetik.sk, solen, nzci.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár