19.08.2013verzia pre tlač


Chceme bábätko - plodné obdobie - bazálna teplota

Autor: Mária Kohutiarová

Hovorili sme, že prvým dôležitým príznakom plodnosti je bazálna teplota. Je to teplota oddýchnutého ľudského organizmu nameraná v pokoji, bez ovplyvnenia jedlom, pitím alebo fyzickou námahou.

Bazálna teplota je dôležitým ukazovateľom zdravej plodnosti ženy

Najnižšia a pre nás smerodajná hodnota sa získava v skorých ranných hodinách hneď po prebudení.

Keďže bazálna teplota vypovedá o pôsobení progesterónu, estrogénov a melatonínu v ženskom organizme, je dôležitým ukazovateľom zdravej plodnosti ženy.

Totiž – poovulačná zvýšená produkcia progesterónu spôsobí nárast bazálnej teploty, ktorý trvá až do najbližšej menštruácie.

Tento teplotný vzostup predstavuje zvýšenie o 0,2 až 0,3 stupňov Celzia oproti predchádzajúcim teplotám v sledovanom cykle.

Z tohto dôvodu najmenej trojdňový teplotný vzostup sprevádzaný vysychaním hlienu hovorí o začiatku III. fázy cyklu, teda poovulačnej neplodnosti.

Ako na meranie bazálnej teploty?

Prvou podmienkou je merať vždy v rovnakom čase,

ktorému by mal predchádzať cca šesťhodinový spánok. Povolené odchýlky sú + - 30 min. Väčšie výkyvy môžu spôsobiť zavádzajúcu teplotu a tým aj nesprávne hodnotenie teplotnej krivky.

Netreba mať obavy z toho, že človek nemôže vstať ani z postele na WC – takýto krátky pobyt by nemal ovplyvniť zmenu telesnej teploty, tak isto ako fakt, že matka v noci dojčí. Pokiaľ nevyvíja mimo dojčenia žiadnu väčšiu telesnú aktivitu, na bazálnu teplotu to nemá žiaden vplyv – dôležité je aspoň hodinu pred meraním hodinu odpočívať na lôžku.

Bazálna teplota sa meria v telesných dutinách:

v ústach pod jazykom, v konečníku alebo v pošve – no nikdy nie pod pazuchou alebo v uchu!

Najviac sa používa meranie v ústach, ale teploty v konečníku a v pošve bývajú najpresnejšie.

Teplomery na meranie bazálnej teploty

Teplotu je potrebné merať digitálnym teplomerom na meranie bazálnej teploty (v lekárni o nich vedia, dostanete ich bez problémov) alebo ortuťovým bazálnym teplomerom. Digitálny teplomer na meranie bazálnej teploty má merať s presnosťou 0,05 stupňov Celzia.

Väčšina z nich označí koniec merania zvukovým signálom a má svoju pamäť, takže teplotu môžete skontrolovať a zapísať aj nieskôr. V priebehu jedného cyklu je potrebné merať teplotu jedným teplomerom. V prípade straty alebo poškodenia treba tento fakt zaznamenať do tabuľky.

Nepravidelnosti

Pokiaľ sa teplota bude zdať bez objektívnych príčin (nevyspatie, cestovanie, choroba, stres) vyššia, zaznamenáme ju do tabuľky len s poznámkou „nepravidelnosť“, prípadne do textu pod tabuľkou uvedieme príčinu.

Kedy začať merať bazálnu teplotu?

Meranie stačí začať po skončení menštruácie. Tí, čo merajú v ústach, by pred meraním nemali piť alebo fajčiť – aj keď pohár vody o 4.30 neovplyvní teplotu o 6.30 h. Dôležité je však merať predovšetkým v II. fáze cyklu, kedy teplotný príznak hovorí o zvyšujúcej sa plodnosti.

Čo sa týka záznamov teploty v tabuľke,

teplotu zaokrúhlime na 0,05 stupňov Celzia a zaznačia sa plným krúžkom podľa doporučení tabuľky. Zaznamenané teploty postupne spájame krivkou, ktorá nám jasne vypovie o náraste či poklese teploty.

Nezabudnite, že teplota meraná pod rušivými vplyvmi je neplnohodnotná na vyhodnotenie.

Rušivými vplyvmi sú:

  • akákoľvek choroba (aj začínajúca sa nádcha, žalúdočné problémy, bolesť hlavy,...),
  • meranie teploty mimo stanoveného času (problémom je zmena letného na zimný čas a opačne),
  • málo spánku,
  • viac alkoholu večer pred ranným meraním (to neznamená už opilosť, ale viac ako pohár),
  • stres, napätie,
  • cestovanie, zmena časovej zóny.

Tipy pre vás:

nekontrolujte teplotu niekoľkými teplomermi, alebo aj tým istým znovu po sebe. Pokiaľ neprišlo k nejakému zvýšenému pohybu počas merania (zívanie, vypadnutie teplomera), stačí merať raz. Ak meráte v ústach, teplomer najprv vložte do úst a zapnite ho po cca 30-60 sekundách, aby sa zohrial na teplotu ústnej dutiny. Dajte pozor, aby sa pri meraní teplomerom nehýbalo.

Ďalšie presnejšie informácie o vyhodnotení teplotnej tabuľky nájdete na www.lpp.sk.

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.8 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

 
inzercia