Keď za problémy s otehotnením môže nepravidelná menštruácia

Marcela Beňová 0

Žien, ktoré majú problémy s otehotnením, pribúda.

Jedným z dôvodov je aj nepravidelná menštruácia. Tá spôsobuje, že v cykle ženy chýba ovulácia, ale môže byť aj prejavom hormonálnych porúch.

Nepravidelná menštruácia a neplodnosť

Nepravidelná menštruácia sa dá liečiť, treba však poznať príčiny jej vzniku.

Syndróm polycystických vaječníkov a neplodnosť

Jedným z najčastejších dôvodov nepravidelnej ovulácie je syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), ktorý spôsobuje, že sa u ženy objavuje menštruácia len niekoľkokrát do roka a ovulácia vôbec. 

Ide o poruchu, pri ktorej sa v čase ovulácie neuvoľňuje vajíčko a na vaječníkoch sa vytvárajú cysty.  PCOS sa vyskytuje u takmer 10% žien v produktívnom veku. Za toto ochorenie je z časti zodpovedná genetika, z časti hormóny a životospráva.

Okrem nepravidelnej menštruácie ju môžu ženy rozpoznať podľa typických prejavov – ukladanie tuku v oblasti brucha, tmavé pigmentové škvrny, pribúdajúce ochlpenie, rednutie vlasov, akné a pocity úzkosti a depresie. Často sa objavuje spolu s cukrovkou.

Jedným z možných riešení je hormonálna liečba pomocou antikoncepcie. Tá však v prípade, že sa žena snaží o otehotnenie, nepomôže. Základom je preto zmena životosprávy.

PCOS nie je možné vyliečiť úplne, vhodnou stravou a pravidelným pohybom ho však vieme dostať pod kontrolu.

Na začiatok sa žene vždy odporúča schudnúť, čo vedie k zlepšeniu hladiny inzulínu. Sladkosti a biele pečivo musíme vymeniť za potraviny bohaté na vlákninu a zeleninu.

Primárna nedostatočnosť vaječníkov a neplodnosť

Spočiatku menštruácia vynechá raz, potom však počet „pozabudnutých“ cyklov pribúda, až sa neobjaví vôbec. Tento problém sa vyskytuje u jednej zo 100 žien.

Napriek tomu, že je ešte mladá a do menopauzy jej zostáva veľa času, vaječníky predčasne prestanú vytvárať vajíčka a žena nemôže otehotnieť. Primárna nedostatočnosť vaječníkov má viacero príčin, najčastejšie však ide o genetiku.

Ak sa skorší nástup menopauzy prejavil u vašej mamy, starej mamy či napríklad sestry, môže sa týkať aj vás. Primárnu nedostatočnosť vaječníkov však môže spôsobiť aj autoimunitné ochorenie a objaviť sa môže napríklad po liečbe chemoterapiou.

Ingimage

Varovným signálom je opakované vynechanie menštruácie, vypadávanie vlasov, náladovosť, priberanie a nočné potenie. Tento problém žiaľ patrí k tým, ktoré je veľmi ťažké diagnostikovať a podchytiť, takže sa odporúča najmä neodkladať tehotenstvo príliš dlho.

Cukrovka a neplodnosť

Mnoho mamičiek trpiacich cukrovkou sa tehotenstva obáva. Lekári však zdôrazňujú, že pokiaľ sa choroba lieči a pacientka si pravidelne sleduje hladinu cukru, nie je dôvod, aby mala žena problém s počatím.

Problém nastáva v prípade, ak diabetička chorobu dlhodobo zanedbáva. Jedným z príznakov, že cukrovka nie je pod kontrolou, je nepravidelná menštruácia.

Ďalším problémom u ženy s diabetes je, že sa ľahšie nakazí rôznymi infekciami či mykózami, ktoré sa pomalšie liečia. V prípade, že sa žena s cukrovkou snaží o otehotnenie, musí na seba dávať oveľa väčší pozor, a tehotenstvo vopred naplánovať.

Za problémy s otehotnením môže aj nadváha, čo je prvá vec, ktorú by mala žena pri snahe o bábätko riešiť.

Štítna žľaza a neplodnosť

Štítna žľaza je nenápadný orgán, ktorý ale zasahuje do fungovania celého nášho organizmu. Pokiaľ nie je v poriadku, prejaví sa napríklad nepravidelnou menštruáciou.

Medzi ďalšie príznaky patrí trasenie, vypuklé oči, chronická únava, podráždenosť, náhle chudnutie či priberanie a nespavosť. Ochorenia štítnej žľazy bývajú často spojené s problémami s otehotnením.

Keďže nie sú bolestivé, a majú len nenápadné prejavy, ženy si poruchy štítnej žľazy často zamieňajú za únavu a dlhodobý stres. Pri nepravidelnej menštruácii sa preto nebojte vyhľadať pomoc endokrinológa, ktorý problémy pri produkovaní hormónov štítnej žľazy zistí jednoduchým krvným testom.

Neliečené poruchy štítnej žľazy sú nebezpečné aj v tehotenstve, pretože tento orgán priamo zodpovedá za rozvoj centrálnej nervovej sústavy bábätka.

Obezita a neplodnosť

Optimálny BMI index ženy sa pohybuje medzi hodnotami 20 až 25. Ak sa však toto číslo presiahne, začínajú u žien rôzne zdravotné komplikácie. Často je to napríklad nepravidelná a silná menštruácia a problémy s počatím.

Lekári odporúčajú ženám, aby svoju hmotnosť postupne znižovali o 0,5 až 1 kilogram za týždeň a pri chudnutí nezabúdali na vhodný každodenný pohyb.

U väčšiny párov sa po schudnutí vyrieši problém s otehotnením sám a nepotrebujú ďalšie lekárske zásahy.

Som zdravá a nemôžem otehotnieť

Nepravidelná menštruácia sa vyskytuje u žien rôzneho veku, a nie vždy sa lekárom podarí zistiť príčinu. Veľmi často ju spôsobujú lieky, medzi inými napríklad antidepresíva.

Na vine sú aj choroby spojené s príjmom potravy ako anorexia, bulímia a neprimerané cvičenie. Mnoho žien má nepravidelnú menštruáciu v období zvýšeného stresu v zamestnaní, či naopak riešia tento problém niekoľko rokov.

Nepravidelnú menštruáciu veľakrát upraví antikoncepcia, v prípade, že sa žena usiluje otehotnieť zas vhodne nastavená hormonálna liečba.

Všetky problémy s nepravidelným cyklom je potrebné vždy konzultovať so svojím gynekológom, a v prípade iných zdravotných problémov aj s ďalšími odborníkmi.

TIP z prírodnej lekárne od Mediciman – FERTILITA :

Podporiť plodnosť ženy a priviesť k vytúženým dvom čiarkam na tehotenskom teste už pomohol mnohým ženám prírodný produkt Fertilita. Je bez chemických prísad a vedľajších účinkov.

Prírodný produkt na podporu plodnosti ženy

• pozitívne vplýva na podporu otehotnenia ženy
• zmierňuje symptómy polycystických vaječníkov
• zvyšuje možnosť správneho dozretia vajíčka a jeho včasného uvoľnenia
• upravuje menštruačný cyklus
• udržuje správnu hormonálnu rovnováhu

Komu je produkt Fertilita určený ?

  • Ženám, ktoré sa snažia otehotnieť.
  • Ženám, ktoré trpia syndrómom polycystických vaječníkov.
  • Ženám, ktoré potrebujú upraviť hormonálnu rovnováhu.

Zloženie:

  • Myo-inozitol 400mg
  • Kotvičník zemný 60mg
  • Zinok 12mg
  • Kyselina listová 200 µg.

Ako súvisia tieto látky s plodnosťou ženy?

Kotvičník zemný

  • má pozitívne účinky najmä na ovuláciu,
  • pôsobí na hormonálnu aktivitu a pohlavné orgány ženy, čím dochádza k nárastu FSH (folikuly stimulujúceho hormónu) a estradiolu,
  • jeho užívaním sa u žien zvyšujú šance na správne dozretie vajíčka a jeho včasné uvoľnenie, čo má dôležitý význam pre počatie bábätka.

Inositol

  • má významný pozitívny vplyv na otehotnenie a celkové zmiernenie symptómov PCOS (polycystické ováriá),
  • dochádza k nástupu pravidelného menštruačného cyklu.

Kyselina listová

  • upravuje menštruačný cyklus,
  • zaručuje hormonálnu rovnováhu.

Zinok

  • pomáha produkovať zrelé vajíčka,
  • udržuje správnu hormonálnu reguláciu.

Výživový doplnok Fertilita nájdete v každej dobrej lekárni alebo na eshope www.medicimania.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...