Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?

Anna Veselá 0

Urobili ste si tehotenský test. Takmer okamžite sa vám objavila výrazná, ostrá kontrolná čiarka pod písmenkom „C,“ ktorá hlási, že ste test urobili dobre.

Viete, že na teste by mali byť dve čiarky, aby bol výsledok pozitívny – a vy tehotná. No čo ak pomaly lupou pozeráte na veľmi slabú, ledva viditeľnú druhú čiarku pod písmenkom „T“? Čo to znamená? Ste alebo nie ste tehotná?

Čo ak nemáte rovnako silné čiarky na teste? Foto: Shutterstock

 

Slabá čiarka – tehotná

Ak si kúpite digitálny test, ktorý poskytuje priamu odpoveď na priamu otázku, to znamená „Ste tehotná,“ alebo „Nie ste tehotná,“ nemusíte maturovať toľko nad fantómovými čiarkami. Je to jednoduchšie. Aj preto, že digitálny test vám môže prezradiť aj to, v ktorom ste týždni tehotenstva.

Pri ostatných testoch s „čiarkami“ nemusíme mať vždy istotu. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.

Negatívny výsledok testu – jedna čiarka

Ak by na tehotenskom teste ostala len jedna jediná čiarka v kontrolnej časti (C), znamená to negatívny výsledok. Nie ste tehotná. Samozrejme, len za predpokladu, že ste si test nerobili príliš skoro pred dátumom očakávanej menštruácie.

Tehotenské testy majú totiž rôznu citlivosť a nie všetky spoľahlivo zistia výsledok „dopredu.“ 

»»»»»»»»» Prečítajte si tiež: Prečo môžete otehotnieť pri prerušovanej súloži

Všetky tehotenské testy, či už sa robia priamo pod prúdom moču (ocikáte test) alebo test ponoríte do nádobky s močom, fungujú na rovnakej báze – zisťujú prítomnosť tzv. tehotenského hormónu hCG (ľudského choriogonádotropínu) sfarbením indikátora s obsahom protilátky.

Tento hormón začne vylučovať embryo po oplodnení do tela matky takmer od zahniezdenia, a jeho hodnoty sa každým dňom zvyšujú.

V krvnej plazme je možné zistiť prítomnosť hCG hormónu už 9 dní po oplodnení. V moči je možné detekovať hCG hormón asi 8 dní pred blížiacou sa periódou, no aj tie nacitlivejšie testy (označené 10 mUl/ml/hCG), sľubujú výsledok najskôr 5-4 dni pred očakávanou periódou. Testy s citlivosťou 25 mUl/ml/hCG dokážu zachytiť hCG hormón najskôr v období vynechania menštruácie.

Asi mesiac po počatí je hladina hCG hormónu približne 2000 mIU/ ml. Maximálnu hladinu 100 000 mIU/ml dosahuje v treťom mesiaci, po ktorom nasleduje postupný pokles.

Za pozitívny výsledok však považujeme aj to, keď je kontrolná čiarka výrazná a druhá veľmi slabá. Ak si urobíte test neskôr, veľmi pravdepodobne bude čiarka zase o niečo výraznejšia.

Prečo je druhá čiarka slabá

Vo veľmi skorom štádiu tehotenstva je prítomnosť hCG hormónu nízka, a teda ani čiarka nie je preto výrazná. Ak by ste urobili ďalší test o pár dní neskôr, pravdepodobne bude čiarka silnejšia, lebo bude odrážať zvyšujúce sa hodnoty hCG hormónu.

Čiarka môže byť silnejšia aj vtedy, keď si test urobíte hneď ráno. Na testoch sa síce píše, že fungujú kedykoľvek v priebehu dňa, ale predsa len, hladina hCG hormónu je ráno koncentrovanejšia. Ak napríklad vypijete príliš veľa tekutín pred testovaním, aj toto môže ovplyvniť výsledok: hCG hormón sa zriedi a zníži sa jeho hladina.

Môže byť test falošne pozitívny?

Nesprávne pozitívny výsledok tehotenského testu je veľmi zriedkavý a dochádza k nemu vo výnimočných prípadoch. Hormón hCG je označovaný ako tehotenský, lebo sa objavuje normálne iba v tehotenstve.

Ak je test pozitívny, ale žena tehotná nie je, takýto falošne pozitívny výsledok sa môže sa objaviť po nedávnom tehotenstve, po pôrode, po prerušení tehotenstva.

Niektoré lieky na podporu plodnosti obsahujú hCG hormón a tie môžu skresliť výsledok testu, ako napríklad Novarel, Pregnyl, Ovidrel, no väčšina liekov, ktoré máte doma, nemá absolútne žiadny vplyv na výsledok tehotenského testu.

V zriedkavých prípadoch môžu tehotenský hormón hCG produkovať cysty na vaječníkoch, ochorenia obličiek, ochorenia počas menopauzy a perimenopauzy, niektoré druhy rakoviny – dokonca aj niektoré formy rakoviny semenníkov (no nie všetky) tiež produkujú vysoké hladiny hCG. V niektorých prípadoch tehotenské testy pomohli mužom diagnostikovať rakovinu.

V ostatných prípadoch by však tehotenský test nemal byť falošne pozitívny. 

Pozitívny test, ale tehotenstvo neprokračuje

Iná vec je, ak je tehotenský test pozitívny (nie falošne pozitívny), ale tehotenstvo nepokračuje. 

Tehotenský test môže byť pozitívny aj pri mimomaternicovom tehotenstve (zárodok sa neuchytí tam, kde má, v maternici, ale inde, najčastejšie vo vajcovodoch).

Pri dobre sa vyvíjajúcom normálnom tehotenstve sa hodnoty tzv. tehotenského hormónu hCG každých 48 hodín zdvojnásobujú. Ak tomu tak nie je, môže to naznačovať aj mimomaternicové tehotenstvo. Potvrdí sa vtedy, keď na ultrazvuku nevidíme zárodok v maternici. 

Preto je dobré, aby ste sa po výsledku tehotenskeho testu čo najskôr objednali na gynekologické vyšetrenie, ktoré vám potvrdí vaše tehotenstvo.

»»»»»»» Prečítajte si aj: 9 dôvodov, prečo môže meškať menštruácia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Pridaj komentár