Som tučná alebo tehotná?

kika/redakcia 0

Občas médiami preletí tak trochu absurdná správa o nič netušiacej tehotnej, ktorá až do samotného pôrodu nevedela, že je tehotná, len zrazu sa jej ako blesk z jasného neba narodilo dieťa.

Každý, kto už tak trochu tehotný bol, nechce uveriť. Je to vôbec možné? Ako sa dá nevšimnúť si rastúce bruško, pohyby (kopance) bábätka a to, že si deväť mesiacov bez menštruácie?

Ingimage

Chrbát, slepák, žlčník alebo pôrod?

20-ročná Kanaďanka Josephine je jeden príklad za všetky. Nepostrehla nič, čo by ju upozornilo na to, že je v druhom stave. Možno trochu pribrala, ale nosila to isté oblečenie ako vždy. Perióda jej síce meškala, ale tak tomu bolo vždy, keď mala stresujúce obdobie.

Pohyby jednoducho necítila a na pohotovosť ju priviedli bolesti chrbta. Keď jej oznámili skutočnú diagnózu, pôrod, bola v poriadnom šoku. Iné nič netušiace ženy sa zase do nemocnice dostali, lebo si mysleli, že majú zápal slepého čreva alebo žlčníkový záchvat.

Nie je to až ojedinelá skúsenosť, ako by sa mohlo zdať.

Prečítajte si aj: Za 9 mesiacov si nevšimla, že je tehotná

Poznám takú tehotnú a je normálna

„Aj ja mám jednu kamarátku, ktorá až do pôrodu nevedela, že je tehotná,“ opisuje v diskusii pod článkom naša čitateľka:

„Nepribrala vôbec, možno nejaké tri kilá, ale tie na nej nebolo vidno, menštruáciu mala do konca, pohyby necítila, len tiež hovorila, že ju strašne bolela chrbtica a potom strašne brucho, odviezli ju na pohotovosť a tam porodila…. Povedali jej, že jej plod rástol akoby “dovnútra”, takže jej brucho nevystúpilo, a preto ju tak bolela chrbtica…. Tiež bola ako obarená, keď jej doktor povedal, že rodí.“

„Kamarátka, dosť pri tele, sa od lekárov v 35-ke dozvedela, že deti mať nikdy nebude, lebo vraj nemá plodné dni, tak sa s tým zmierili a antikoncepciu nepoužívali. Minulý rok, to mala moja známa 41 rokov, sa išli s mužom bicyklovať a keď sa blížili k domu, začal ju bolieť chrbát. Povedala si, že to asi prehnala na bicykli.

Išla sa osprchovať, ale bolesti boli silnejšie a silnejšie, naraz z nej niečo vytieklo (plodová voda) a už sa od bolestí v chrbte nemohla ani vystrieť. Zavolali záchranku a diagnóza bola pôrod. Doktor jej povedal, že bol v panve, ešte je aj pri tele, preto necítila pohyby,“ píše iná mama na portáli rodina.cz, kde o podobné príbehy naozaj nie je núdza.

Prečítajte si aj: Som tak trochu tehotná?

Nerozpoznané tehotenstvá nie sú vzácne

Nemecku ide ročne až o 1500 žien, ktoré prídu na svoje tehotenstvo neskoro, 300 prípadov je tých extrémnych, kedy o tom netušia rodiace ženy až do samotného konca. Takýchto nerozpoznaných tehotenstiev je dokonca viac ako tehotenstiev s trojičkami.

Jena Pincott píše, že 1 zo 450 tehotných žien nevie, že je tehotná až do 20. týždňa aj neskôr a jedna z 2500 o tehotenstve netuší až do samotného pôrodu.

Ak vylúčime nejaké duševné poruchy a schizofréniu, matky, ktoré nevedia o svojom tehotenstve, sú spravidla celkom duševne zdravé, pri zmysloch. Jednoducho len nemajú symptómy, ktoré by ich zalarmovali, že sú v inom stave (žiadne tehotenské nevoľnosti, tehotenské chute, výkyvy na váhe), alebo si tehotenské príznaky chybne interpretujú.

Od týchto tehotenstiev však treba odlíšiť také, ktoré žena skutočne nerozpoznala od prípadov, kedy žena síce niečo tuší, ale z nejakého dôvodu ho ignoruje, či dokonca úplne poprie. Spravidla ide o veľmi mladé ženy v zložitých sociálnych situáciách (čo je téma na iný článok).

Ingimage

Rizikové faktory nerozpoznaných tehotenstiev

  • Číslo jeden je nadváha. Výkyvy na váhe (päť, či desať kíl alebo aj viac) v takomto prípade tehotná žena nemusí naozaj zaznamenať.
  • Ďalší rizikový faktor je nepravidelná menštruácia. „Rozhádzaný“ cyklus má nezanedbateľné percento žien, ktoré sú jednoducho zvyknuté, že im menštruácia chýba aj niekoľko mesiacov a ešte je to “v norme.”
  • Myslia si, že majú menštruáciu. V zásade môže žena krvácať aj počas tehotenstva, napríklad pri zápale pošvy, kvôli polohe placenty alebo z iných príčin. Ak však žena nemá podozrenie, že je tehotná, môže si toto krvácanie vysvetliť ako slabšiu menštruáciu.
  • Myslia si, že nemôžu otehotnieť pre svoju gynekologickú anamnézu, napríklad pri diagnózach ako sú polycystické vaječníky (pri tomto syndróme tiež vynecháva menštruácia, nemožno však hovoriť o nulovej šanci otehotnieť)
  • Necítia pohyby, buď vôbec alebo neskoro, lebo placenta je zle položená, prípadne si pohyby dieťaťa vysvetlí ako plynatosť (pri nadváhe)

Začiatok divný, koniec dobrý

Nerozpoznané tehotenstvá majú spravidla dobrý koniec. Aj keď sa nastávajúci rodičia nestihnú na bábätko pripraviť, po prekonaní prvotného šoku (a ľútosti, o koľko fotiek z ultrazvuku prišli), sa zväčša tešia, že všetko dobre dopadlo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár