Kým rastie bruškoKomplikácie

Zhoršil sa vám v tehotenstve zrak? Na vine sú hormóny

 Jana Šavoltová   26.12.2018   0

Počas tehotenstva môžu vplyvom hormonálnych zmien trpieť aj zdravé ženy miernym zhoršením videnia. Krátkozrakým ženám môžu narásť mínusové dioptrie. Na vine je najmä nadprodukcia hormónu relaxín, ktorého hodnota počas tehotenstva stúpa až 20-násobne.

shutterstock

 

Naše rozkolísané hormóny

"Vplyvom hormonálnych zmien môže v tehotenstve vzniknúť ľahká myopia (krátkozrakosť). Zhoršené videnie do diaľky zväčša nepresiahne štvrť až pol mínusovej dioptrie.

U krátkozrakých žien môže prechodne nastať zrýchlený nárast mínusových dioptrií,“ vysvetľuje očný chirurg MUDr. Rastislav Vida z očnej kliniky UVEA Mediklinik v Martine.

Hormonálne zmeny v tehotenstve môžu znížiť aj produkciu sĺz a zmeniť ich konzistenciu. Slzy sú hustejšie, čo môže zhoršiť toleranciu kontaktných šošoviek. Na druhej strane, nie u každej tehotnej ženy sa zákonite musia objaviť problémy so zrakom.

„V medicíne je všetko individuálne a ani v tomto prípade sa nedá presne povedať, prečo nastanú zmeny len u niektorých žien. Určite to závisí od množstva faktorov, napr. hodnoty dioptrií, veku alebo váhy pacientky,“ vysvetľuje očný lekár.

Zrak si "vyriešte" ešte pred otehotnením

Pokiaľ uvažujete o operácii očí a zároveň plánujete dieťa, odporúča sa absolvovať operáciu aspoň pol roka pred počatím, resp. až po ukončení dojčenia.

Po operácii očí laserom sa 3 až 4 mesiace užívajú očné kvapky s obsahom antibiotík a kortikosteroidov, ktoré urýchľujú hojenie. Pokiaľ by žena v tomto období otehotnela, s ich užívaním by musela prestať, čo môže ovplyvniť priebeh hojenia.

„Počas gravidity a dojčenia sa odporúča užívať lieky len v nevyhnutných prípadoch. Týka sa to rovnako aj očných kvapiek,“ upozorňuje lekár a dodáva, že operáciu očí v tehotenstve rozhodne neodporúča.

Cisársky rez po laserovej operácii očí je mýtus

Pokiaľ máte zoperovaný zrak a kladiete si otázku, ako budú počas pôrodu reagovať vaše oči, nehľadajte odpovede na internetových diskusných fórach. „U žien po excimerovej laserovej operácii očí nie je žiadny dôvod na cisársky rez. Priebeh pôrodu prirodzenou cestou nie je operáciou zraku nijako ovplyvnený,“ uisťuje odborník.

Ako sa správajú oči počas pôrodu?

Zvýšenie vnútroočného tlaku počas kontrakcií a pôrodu je prirodzené a u zdravých žien nezanechá žiadne následky. Prechodné zhoršenie videnia je zriedkavé, no môže sa vyskytnúť v dôsledku malého krvácania do oblasti sklovca, sietnice či pod spojovkou. Väčšinou sa rýchlo vstrebe a ostáva bez následkov.

„Po pôrode sa zrak obvykle upraví do niekoľkých dní. Prípadný nárast dioptrií pri krátkozrakosti je možné po skončení dojčenia korigovať laserovým výkonom. V každom prípade je vhodné absolvovať v tomto období preventívne očné vyšetrenie,“ odporúča lekár.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised