Kým rastie bruškoTehotenská abeceda

Tehotenská abeceda F

 Ľuba Lapšanská   06.09.2010   2

Facies ... 

tri bodky sú tam preto, lebo k výrazu facies sa pridávajú ešte ďalšie odborné názvy. Ide vlastne o typický výraz tváre pri niektorých chorobách. „Vidíte na prvý pohľad, že človeku niečo je.“ Pri novorodencoch sa dá rozoznať napr. Downov syndróm a pod.

Fajčenie 

myslím, že každej mame je jasné, že cigarety dieťatku neprospievajú. Negatívny účinok nikotínu pre dieťa v brušku už dokonca opisujú aj psychológovia.

Falošné pôrodné bolesti 

„poslíčky“ – sťahy maternice, ktoré ju pripravujú na pôrod, ktorý ešte nezačal. Môžu byť rôznej pravidelnosti ale i intenzity.

Fázy pôrodu 

odborná literatúra hovorí väčšinou o troch:

  • otváracia,
  • vypudzovacia,
  • vypudenie placenty.

Iná literatúra hovorí o štyroch – otváracia, prechodná, porodenie dieťatka, porodenie placenty. A na pôrodnici sa pravdepodobne stretnete so štyrmi – inými. 1. doba pôrodná (keď sa otvára krček maternice), 2. doba pôrodná (keď sa rodí bábätko), 3. doba pôrodná (keď sa rodí placenta), 4. doba pôrodná (keď dve hodiny ležíte na pôrodnej sále, aby vás mohli kontrolovať).

Fenikel 

jedna z byliniek veľmi často používaná pri kolikách bábätka. I s touto však narábajte opatrne. Feniklový čajík by mala piť mama –účinné látky prechádzajú i do materského mliečka, ktoré dieťa vypije. Existujú i rôzne oleje s prídavkom feniklu, ktoré sa bábätku natierajú priamo na bruško.

Fenylalanin 

aminokyselina, ktorú ľudia postihnutí fenylketonúriou musia obmedzovať ako sa dá. V pečeni im totiž chýba enzým, ktorý by ju vedel spracovať.

Fenylketonuria 

dedičné metabolické ochorenie – neschopnosť spracovávať bielkoviny. Ešte v pôrodnici každému novorodencovi odoberú z pätičky alebo z pršteka kvapku krvi a pošlú na rozbor...

Fertilizácia 

oplodnenie. Spojenie vajíčka so spermiou.

Fertilizácia in vitro 

oplodnenie mimo maternicu – „v skúmavke“. Zdravé vajíčko sa oplodní spermiou partnera a až potom sa vloží do dutiny maternice.

Fetálna srdečná frekvencia 

frekvencia srdiečka dieťatka v brušku. Ak sa pohybuje medzi 120 – 160 tepov za minútu, je v norme.

Fetoskop 

tenká „hadička“ s vlastným zdrojom svetla a optickým systémom. Umožňuje dokonca i robiť fotografie. V inom ponímaní – špeciálny stetoskop, ktorým sa dá počúvať srdiečko nenarodeného dieťatka.

Fetoskopia 

prenatálne vyšetrenie. Cez brušnú stenu (malými rezom) sa zavedenie do maternice fetoskop a tým sa umožní priame pozorovanie plodu. Táto metóda sa už používa zriedka (ak vôbec), lebo je úspešne nahradená ultrazvukom a ďalšími metódami.

Fetus 

alebo plod. U ľudí sa takto označuje od cca 9. týždňa (iná literatúra udáva od 12. týždňa) vnútromaternicového vývoja (dovtedy sa nazýva embryo) až do samotného narodenia.

Fibróza cystická 

dedičné ochorenie, ktoré sa obvykle prejavuje chronickým poškodením pľúc a ďalších vnútorných orgánov. Odborníci hovoria, že na to, aby dieťa dostalo túto chorobu, musia byť prenášačmi chybného génu obaja rodičia.

Fimóza 

zúženie predkožky penisu. Debaty odborníkov ako sa starať o  chlapčenské prirodzenie sú na dlhú diskusiu.

Flebitída 

zápal žíl, žilovej steny. U tehotných žien a šestonedieľok sa stretávame najmä so zápalom kŕčových žíl. Tromboflebitída – vzniká v povrchovej žile, ktorá už pred vznikom zrazeniny bola zmenená na kŕčovú žilu, ale môže vzniknúť aj na predtým zdravej žile.

Flebotrombóza 

je zrazenina v hĺbkovej žile, najčastejšie dolnej končatiny. Navonok sa prejavuje opuchom a bolesťou.

Flexia 

v pôrodníctve je to situácia, ktorá nastáva keď rodiace sa dieťatko pritlačí bradu k hrudníku – ohnutie alebo flexia hlavičky – aby sa zmenšil priemer naliehajúcej časti.

Folikul 

dutina v ktorej dozrieva vajíčko. Nachádza sa vo vaječníku spolu s ďalšími v rôznych fázach vývoja.

Folikulometria 

Meranie veľkosti folikulu ultrazvukom. Folikulostimulačný hormón (FSH) – pohlavný hormón produkovaný hypofýzou. U žien podporuje rast folikulov a vajíčok.

Fonendoskop 

jednoduchý lekársky prístroj určený na počúvanie a vyšetrenie pacienta. Nazýva sa i stetoskop. V pôrodníctve sa môže použiť na počúvanie oziev plodu – srdiečka bábätka. Mimochodom vymyslel ho už začiatkom 19. storočia Francúz Laënnec.

Fontanela 

u novorodencov ju nazývame i „lupienok“. Je to väzivová blana, ktorá pokrýva otvor medzi lebečnými kosťami. Poznáme veľkú fontanelu – tú ktorú lekári a mamy kontrolujú pravidelne a päť menších.

Formovače bradaviek 

kúpiť si môžete rôzne druhy formovačov, ktoré slúžia na „vztýčenie“, „vystúpenie“ či „stuhnutie“ plochej alebo vpáčenej bradavky tak, aby bola pripravená dojčenie. Pripravte sa na dojčenie už v tehotenstve, prečítajte si viac o formovaní bradaviek, o úlohe samoprisatia, prečo dojčiť hneď po pôrode.

Fundus

klenba. V pôrodníctve horná časť – vrchol maternice. Mimochodom WHO metódu tlačenia na túto časť počas pôrodu zaradila medzi „Praktiky, ktoré nie je možné jednoznačne doporučiť, pretože neexistuje dostatok dôkazov o ich prospešnosti a mali by byť aplikované len po zrelej úvahe až do doby, kým ich ďalší výskum neobjasní.“

Fytoterapia 

liečenie liečivými rastlinami. Stále obľúbenejšia metóda liečby či prevencie. V tehotenstve a počas dojčenia by ste sa však mali niektorým rastlinkám vyhnúť. Iné vám však môžu skvele pomôcť.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku
luba napísané 27.09.2011 17:42

aaa zistila som ze mi tu chybaju este FORCEPS... viete co to je?

a chyba vam tu este nieco?

Tester napísané 06.09.2010 21:51

testovaci komentar

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku
luba napísané 27.09.2011 17:42

aaa zistila som ze mi tu chybaju este FORCEPS... viete co to je?

a chyba vam tu este nieco?

Tester napísané 06.09.2010 21:51

testovaci komentar

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised