Kým rastie bruškoTehotenská abeceda

Tehotenská abeceda B

 Ľuba Lapšanská   09.08.2010   0

Baby friendly hospital

– nemocnica, resp. novorodenecké oddelenie, ktoré získa certifikát BFH by malo spĺňať 10 bodov, ktoré sú „priateľské deťom“ a podporujú dojčenie.

Bilirubín

- žlčové farbivo. Vzniká štiepením hemoglobínu z rozpadnutých červených krviniek. Z tela sa vylučuje stolicou. Nadbytok bilirubínu sa prejavuje zožltnutím pokožky a slizníc. U novorodencov sa najrýchlejšie odstráni, ak dieťa  pije dostatok materského mlieka. Využíva sa i slnečné alebo tzv. „fialové svetlo“. Viac o novorodeneckej žltačke.

Bolesť chrbta v tehotenstve

sú v tehotenstve pomerne častým javom. So zväčšujúcim sa bruškom, a tým aj iným ohnutím chrbtice a zmenou ťažiska, sa nepríjemné bolesti stupňujú hlavne ku koncu tehotenstva. Preto je potrebné na to myslieť a dbať počas celej gravidity. Šetriť, odľahčovať a uvoľňovať chrbticu by sa mala naučiť každá tehotná.

Bolesť popôrodná

– môže vás prekvapiť bolesť svalstva, či bolesť v oblasti genitálií. Taktiež prsia môžu pár dní po pôrode bolieť – vplyvom zvýšenej tvorby mlieka. Niekedy sa po pôrode s epidurálnou analgéziou môžu vyskytnúť i bolesti hlavy.

Bolesť pôrodná

– u nás sa automaticky s pôrodom pýtame na pôrodné bolesti. Správnejší by však bol výraz – kontrakcie, tlaky a pod., pretože nie každá mamka musí zákonite pociťovať bolesť.

Bolesť predpôrodná

– (poslíčky). Ich zmyslom je pripraviť maternicu na pôrod a posunúť dieťatko do malej panvy. Niekedy môžu byť bolesť naozaj výrazná a nepríjemná, inokedy poslíčky mamky ani nevnímajú.

Bradavky

– môžu mať rôzny tvar. Možno vás bude zaujímať ako sa o ne starať pred či po pôrode.

Bradykardia

– výrazné spomalenie srdcovej činnosti – jej opakom je trachykardia.

Braxton-Hicksove kontrakcie -

voláme ich aj poslíčky, prípravné, cvičné alebo falošné kontrakcie. Ženy ich pociťujú ako tvrdnutie bruška alebo pichanie v oblasti podbruška či krížov. Obvykle sú nepravidelné. Neznačia, že už nastal pôrod.

Bylinky

– v minulosti sa často rôzne využívali v časoch tehotenstva, pôrodu, šestonedelia a dojčenia. Najznámejší a momentálne asi najpoužívanejší je čaj z malinových listov (malina – ostružina) , ktorý pomáha pripraviť maternicu a celé telo na pôrod. S bylinkami počas tehotenstva prosím narábajte opatrne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu. 
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised