Tehotenská abeceda M

Ľuba Lapšanská 0

Magnézium – horčík

Dôležitý prvok nášho tela. V prírodnej forme ho nájdete v zelenej listovej zelenine a v kvalitnej horkej čokoláde. Vyberte si prosím oboje :), ďalej sa nachádza v minerálnych vodách a v lúpaných mandliach.  Jeho nedostatok spôsobuje kŕče svalstva. Jeho nadbytok (ordinovaný hlavne v liekovej forme) však má tiež svoje riziká – nerozbiehajúci sa pôrod, hypotonický novorodenec.

Nadbytok horčíku naše telo nevie spracovať. Ak je ho priveľa, tak sa môžu objaviť hnačky, nevoľnosti, svalová slabosť a pod. A to je ešte len začiatok výskumov… Všetko s mierou žienky…

Macrosomia –  (makrosómia) – nadmerne veľký vzrast

Pre obdobie ktoré zaujíma nás – ak má vaše dieťatko v brušku viac ako 4  kilá, bude pravdepodobne považované za priveľké na normálny pôrod. Narodí sa pravdepodobne cisárskym rezom. Príčinou veľkého plodu môže byť cukrovka mamičky, genetické predispozície, nadváha matky, alebo dlho prenášané bábätko.

Masáž hrádze

odporúčaný spôsob ako pripraviť hrádzu (priestor  medzi pošvou a konečníkom) na prechod hlavičky pôrodnými cestami. Masáž s použitím prírodných kvalitných olejov hrádzu spružnie a prechod hlavičky je jednoduchší a nedá mi – ak by sme nerodili v tej polohe v akej sa bežne v našich pôrodniciach rodí, tak by sme tento problém nemali. Stačí trochu fyziky.

Masáž počas pôrodu

môže významným spôsobom prispieť k pohode budúcej mamičky. Teplý ľudský dotyk jej dodá sebadôveru, pomôže zbaviť stresu, upokojí. Pozor – niektoré rodičky nemajú rady akýkoľvek dotyk počas pôrodu. Prosím, rešpektujte to.

Materské mlieko

úžasné, zázračné, plné všetkého čo malé dieťatko potrebuje. Nebudem tu písať zloženie. Snáď len toľko, že zloženie sa mení, podľa veku dieťatka a dokonca i podľa jeho momentálnych potrieb. Odporúča 17 z 10 mamičiek 😉

Mázok

je na tele dieťatka hneď po narodení a ak ho aktívne neumyjeme ostane tam ešte pár dní. Jeho funkcia je hlavne ochranná.

Mekónium

smolka, prvá stolica dieťatka. Tuhá, tmavá lepkavá. Obsahuje hlien, žlčové farbivo, odlúpené bunky, a všeličo iné čo bábätko v brušku zjedlo resp. vypilo s plodovou vodou. Kým odídete domov z pôrodnice, mala by sa vylúčiť celá a zmeniť na stolicu vo forme a farbe riedkej praženice.

Meranie kontrakcií

merať môžeme častosť a dĺžku kontrakcií – to zvládajú i samé mamičky či ich partneri, alebo i silu kontrakcií – na to sú určené prístroje, ktoré majú vo všetkých pôrodniciach. Nech už zmeriate / zmerajú čokoľvek, buďte si istá, že každý pôrod je jedinečný a nedá sa zaradiť do nejakej tabuľky.

Miesto pôrodu

podľa WHO by si mala žena vybrať sama miesto, kde svoje dieťatko porodí. A nie, nemyslím tým len svoju pôrodnicu. Myslím tým pôrodnicu, pôrodný dom, pôrodné centrum alebo vlastný domov. WHO hovorí, že najbezpečnejší pre ženu je pôrod tam, kde sa cíti ona sama najbezpečnejšie a kde jej je poskytnutá primeraná zdravotná starostlivosť. Máte pocit že na Slovensku máme takéto možnosti?!  A čo s tým urobíme?

Missed abortion

zamĺknutý potrat, zadržanie už mŕtveho plodu v maternici.  Alebo ľudsky povedané – bábätko už v maternici umrelo, ale neobjavili sa žiadne vonkajšie znaky potratu. V podstate jediným riešením je kyretáž („vyčistenie maternice“). Vraj jediné čo pri tomto zákroku bolí je srdiečko… 

Mimomaternicové tehotenstvo

zrelé ženské vajíčko sa stretáva a spája s mužskou pohlavnou bunkou spermiou už vo vajíčkovode. Áno, až tam spermia docestuje za svojim cieľom. Občas sa stáva (príčiny mimomaternicového tehotenstva), že oplodnené vajíčko nedocestuje až tam kam má, teda do dutiny maternice, zastaví sa jeho postup  a začne rásť a vyvíjať sa vo vajíčkovode.

Ak si ho predstavíte ako tenkú trubičku, bude vám jasné, že to tak nepotrvá dlho. Ženy začnú pociťovať bolesti (pretože „to už tlačí“) a môže sa objaviť i krvácanie. Je to životu nebezpečné a treba urýchlene bežať za lekárom. Takéto tehotenstvo sa musí umelo ukončiť.

Mledzivo

pozri kolostrum

Mongoloizmus

starší názov pre Downov syndróm. Je to vrodená porucha, prejavujúca sa poškodením duševného a telesného vývoja. Spôsobuje ju chromozómová odchýlka. 21. chromozóm sa vyskytuje v každej bunke nie dvakrát ako u ostatných ľudí, ale trikrát. Niekedy sa tejto chorobe podľa toho  hovorí aj trizómia 21.  K  tejto téme poznám jednu super knihu. Volá sa Naia se smí narodit a odporúčam ju všetkým. Naozaj. Prelustrujte si svoj pohľad na takéto detičky…

Monitorovanie kontrakcií

resp. intenzity kontrakcií. Po príchode do pôrodnice vás pripoja na prístroj CTG (ľudovo povedané na „pásy“), ktorý bude merať silu a pravidelnosť vašich kontrakcií (jeden pás) a srdečnú frekvenciu dieťatka (druhý pás).  Aktivita maternice sa meria v jednotkách Torr.

Monitorovanie plodu

jedna veľmi diskutabilná metóda počas pôrodu. Na jednej strane je super, že môžeme dieťa po celý čas „kontrolovať“, na strane druhej, výskumy hovoria, že často dochádza k omylom a výsledky sú skreslené a tým pádom je aj zbytočne viac chirurgických zákrokov počas pôrodu. No,  tak si vyberte.

Morov reflex

určite ste už videli bábätko ktoré  pri strate rovnováhy alebo prudkej zmene polohy  rozhodilo ručičky (a nožičky) do strán, roztiahlo pršteky a otvorilo dlane. Viete čo by chcelo? Zachytiť sa. Otvára náruč, pripravuje rúčky, aby sa pridržalo  svojej jedinej istoty – mamky.

Malé opice to majú podobné, akurát sa pri páde majú čoho zachytiť – srsti matky. Pre vás je to znamenie, že sa váš drobček necíti bezpečne. Pre lekárov diagnostická metóda pri ktorej môžu skontrolovať vývoj končatín.

Moxovanie

prikladanie tlejúcich listov z bylín (napr. z paliny pravej) vo forme trubičky alebo cigarety na určité miesta tela. Táto metóda pôvodne vychádza z akupresúry. Je už tisícky rokov stará a jej počiatky siahajú do Číny a Japonska. Používa sa napríklad vtedy, ak je dieťatko v maternici zle otočené. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Pridaj komentár