Kedy sú lieky v tehotenstve bezpečné pre dieťatko

Mária Kopčíková 0

Liekové riziko – teda situáciu, kedy by k poškodeniu dieťatka počas vnútromaternicového vývinu došlo z dôvodu užívania liekov matkou, sa zvažuje často.

Zvažujú ho lekári, pri voľbe vhodnej liečby, no aj samotné ženy, ktoré sú pochopiteľne veľmi opatrné. Teda – zväčša.

Shutterstock

Vysoké percento poškodenia detí liekmi?

Podľa viacerých národných štatistík (zdroj: solen.sk) predstavujú deti s vrodeným poškodením okolo 3 % z celkového počtu detí narodených v danom roku. Z toho je 20 % dedičných chýb.  

Poškodenie liekmi sa predpokladá u 1 ‰ všetkých narodených. Aj keď je toto číslo pomerne malé, je to práve tá časť poškodení, ktorej sa dá predísť vhodnou farmakoterapiou v tehotenstve.

Aká je citlivosť dieťatka na pôsobenie liekov v rôznych štádiách vývoja

 Štádium blastocysty – 10–14 dní po počatí

Toto obdobie sa považuje za rezistentné voči teratogénnemu (vyvolávajúcemu vznik vrodenej poruchy) vplyvu liekov. Oplodnené vajíčko sa počas tohto obdobia delí a putuje vajcovodmi do maternice.

Výživa vajíčka sa uskutočňuje najmä z jeho vlastného žĺtkového vaku. Pôvodne sa predpokladalo, že práve tento spôsob výživy, nezávislý na prostredí, chráni zárodok pred teratogénnym pôsobením liekov.

Odborné štúdie však ukazujú, že zárodok na škodlivé látky reaguje systémom všetko alebo nič. Teda buď k poškodeniu nedôjde a zárodok sa vyvíja ďalej, alebo po poškodení vývin už nepokračuje. Predpokladá sa, že v tomto štádiu podávanie liekov matke v terapeutických koncentráciách nezvyšuje riziko narodenia poškodeného dieťaťa.

 Embryonálne štádium – obdobie organogenézy, 15. – 55. deň od počatia

Je považované za najcitlivejšie štádium pre vývoj možných poškodení. V tomto období dochádza k rýchlej diferenciácii buniek, tkanív a vývoju orgánov. Možné poškodenie dieťaťa závisí od koncentrácie teratogénu, ako aj od presného dňa od počatia.

Kritické obdobia pre jednotlivé orgánové sústavy sú približne: 

  • pre srdce je to 20.– 40. deň,
  • pre nervový systém 15.–28. deň,
  • pre končatiny 24.–46. Deň

 Fetálne štádium – 56. deň – pôrod

Počas tohto obdobia dochádza k rastu dieťatka a dotváraniu orgánov, ktorých základy boli položené v priebehu predošlého obdobia. Fetálne štádium sa považuje za menej citlivé na pôsobenie teratogénov a riziko vzniku poškodení sa uvádza ako malé (nie však nulové).

Shutterstock

Za špecifickú časť je považované obdobie tesne pred pôrodom, kedy sa dieťatko správa už ako novorodenec a preto aj pôsobenie liekov sa uňho prejaví podobným spôsobom ako u dieťaťa tesne po pôrode.

Voľba vhodnej liečby u tehotnej

je medicínsky náročnou úlohou, nakoľko okrem požiadaviek účinnosti by mala spĺňať i prísne kritériá bezpečnosti pre matku i dieťa.

Je dôležité riziká liečby nepodceňovať, ale tiež zbytočne stresovať budúce maminy. Nie je pravdou, že počas 2. a 3. trimestra sa nemôže nič stať. Niektoré lieky sú nebezpečné na začiatku, iné na konci a niektoré (ale tých je minimum) v priebehu takmer celého tehotenstva. 

Možno vás bude zaujímať: Ako sa u tehotných liečia bežné ochorenia – nádcha, kašeľ, chrípka …

V tehotenstve sa podávajú lieky, ktoré žena dlhodobo užíva a ktorých podanie je nevyhnutne nutné. Vždy platí: užívať liek po nevyhnutne nutnú dobu a v čo najnižšej dávke. O každom odporúčanom lieku a liečbe, prípadne jej alternatívach, by mala byť tehotná žena poučená svojím lekárom.

V žiadnom prípade by si tehotná nemala ordinovať žiadne lieky.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár