Gestóza tehotných

Miroslava Brindová 1

Ženám v mnohých prípadoch aj ľahké formy gestózy napovedia, že sa stali budúcou mamičkou. Čo to vlastne je? Je to súbor ťažkostí, ochorení a odchýlok, ktoré sprevádzajú ženu a jej telo iba počas tehotenstva. Môžeme sem zaradiť tehotenské zvracanie, kolísanie krvného tlaku, obmedzenú funkciu obličiek…

Na počiatku gestóz je samotné tehotenstvo. To by malo síce prebehnúť bez komplikácií, no ak vezmeme do úvahy nové bremená, ktoré sú na gravidnú ženu počas tehotenstva kladené, niet sa čo čudovať. Každá z nás znáša túto „záťaž“ organizmu inak a naše telá sa musia prispôsobiť novým podmienkam. 

Gestózy. Ochorenia špecifické pre tehotenstvo

Hovorí lekár roka 2014 MUDr. Radomír Trška (gynekológ Mammacentra sv. Agáty, ProCare):

„Ochorenia špecifické pre tehotenstvo sa označujú ako gestózy. V závislosti od doby výskytu sa rozlišujú včasné gestózy a neskoré gestózy. Včasné gestózy sa prejavujú nevoľnosťou s viacnásobným denným vracaním. Pritom možno rozlišovať emesis gravidarum a hyperemesis gravidarum – predstavuje ťažšiu formu emesis gravidarum.“

Ľahšia a ťažšia forma gestózy

Emesis gravidarum je ranná nevoľnosť, ktorou trpí do 20% všetkých tehotných žien. Nie je to výnimočný jav, nevoľnosť a nutkanie na vracanie zažíva naozaj pomerne veľké množstvo budúcich mamičiek. Pomôcť môže konzumovať jedlo častejšie, v malých množstvách.

Hypermesis gravidarum trpí približne 2% žien, pričom je to ťažká forma vracania, ktoré neprestáva. Tehotná žena vtedy rapídne rýchlo stráca z tela potrebné živiny a mala by vyhľadať čo najrýchlejšie lekársku pomoc.

„Neskoré gestózy sa objavujú od 20. týždňa tehotenstva. Hlavné symptómy neskorých gestóz sú: edém – nahromadenie tekutiny v tkanive, proteínúria – zvýšený výskyt bielkovín v moči, hypertónia – vysoký krvný tlak.

O hypertónii sa hovorí, keď hodnoty krvného tlaku činia 140/90 resp. prvá, systolická hodnota stúpne o viac ako 30 mmHg a druhá, diastolická hodnota, o viac ako 15 mmHg. Proteinúria vzniká, keď sa močom vylučuje viac bielkovín. Meranie sa uskutočňuje v 24-hodinovom nazbieranom moči,“ hovorí MUDr. Trška.

Čo sa týka nebezpečenstva nahromadenia tekutín v tele, MUDr. Trška vysvetľuje: „Počas tehotenstva sa môže hmotnosť zvýšiť približne o 10 až 14 kg, v posledných 6 týždňoch sa nesmie týždenne pribrať viac ako 500 g. Prvým príznakom edémov sú opuchnuté chodidlá. Ak tento opuch po 6 až 8 hodinovom nočnom pokoji zmizol, neprikladá sa týmto edémom žiadna vážnosť ochorenia. Ak sa edémy nestratia, prípadne ak dôjde k veľkému prírastku hmotnosti, môže ísť o symptómy poruchy funkcie obličiek alebo o hypertóniu.“

Nebezpečné gestózy: preeklampsia, eklampsia

Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. MUDr. Trška ich opisuje:

„Pod preeklampsiou rozumieme neskorú gestózu, ktorá je okrem toho navyše poznačená subjektívnymi ťažkosťami ako nevoľnosť, poruchy videnia a malátnosť a predchádza eklampsii. Tehotné ženy s preeklampsiou sa musia ihneď prijať do nemocnice. V ľahších prípadoch stačí pokoj na lôžku ako aj starostlivé sledovanie krvného tlaku, hmotnosti a výskytu bielkovín v moči. Obzvlášť dôležitá je pravidelná kontrola srdcových akcii dieťaťa kardio-toko-gramom (CTG). V extrémnom prípade aj tu pomôže len ukončenie tehotenstva.

Eklampsia

Eklampsia predstavuje najťažšiu formu neskorej gestózy. Označuje kŕčovitý záchvat a/alebo stratu vedomia (kómu) počas tehotenstva resp. pri pôrode. Objavuje sa prevažne u prvorodičiek s preeklampsiou a pri viacplodových tehotenstvách, je 6-krát častejšia ako pri jednoplodových tehotenstvách. Kŕčový záchvat je sám o sebe následkom nedokrvenosti mozgu.

Eklampsii väčšinou predchádzajú alarmujúce príznaky, akými sú silné bolesti hlavy, nepokoj, zakalené vedomie; zahmlené alebo dvojité videnie, nevoľnosť, nutkanie na vracanie, bolesti v hornej časti brucha.“ 

HELLP-syndróm

Rozoznávame dva druhy eklampsie, bez kŕčového záchvatu alebo s kŕčovým záchvatom. Eklampsia s kŕčovým záchvatom sa prejavuje kŕčmi, ktoré sú podobné epileptickému záchvatu. V obzvlášť ťažkých prípadoch môže dôjsť k zastaveniu dýchania ako aj k oslepnutiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti. Akonáhle sa stav tehotných žien stabilizuje, musí sa tehotenstvo ukončiť.

HELLP-syndróm označuje eklampsiu bez kŕčového záchvatu. Hlavnými symptómami sú rozklad krvi, zvýšené hodnoty pečene a nízky počet trombocytov. Pacietnky s HELLP-syndrómom sa často sťažujú na nevoľnosť a vracanie ako i bolesti v pravej hornej časti brucha. Väčšinou majú silne zvýšené hodnoty krvného tlaku (190/110 mmHg), edémy v cca. 10 % žlté sfarbenie kože.

Diagnóza HELLP-syndrómu nastáva určením krvných hodnôt (hodnoty pečene, počet trombocytov,). Liečba zahŕňa zníženie krvného tlaku, zabránenie vnútrocievnemu zrážaniu pomocou heparinu, ako aj čo najrýchlejšie ukončenie tehotenstva, väčšinou cisárskym rezom.

Profylaxia

MUDr. Tršku sme sa spytovali, či môžeme gestózy rozdeliť na tie, ktoré si budúca mamina privodí sama (napr. nesprávnou životosprávou) a na tie, ktoré sú jednoducho bežnou súčasťou tehotenstva.

Odpovedá: „Osobitný druh gestózy sa vyskytuje, ak žena trpí na hypertóniu alebo obličkové ochorenie bez toho, aby bola tehotná, a počas neskoršieho tehotenstva dochádza k iným symptómom gestózy, a teda dovtedajšie ochorenie sa zhorší.“

Čomu (z ťažkostí súvisiacich s gestózou) sa môže tehotná žena vyhnúť a ako?

„V posledných rokoch sa ukázalo, že dôkladnou starostlivosťou o tehotné ženy so sledovaním krvného tlaku, funkcie obličiek a pečene ako aj vylučovania moču sa gestózy spozorujú už včas, a tým sa dajú aj liečiť. Včasnou liečbou sa stali ťažké gestózy, najmä eklampsie, zriedkavejšími.“

Čo ako lekár a odborník odporúčate maminkám robiť, aby sa cítili lepšie a aby robili len to najlepšie pre seba aj bábätko?

„Odporúča sa takzvaná profylaktická (pozn. red.: ochranná, zaoberajúca sa prevenciou) príprava, je určená tehotným ženám od 12. týždňa tehotenstva. Jej cieľom je ponúknuť nastávajúcim rodičom informácie a aktivity, ktoré im pomôžu kvalitnejšie prežiť obdobie tehotenstva, zvládnuť samotný pôrod a následne aj starostlivosť o dieťa.

Rodičia sa tu informujú o vývoji plodu, o význame jednotlivých vyšetrení, priebehu tehotenstva i pôrode, ženy sa oboznámia so starostlivosťou o prsia, s kojením, cvičením krátkych zostáv na zlepšenie fyzickej zdatnosti, spevnenie panvového dna, stehien, paží, na precvičenie chrbtového svalstva, na prehlbovanie a kvalitu dýchania, nacvičia si manipuláciu s dieťaťom…“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som trpela počas prvých štyroch mesiacov veľkými nevoľnosťami. Pila som len minerálku po dúškoch a jedla sucháre alebo piškóty. Potom sa to trošku upravilo, ale úplne dobre mi bolo až po pôrode.

Pridaj komentár