27. október – Sabína (meniny a význam mena)

redakcia 0

Meno Sabína nájdeme v slovenskom kalendári 27. októbra.

Podľa rozšíreného kalendára oslavuje meniny aj Sabrina, Horislav, Horislava, Hromislav, Hromislava, Zoa, Zoana.

Význam mena Sabína

Ženské meno Sabína má latinský pôvod a jeho význam je „žena z kmeňa Sabínov,“ sabínska žena. Sabíni boli kmeň, ktorý žil v centrálnych Apeninách starovekého Talianska.

Sabína
Pexels

História mena Sabína

Sabíni žili v strednom Taliansku v čase, keď Romulus a Remus založili mesto Rím. Romulus nariadil únosy sabinských žien, aby zabezpečil manželky pre občanov Ríma.

Podľa legendy Rimania počas nájazdu uniesli niekoľko Sabiniek, a keď ich muži prišli zachrániť, ženy dokázali medzi týmito dvoma skupinami uzavrieť mier. 

Dve významné ženy z antiky niesli meno Sabina: Poppaea Sabina, manželka cisára Nera, ktorý žil v 1. storočí nášho letopočtu, a Vibia Sabina, manželka cisára Hadriána, o ktorej sa hovorí, že disponovala silnou vôľou a nezávislým zmýšľaním.

Meno Sabína nosili viaceré svätice najmä v ranom kresťanstve. Svätá Sabína žila v 2. storočí a bola umučená za to, že svojej otrokyni, takisto kresťanke, ktorú obvinili z čarodejníctva a sťali, vystrojila riadny pohreb. V tom čase to bol zločin, ktorý sa trestal smrťou.

Aj vďaka legendám okolo prvých svätcov meno Sabina prežilo stredovek a zachovalo sa až do dnešných čias. Meno Sabina majú radi Taliani, Španieli, Portugalci, ale aj Rusi a slovanské národy.

Verzie mena Sabína

V Taliansku sa stretávame aj s verziou Savina. Mužskou obmenou je Sabino, Savino (taliansky). V starovekom Ríme sa používalo aj meno Sabinus.

V Nemecku a Francúzsku dávajú dievčatám meno Sabine, v Maďarsku Szabina.

Páči sa vám meno Sabína?

Podobné mená ako Sabína sú Sabrina či Serena, všetky mená sú pritom rovnako obľúbené.

Obdobne sú na tom aj mená Selina, Davina, Romina, Samantha, Amina, Rosalina, Siena.

Antické a vintage mená ako Sabína

Ak sa vám páčia staroveké mená, Sabína patrí k nim rovnako ako napríklad Lívia, Cecília, Olívia, Valentína, Kamila, Antónia, Vita.

Možno znie Sabina tiež tak trochu ako „vintage“ meno, ku ktorým môžeme zaradiť aj mená Agnes, Alba, Viola, Agáta, Dorota, Tereza, Mercedes, Salome.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár