Kým rastie bruškoAko sa žije v brušku

Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?

 Marcela Beňová   17.06.2021   0

Nie je to len váš pocit, keď na prechádzke v parku stretávate čoraz viac dvojičkovských kočíkov. Nielen u nás, ale celosvetovo, od Spojených Štátov, Británie a celej Európy až po Indiu, pribúdajú v pôrodniciach dvojčatá.

Naopak, pomerne málo sa ich rodí v Číne a ázijských krajinách. Dvojičky odnepamäti fascinujú lekárov aj vedcov. Mnoho zo samotného začiatku ich života je pre nás stále záhadou. 

Dvojicky pravdepodobnost
shutterstock

 

Čakáme dvojičky

Dvojičkovský boom začal v osemdesiatych rokoch. V deväťdesiatych rokoch sa počet matiek, ktorým sa dvojčatá narodili, zdvojnásobil.

Napríklad v Anglicku a Walese pribudlo od roku 1970 až 60 000 párov dvojčiat.Kým dovtedy bolo ich narodenie skôr raritou, dnes sa už v každej škole nachádzajú aspoň jedny. 

Jedným z vedcov, ktorý sa zaoberajú fenoménom pribúdajúcich dvojičiek v populácii, je aj Gilles Pison. Ten vysvetľuje, že na príčine sú predovšetkým dva faktory:

  • Prvou je liečba neplodnosti, či už liekmi alebo samotnými podpornými zákrokmi.
  • Tou druhou je vek rodičiek.

Neplodnosť a dvojičky

Je známe, že narodenie dvojičiek nie je v asistovanej reprodukcii žiadnou raritou. Súvisí to predovšetkým s oplodnením in vitro, kde sa najmä v minulosti implantoval väčší počet embrií.

Na narodenie dvojičiek má vplyv aj podporná liečba neplodnosti, a teda vplyv hormónov, ktoré stimulujú ovuláciu. 

Vek matky a dvojičky

Lekári však hovoria predovšetkým o jednom významnom faktore – veku.

Výskumy ukazujú, že okolo tridsiatky, keď sa obdobie, keď žena môže otehotnieť najrýchlejšie, pomaly končí, telo začne v čase ovulácie často uvoľňovať nie jedno, ale dve vajíčka.

Ženská plodnosť síce začína po tridsiatke postupne klesať, ale častejšie sa stáva, že počas jedného cyklu sa objavia až dve vajíčka. To sa opakuje až do tridsiateho siedmeho roku.

A naozaj, prieskumy medzi mamami dvojičiek dokazujú, že počet narodených dvojčiat stúpol predovšetkým u žien po tridsiatke. 

shutterstock

 

Pravdepodobnosť, že budeme mať dvojičky

Samozrejme, veľkú úlohu pri narodení dvojičiek stále zohráva genetická výbava. Ak sa u vašich predkov, alebo u predkov budúceho otecka vyskytli dvojičky, šanca, že sa narodia aj vám, je o niečo vyššia. Tá sa nemení ani s každým ďalším pôrodom.

Šanca, že sa vám narodia dvojičky, sú len tri percentá (zo sto pôrodov sú len tri, keď sa narodia dvojčatá). To, že čakáte nie jedno, ale dve deti, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. 

Dvojičky - komplikácie

Očakávanie dvojičiek so sebou neprináša len radosť, ale aj viacero komplikácií. Jednou z nich je strach z predčasného pôrodu. Až štvrtina budúcich mamičiek, ktorá nosí pod srdcom dvojičky, rodí skôr.

O niečo vyšší je aj výskyt popôrodných depresií, a psychológovia tiež upozorňujú sa vyššie percento rozvodov partnerov, ktorí vychovávajú dvojičky.

Zaujímavosti o dvojičkách

Vedeli ste, že v meste Twinsburg v Ohiu prebieha každoročne festival dvojčiat? Alebo že na Slovensku máme unikát – dedinu, kde sa rodia samé dvojičky?

Ide o obec Jarok len niekoľko kilometrov za Nitrou, kde veľkú časť narodených obyvateľov tvoria práve dvojčatá. Obyvatelia sa na tomto fenoméne bavia, dokonca vedia, ktorá ulica má v tomto prípade svoje prvenstvo.

S dvojičkami sa však spája aj množstvo iných zaujímavostí, ktoré neraz prekvapili aj vedcov. Napríklad, že

  • žijú dlhšie, rovnako ako aj ich mama, než zvyšok populácie. Na tento objav prišli vedci z Washingtonu, ktorí sa domnievajú, že za to okrem iného môže aj citová opora a stabilita, ktorú si súrodenci poskytujú.
  • okrem toho sa medzi dvojičkami častejšie vyskytujú ľaváci.

Mamy dvojičiek

Kým dvojičky majú od narodenia veľkú výhodu v podobe spoločníka na hranie, mamy dvojičiek to majú v prvých rokoch o niečo náročnejšie. Materstvo im neskôr uľahčí to, že sa deti spoločne zahrajú, dobre si rozumejú a sú pomerne rýchlo samostatné a svojpomocné.

Ak patríte medzi mamičky, ktoré čoskoro doma uvítajú dvojičky, pripravte na dvojnásobnú porciu zábavy, ale aj počiatočnej únavy.

Mamy dvojičiek svorne odporúčajú zladiť pravidelný režim, zvoľniť z očakávaní na domácnosť a poriadok a predovšetkým vychutnať si spoločné chvíle v pohode a bez stresu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Tehotenský kalendár
Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised