Ako nepribrať priveľa v tehotenstve

Gabriela Zelinková 2

Čakám naše tretie dieťatko, vytúžené dievčatko. Doma máme už dvoch starších synov – školákov. Moje tehotenstvo prebieha od začiatku v poriadku, nemám žiadne väčšie problémy, ale veľmi sa bojím jednej veci – priberania.

iStock

Pri prvom dieťati som pribrala 19 kg a pri druhom dokonca 28 kg! Väčšinu z nabraných kilogramov sa mi napokon podarilo zhodiť, ale bolo to veľmi ťažké a neviem, či by som teraz na to nazbierala dosť pevnej vôle a odhodlania. Pri tomto tehotenstve som si zaumienila, že nepriberiem viac, ako je nutné.

Teraz som v piatom mesiaci a vážim o 5 kg viac ako pred ním, čo je síce trocha viac, ako som plánovala, ale stále je to oveľa lepšie ako pri mojich dvoch predchádzajúcich tehotenstvách, keď som už v tomto čase mala vyše 10 kg navyše.

Vážená redakcia, prosím, pomôžte mi, poraďte, čo mám robiť, aby sa na mňa nelepili nadbytočné kilá a zároveň aby som ani svoje dieťatko neoberala o dôležité živiny. Existuje nejaká diéta, ktorú by som mohla teraz držať? Mimo tehotenstva inak problém s priberaním nemám.

A určite je viac žien, pre ktoré je priberanie v tehotenstve veľkým problémom a ktorým vašimi radami veľmi pomôžete.  

Ani málo, ani priveľa

Predovšetkým musíme zdôrazniť, že ak ste tehotná, pribrať musíte. Teraz nie je vhodná doba na to, aby ste sa priveľmi obávali o svoju postavu. Nosíte v sebe nový život, pripravujete sa na dojčenie, takže zabudnite na diéty.

Naozaj hrozí, že ak si odopriete nejaké potraviny, môžete tým odoprieť svojmu nenarodenému dieťaťu nejakú živinu, ktorú vo svojom vývoji potrebuje. A to najmä v prípade, ak sa diéta skladá z odmietania, resp. prijímania konkrétneho jedla, resp. skupiny potravín. Na tomto princípe je založená napr. proteínová diéta alebo diéta s „tukožrútskou“ polievkou.

V tehotenstve môže byť problémom aj prísna vegetariánska alebo vegánska strava (bez mäsa, rýb, vajec, mlieka, mliečnych produktov), pri ktorej dochádza k nedostatku vitamínov hlavne skupiny B (B12), ale aj bielkovín či železa.

Rovnako makrobiotická strava (obilniny, málo ovocia a zeleniny) môže byť dôvodom zdravotných problémov dieťatka, ako je krivica, defekty kostí, rôznych rastových a taktiež duševných porúch.

iStock

Jesť za dvoch je omyl

Na druhej strane ani postup – poriadne sa najem alebo najem sa za dvoch nie je v poriadku. Je to omyl, ktorým sa oháňajú ženy, ktoré priberú 30 kg a po pôrode sa ich nevedia zbaviť.

Už len logika nám musí napovedať, že ani na konci tehotenstva, keď dieťa váži vyše troch kíl, nemôže byť jej energetická spotreba rovnaká ako u priemernej šesťdesiatkilogramovej ženy (uvážte ten pomer 1:20).

A tu je tá hlavná chyba, ktorej sa tehotné ženy dopúšťajú. Mnoho z tých, ktoré celý svoj život prísne počítali kalórie, aby náhodou nezhltli o jedinú viac a nepribrali, si v tehotenstve povedia, no a čo, aj tak priberiem, ešte by som svojmu bábätku mohla uškodiť. Budem jesť za dvoch, aby dieťatku nič nechýbalo.

Keď za to môžu hormóny…

Musíme však povedať, že sú i ženy, ku ktorým je osud veľmi nespravodlivý, a tak sa „zahrá“ s ich hormónmi, že výrazne zmení ich hladiny.

Tým zostáva iba sa s daným stavom zmieriť a po skončení tehotenstva a dojčenia sa za pomoci odborníkov snažiť znížiť svoju hmotnosť na pôvodnú. Odborník – dietológ im v tomto prípade poradí návštevu endokrinológa, ktorý im pomôže vyrovnať hladinu hormónov.

Ale teraz nechceme, aby ste si hneď mysleli – áno, to je ten môj prípad, a ospravedlňovali tak svoje nadbytočné kilogramy. Takýchto žien, keď za kilogramy navyše môžu iba „pobláznené“ hormóny, je naozaj veľmi-veľmi málo.

Thinkstock

Koľko by ste v tehotenstve mali pribrať?

V normálnom a bežnom tehotenstve (teda vylúčime, že ste napr. diabetička alebo čakáte dvojčatá) by sa prírastok hmotnosti mal pohybovať niekde medzi 9 – 12 kg.

A je tiež rozdiel, či ste boli pred tehotenstvom chudučká, alebo ste mali niekoľko kilogramov navyše. V prvom prípade môže byť prírastok hmotnosti vyšší, v druhom by mal byť nižší.

Hmotnosť treba sledovať od začiatku tehotenstva. Tiež nie je normálne, keď priberiete ideálnych 12 kg, ale z toho hneď v prvom trimestri 9 kg a zvyšné dva trimestre iba 3 kg.

Bližšie zorientovať sa vám pomôžu nasledujúce tabuľky: 

Vypočítajte si svoju ideálnu hmotnosť v tehotenstve

Vaša hmotnosť pred tehotenstvom

Výška

Podváha

Normálna váha

Nadváha

Obezita

152

< 43

43-58

59-64

> 64

158

< 47

47-62

63-70

> 70

164

< 50

50-67

68-77

> 77

170

< 54

54-72

73-82

> 82

176

< 59

59-77

77-86

> 86

Koľko kg by ste mali pribrať ku koncu tehotenstva

Ak ste pred otehotnením mali

Podváhu

Normálnu hmotnosť

Nadváhu

Obezitu

môžete celkovo pribrať

12-18 kg

9-12 kg

7-10 kg

5-7 kg

z toho

v 1. trimestri

2,3 kg

1,2 kg

1 kg

0,7 kg

v 2. a 3. trimestri priemerne

>0,5 kg/týž.

0,40 kg/týž.

0,25-0,35 kg/týž.

<0,25 kg/týž.

Kde sa ku koncu tehotenstva nachádzajú nabrané kilogramy?

Dieťa v termíne pôrodu

2,5 – 3,7 kg

Zväčšená maternica

cca 1 kg

Placenta

cca 0,5 kg

Zväčšenie pŕs

0,5 – 1 kg

Plodová voda

cca 1 kg

Zvýšenie množstva krvi v tele

1,1 –1,8 kg

Zvýšenie množstva zadržiavaných tekutín

1,8 kg

Materské zásoby tukov, proteínov a iných živín

2-3 kg

Čo ak priberiete menej?

Riskujete, že sa bábätko narodí predčasne a s nízkou pôrodnou hmotnosťou. V prípade, že ste zo stravy vylúčili niektorú zložku (vápnik, železo, jód), sa môže stať, že nastanú i funkčné poruchy.

Čo ak priberiete priveľa?

Hrozia vám problémy, ktoré všeobecne prináša nadmerná hmotnosť – problémy s dychom, pohybom, kŕčové žily a pod. A tiež možno psychické problémy zo zvýšenej hmotnosti.

Thinkstock

 

A ako sa stravovať, aby ste nepribrali viac, ako je nutné?

Jedzte s rozumom a pred tým, než niečo dáte do úst, si sama zvážte, koľko úžitku prinesie toto jedlo vám a vášmu dieťaťu. Vaše dieťa môže mať väčší úžitok z 2 200 kalórií bohatých na živiny než zo 4 000 kalórií denne, ale kalórií chudobných na dôležité živiny.

Je faktom, že niektoré potraviny nielen neponúkajú dôležité živiny, ale dokonca môžu pôsobiť antinutrične, ako napr. kofeín, alkohol a čistý rafinovaný cukor. Všetky spomenuté potraviny redukujú počet živín, ktoré prijímate z ostatného jedla.

Nárast príjmu kalórií by mal byť okolo 300 za deň (t. j. 1 260 kJ) s tým, že na začiatku tehotenstva by ich prísun mal byť ešte nižší, na konci vyšší. o však neznamená, že teraz začnete opäť počítať kalórie.

Máme pre vás jednoduchšie riešenie – vyvarujte sa extrémov.

Vo všeobecnosti ženám, ktoré nechcú počas tehotenstva pribrať kilogramy navyše, odborníci odporúčajú riadiť sa nasledujúcimi zásadami:

  • Upravte si stravovacie návyky.
  • Jedzte 5- až 7-krát denne menšie porcie.
  • Jedzte veľa bielkovín, sacharidov, menej tukov (ako ideálny tuk sa odporúča jedna lyžica olivového oleja v zeleninovom šaláte).
  • Ideálne zloženie dennej porcie potravín by malo byť pre zjednodušenie približne v pomere: 40 % sacharidov, 40 % zeleniny a ovocia, 20 % mliečnych výrobkov, hydiny, mäsa, strukovín a vajec.
  • Jedzte racionálne, vyhýbajte sa soleným, tučným, údeným, príliš koreneným a sladkým jedlám.
  • Jedzte veľa ovocia a zeleniny (polovicu každého hlavného jedla by mala tvoriť zelenina, príp. ovocie). 
  • Našej bežnej strave chýba hlavne: železo, vápnik, jód, B1 (thiamín), B6, kyselina listová, B2 (riboflavín), preto dbajte na ich zvýšený príjem.
  • Nejedzte za dvoch.
  • Neslaďte si čaj, kávu, jedzte minimum sladkostí (jednoduché rafinované cukry okrem energie neobsahujú žiadne vitamíny, vlákniny a premieňajú sa v našom tele priamo na tuk, ktorý sa potom ukladá v stehnách, zadku, panve a prsiach).
  • Ak chcete sladiť, použite radšej trošku medu alebo hroznového cukru.
  • Pite veľa tekutín, hlavne bezbublinkovej stolovej vody, vyhýbajte sa sladeným a bublinkovým nápojom, minerálkam, káve a alkoholu. Denne vám 2,5 až 3 litre vody, ak ich budete od rána prijímať pravidelne v menších dávkach, pomôžu v boji s priveľkým hladom.
  • Snažte sa o udržanie prijateľnej váhy. Od začiatku tehotenstva si strážte svoju hmotnosť, zapisujte si týždeň po týždni, koľko priberiete.
  • Cvičte – stačia úplne ľahké cvičenia, chôdza, plávanie. Cvičenie nielen udržuje fyzickú výkonnosť, hmotnosť, ale i potláča hlad a hlavne chuť na sladké a tiež pomáha udržiavať psychickú pohodu.
  • Snažte sa viesť príjemný život bez stresu, čo najplnší a najkvalitnejší.

Udržať si prijateľnú váhu je dôležité i zo psychickej stránky, pretože priveľká nadváha po pôrode je pre ženu veľmi stresujúci faktor, ktorý bráni žene plnohodnotne sa tešiť z bábätka a prežívať svoj nový život čo najplnšie a najkvalitnejšie.

Článok je z časopisu Mama a ja

Pokračovanie článku: Jedálniček pre tehotné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (34 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý chcela by som vedieť či je normálne v 10 tyzni tehotenstva tvrdnut brucho a cítiť sa ako nafúknutý balón☺

  2. Ohladne pribratia mi znamy lekar na vynimocnej kontrole na dovolenke v zahranici povedal, ze by som mala prestat jest karbohydraty, do coho zaradil najma chlieb- okrem celozrnneho, cestoviny atd….a vraj sa mam vela prechadzat. Plus mi poradil pit vodu namiesto umelych dzusov, v tom som ho pocuvla uplne a musim povedat, ze sa citim lahsie. Zatial som pribrala desat kg, ktore podla neho mam pribrat za cele tehotenstvo-som v 6.mesiaci, ale co tak citam, vsetky priberieme viac, cize si z toho velku hlavu nerobim a snazim sa hybat. Plus som pocula, ze pri kojeni a behani okolo babatka vacsinou vsetci schudnu a uz sa tesim, ked to nastanesmile

Pridaj komentár