Kým rastie bruškoKomplikácie

Bratislava už prednostne očkuje aj tehotné ženy

 redakcia   12.05.2021   0

Tehotné ženy, ktoré sa chcú zaočkovať proti koronavírusu, sa môžu prihlásiť do náhradníckeho zoznamu.

Bratislavský samosprávny kraj otvoril túto možnosť prihlásenia nielen pre chronicky chorých pacientov, či darcov krvi, ale aj pre budúce mamy, ktoré sa dobrovoľne rozhodnú pre vakcináciu.

Shutterstock

 

Podľa predsedu BSK Juraja Drobu do náhradníckeho zoznamu určite patria aj tehotné ženy, „ktoré sú veľkou mierou spolu s bábätkom vystavené riziku nákazy ochorením COVID-19.“

Očkovanie je určené pre tehotné ženy v 2. a 3. trimestri, ktoré sa chcú dať dobrovoľne zaočkovať. Určená je pre nich mRNA vakcína. V očkovacích centrách Bratislavského kraja je to vakcína Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Je očkovanie tehotných bezpečné?

Štúdia skúmajúca účinky vakcíny na tehotných ženách, publikovaná 25. marca 2021 v American Journal of Obstetrics & Gynecology, priniesla pozitívne výsledky.

Jej závery preukázali, že očkovanie je bezpečným a účinným spôsob ochrany tehotných matiek. Očkovaním vyvolané protilátky boli vytvorené u všetkých žien zo skupiny, teda vytvorili sa bez ohľadu na graviditu pacientky.

V marci tiež časopis The Guardian priniesol informáciu o prvom bábätku, ktoré sa narodilo s protilátkami proti koronavírusu po tom, čo bola jeho mama zaočkovaná v 36. týždni tehotenstva.

Kedy je najlepšie zaočkovať tehotnú?

Ženy, ktoré sú len na začiatku tehotenstva, by mali s očkovaním počkať, pretože plod v prvom trimestri je ešte nezrelý.

Ideálny je 3. trimester, kedy je už dieťa zrelé. V 2. trimestri očkujeme len s vysloveným odhodlaním budúcej mamičky, ktorá si očkovanie sama žiada.

Napríklad k nám prišla tehotná v 2. trimestri, ktorá predtým prekonala COVID-19. Povedala, že už to nechce zažiť, preto sa chce dať zaočkovať,“ povedal Juraj Štekláč, podpredseda pre oblasť zdravotníctva BSK.

O očkovaní musí vedieť a odsúhlasiť ho gynekológ.

Prihlasovací formulár nájdete TU.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised