Tieto mýty o tehotenstve už dávno neplatia!

Gréta Čierna 0

Tehotné ženy sa dozvedia rôzne informácie. Od strašení ohľadom pôrodu a výchovy detí až po samotné super zaručené rady, ktoré vám pomôžu čakanie na bábätko zvládnuť v čo najväčšej pohode a zdraví.

shutterstock

Mnohé z nich sú však už len mýty, ktorým by sme mamičky nemali v žiadnom prípade veriť. Tu je niekoľko z tých, na ktoré som sa ako prvorodička dala nachytať. Vy sa na nich už len zasmejte a rozhodne si ich neberte k srdcu.

Jedz za dvoch!

No pekná rada. Papaj za dvoch, ale potom nebuď prekvapená, keď za dvoch budeš vyzerať aj pol roka po narodení bábätka. Keby som vedela, aká je táto rada zbytočná, nemusela som k svojim päťdesiatim kilám pribrať ďalších takmer sedemnásť.

Ale čo som mala robiť, keď ma muž každý víkend nalieval ovocnými smoothie, lebo však vitamínová bomba (bomba to bola, ale hlavne kalorická). Svokra mi vytrvalo nosila domáce koláčiky a krémové polievky a mama ma cez Vianoce vykŕmila akoby ma nečakala materská, ale trojročná hladovka. 

Jasné – zdravá strava, pitný režim, veľa ovocia/zeleniny, orechy. Ale dvojnásobné porcie, brokolica, ktorá by nakŕmila celé hlavné mesto a zásoby banánov, na ktoré som sa v poslednom trimestri už nemohla ani pozrieť, to vážne nie.

Nepreháňajte to ani s rôznymi vitamínovými doplnkami. Tie, ktoré vám predpíše lekár, budú úplne stačiť.

shutterstock

Pozor na farbenie vlasov

Kamarátka, ktorá sa poctivo farbila od šestnástich, si v tehotenstve dala stopku. Viete si predstaviť, ako vám z tmavohnedej odrastajú blonďavé pramienky, až v siedmom mesiaci v zrkadle nespoznávate samé seba? Chúďatko, chvíľu si myslela, že šedivie.

Nakoniec to bola jej sestra, ktorá vlasovú genocídu zastavila. Budúcu mamičku nemilosrdne ostrihala, nafarbila a dokonca jej dala balzam na lesk a výživu.

Nebudeme si klamať, farba na vlasy nie je práve to najzdravšie na svete. Avšak prestať si farbiť korunku krásy v tehotenstve, aby sme predišli škodlivému toxickému vplyvu môže byť trochu zbytočné.

Okrem toho, ani odborníci prípadnú škodlivosť na plod nepotvrdili. Takže ak sa naozaj obávate chemikálií, vyskúšajte radšej farbenie prírodnými farbami, alebo sa o možnosti úpravy poraďte s kaderníčkou.

Nezabudnite, že chemikálií, ktoré sa dostanú do kontaktu s vaším organizmom, je omnoho viac. Od lakov na nechty, prípravkov na vlasy, líčenia, parfumov, parfumovanej kozmetiky až po fluorid v zubnej paste. Takže farby vlasov sa naozaj obávať nemusíte.

shutterstock

Dcéry berú krásu

Hovorí sa, že ak mamička celá žiari, isto to bude chlapec. Ak sa jej zhorší pleť, vlasy, priveľa priberie, tak zas dievča, ktoré mame kradne krásu. 

Nemusím pripomínať, že hormonálne zmeny v organizme sú počas tehotenstva naozaj búrlivé a robia s výzorom svoje. Niektoré mamičky naozaj vyzerajú super a my im v tichosti závidíme, ako im to pristane.

Iné, nech sa o seba starajú, ako dokážu, sa skrátka deväť mesiacov potrápia. Nechcem sa chváliť, ale mne všetci tvrdili, že TO BUDE ISTO CHLAPEC, lebo som vraj dobre vyzerala. A máš to – dve baby. 

Najhoršie bolo, že po pôrode som sa vrátila do normálu. Susedky ma zastavovali a pýtali sa: „Joj, bledá ste, strhaná ste, to sa asi veľmi nevyspíte, čo?“ A ja som pritom spala celú noc, každé poobedie a bola som úplne v pohode. Len už vo mne nelietali tehotenské hormóny. Škoda ich.

Ak sa vám zhoršila pleť a vlasy dostávajú zabrať, jednoducho vydržte. Hormonálny odliv na začiatku šestonedelia vám dá vedieť, že telo sa vracia do normálu a o chvíľu bude všetko ako má byť. Vaša dcéra za to, chúďa, naozaj nemôže.

shutterstock

Dojčením sa chudne

Najslávnejšia dobre mienená popôrodná rada. Jasné, dojčením sa chudne. Ale príliš sa na to nespoliehajte. Ja som sa spoliehala a aha! Vrátila som sa z pôrodnice a mala som dve kilá navrch. A potom? Čo mesiac, to kilo naviac.

Lebo veľa dojčenia zákonite znamená veľa jedenia. Keksík vám skáče do nákupného košíka, ochutnávate detské kašičky, doprajete si koláčik ku kávičke, nech má dieťa sladké mlieko. Veď všetky kalórie odídu s materským mliekom. O pár mesiacov ma začali známi zastavovať, či nečakáme ďalšie.

Ukázalo sa, že jediná cesta k popôrodnej postave vedie cez boľavý chodník zdravej stravy, pohybu a stopky pre sladkosti. Je to cesta dlhá a bolestivá, rovnako ako naštartovanie dojčenia. Ale chudne sa pri nej. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

články autora...

Pridaj komentár