Švédky majú len jeden ultrazvuk, Španielky množstvo vyšetrení. Aká je starostlivosť o tehotné v Európe?

Marcela Beňová 0

Štandardné vyšetrenia v slovenských ambulanciách pozná drvivá väčšina mamičiek. Či už zisťovanie tehotenskej cukrovky, triple testy alebo sono sú súčasťou balíčka tehotenských vyšetrení, ktoré budúcim rodičkám prepláca poisťovňa.

Aká prenatálna starostlivosť čaká mamičky v rôznych kútoch Európy?

shutterstock

Rakúsko ponúka konzultáciu s pôrodnou asistentkou

Budúce mamičky u našich susedov to majú s vyšetreniami veľmi podobné. Až na množstvo štandardných prehliadok, ktorých je v Rakúsku predsa len o voľačo menej. Mamička by ich mala absolvovať päť.

Prvá ju čaká do skončenia 16. týždňa, keď jej lekár urobí vstupnú prehliadku a pripraví prehľad zdravotnej histórie. Ten súži na prevenciu rizikových faktorov u rodičky.

Okrem toho budúca mamička dostane Mutter – Kind – Pass, materský pas, ktorý má podobnú úlohu ako naša tehotenská knižka.

Ďalšia prehliadka mamičku čaká medzi po ukončení 17. týždňa. V 25. týždni okrem štandardného vyšetrenia absolvuje mamička krvný a glukózový tolerančný test. Posledné dve prehliadky ju čakajú po 30. a 35. týždni tehotenstva.

V Rakúsku sa mamičkám odporúčajú aj tri ultrazvukové vyšetrenia, medzi 8. a 12., 18. a 22. a 30 a 34. týždňom. Tieto vyšetrenia sú dobrovoľné.

Okrem toho má budúca mamička druhom trimestri nárok na bezplatnú konzultáciu s pôrodnou asistentkou. Tá slúži na to, aby mohla prediskutovať otázky, ktoré sa týkajú pôrodu a starostlivosti o bábätko. 

Švajčiarske mamičky majú množstvo výhod

Z pohľadu slovenskej rodičky je tým švajčiarskym veľmi dobre. Mamičky si môžu vybrať z viacerých vyšetrení a rozhodnúť sa medzi pôrodom na štátnej alebo súkromnej klinike.Môžu si však zvoliť aj pôrod s asistentkou doma.

O tom, aká starostlivosť sa jej dostane, rozhoduje predovšetkým poistenie, ktoré môže byť základné alebo vo forme pripoistenia (napríklad Privat). 

Súčasťou prenatálnej starostlivosti o mamičku je množstvo kurzov, niektoré z nich dokonca hradia aj poisťovne. Slúžia na samotnú prípravu na pôrod a starostlivosť o bábätku. Ich súčasťou je aj podpora dojčenia, ktoré sa vo Švajčiarsku teší veľkej popularite.

Švajčiarske mamičky si vyberajú, či navštívia ordináciu lekára, alebo k nim príde pôrodná asistentka. Tá im môže potrebné vyšetrenia urobiť aj v pohodlí domova.

Rozdiel medzi slovenskou a švajčiarskouprenatálnou starostlivosťou je aj v tom, že prvá kontrola sa vykonáva zvyčajne až v druhom trimestri. Spontánny potrat do tretieho mesiaca nezvykne švajčiarske zdravotníctvo príliš riešiť.

Pri základnom poistení vás čaká buď šesť prehliadok s pôrodnou asistentkou alebo sedem u vášho lekára. Okrem toho má mamička nárok na krvné testy a ultrazvukové vyšetrenia.

Každá rodička dostane aj zoznam odborných vyšetrení, ktoré môže, ale aj nemusí absolvovať.

shutterstock

Francúzi nezabúdajú na vyšetrenie toxoplazmózy

Rovnako ako vo Švajčiarsku, aj vo Francúzsku sa môžete rozhodnúť medzi základným a súkromným poistením.

Francúzske zdravotníctvo vyžaduje napríklad povinné testovanie toxoplazmózy, ktorá sa tu pomerne často vyskytuje. 

Zaujímavosťou je, že vyšetrenia moču a krvi sa nerobia v ordinácii lekára, ale v laboratóriu, kam musíte moč priniesť sami a krv vám odoberú na mieste.

Ultrazvuk a všetky ostatné vyšetrenia vykonáva priamo lekár a vítaná je aj spoločnosť otecka. To je zároveň čas, kedy môžu francúzski rodičia klásť otázky ohľadom pôrodu.

Prehliadky sa podobne ako na Slovensku konajú raz za mesiac.

Švédsko poskytuje len jeden ultrazvuk

Švédske zdravotníctvo sa o mamičky stará na vysokej úrovni. Aj tu je oproti nášmu systému viacero rozdielov.

Napríklad súčasťou prenatálnej starostlivosti je len jeden ultrazvuk. Ak sa rozhodnete pre toto vyšetrenie viac než raz, musíte si ho uhradiť sami.

Štandardne sa ultrazvuk robí v 18. týždni tehotenstva a počas neho lekár kontroluje, či bábätko netrpí anomáliami, správne sa vyvíja a rodičia sa tiež môžu dozvedieť pohlavie dieťaťa.

Prvej schôdzky z pôrodnou asistentkou, ktorá má na starosti takmer všetko okolo pôrodu, sa budúca mamička dočká v ôsmom až desiatom týždni tehotenstva. Lekárske kontroly sa vykonávajú v stredisku, do ktorého patríte podľa obvodu, kde bývate.

Mamičky síce nemajú možnosť častejšieho ultrazvuku, avšak súčasťou každej prehliadky je počúvanie srdcovej odozvy dieťaťa. Okrem toho im pôrodná asistentka v rámci každej návštevy skontroluje krvný tlak a hladinu soli.

Španielske mamičky čaká veľa vyšetrení

Zdravotná starostlivosť o budúcu mamičku a jej bábätko je zdarma a na pomerne vysokej úrovni. Väčšina detí sa rodí štandardne v nemocnici, len malá časť pôrodov prebehne doma.

Narozdiel od Švajčiarska či Švédska španielski lekári odporúčajú, aby ich budúce mamičky kontaktovali hneď, ako zistia, že čakajú bábätko. Na mamičky čakajú krvné testy a ultrazvukové vyšetrenia.

Množstvo kliník poskytuje v rámci prenatálnej starostlivosti konzultácie s pôrodnou asistentkou.

Súčasťou vyšetrení sú aj testy na cukrovku, toxoplazmózu či HIV.Testuje sa však napríklad aj prítomnosť streptokoka skupiny B.

Prehliadky prebiehajú raz za mesiac, od 32. týždňa dvakrát mesačne.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár