Väčšina žien stihne prekonať ovčie kiahne ešte v detstve a získa tak imunitu na celý život. Ide o bežné detské ochorenie bez komplikácii, na ktoré zvyčajne zostane len spomienka v podobe malej jazvičky.
Čo však v prípade, že za sebou kiahne nemáte, čakáte bábätko a vo vašom okolí sa šíria?
Kiahne je lepšie prekonať v detstve
Ovčie kiahne alebo varicella je vírusové ochorenie, ktoré sa prenáša vzdušnou cestou. Narozdiel od pravých kiahní sa dá dobre liečiť. Zvyčajne má mierne príznaky a do 10 dní odznie samé. Prenáša ho nakazený človek a inkfekčné je najmä prvé dni dni po vypuknutí.
Inkubačná doba ovčích kiahní je 14 dní, po ktorých sa na tele objavia červené vyrážky. Kiahne niekedy zvykne sprevádzať zvýšená teplota, únava, podráždenosť, nechutenstvo a vyrážky môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie, preto je potrebné ich ošetrovať.
Po prekonaní kiahní získava organizmus celoživotnú imunitu. O niečo vážnejšie prejavy sa objavia iba u dospelých, u niektorých pacientov môže byť nevyhnutná hospitalizácia. Vážne dôsledky môžu mať ovčie kiahne v prípade, že sa nimi nakazí tehotná žena.
Ohrozené tehotenstvo
V období, keď ženské telo prechádza mnohými zmenami, je riziko nakazenia vírusovým ochorením pomerne vysoké a vírus ovčích kiahní ľahko prejde cez placentu až k plodu.
Predovšetkým medzi 8. a 20. týždňom tehotenstva môžu mať ovčie kiahne vážne následky. V tomto období sa bábätku vyvíjajú životne dôležité orgány a ochorenie môže spôsobiť vrodené chyby mozgu, srdca či očí.
Prečítajte si aj: Chrípka v tehotenstve? Môže byť nebezpečná
V prípade, že sa mamička nakazí po 13. týždni, hrozí plodu sluchová vada, nízka pôrodná hmotnosť, deformácie končatín, útly vzrast alebo poškodenie a zjazvenie pokožky. V najvážnejších prípadoch môže dôjsť až k smrti dieťaťa.
Riešením je očkovanie
Nie ste si istá, či ste v detstve prekonala ovčie kiahne? Dá sa to zistiť z odobratej vzorky krvi. Väčšina mamičiek je voči ním imúnna, no ak by sa predsa ukázalo, že vám kiahne hrozia, môžete aj v tehotenstve využiť možnosť očkovania. Očkovať sa môžete dať dokonca aj v prípade, že ešte len plánujete otehotnieť.
Očkuje sa neživými vakcínami a táto možnosť prevencie sa dá využiť počas celého tehotenstva. V prípade, že sa žena nakazí niekoľko dní pred pôrodom, prejavia sa ovčie kiahne u bábätka až po narodení, zvyčajne na 4. deň. V tomto prípade už plod nie je ohrozený.
Spozorovali ste na sebe príznaky ovčích kiahní alebo sa objavili v blízkom okolí či v rodine? Neodkladajte návštevu lekára, ktorý vám skontroluje protilátky a nasadí liečbu príslušným imunoglobulínom.
Ak vám do termínu pôrodu zostáva viac ako 5 dní, imunoglobulínová liečba sa podáva ako ochrana novoredenca a lekári sa snažia oddialiť narodenie bábätka, aby protilátky stihli zaúčinkovať. Imunoglobulín sa v takých prípadoch podáva aj novorodencovi po pôrode.