28. júl – Krištof (meniny a význam mena)

0

Meno Krištof nájdeme  v slovenskom kalendári 28. júla.

Význam mena Krištof

Mužské meno Krištof má grécky pôvod. Je odvodený z gréckeho Χριστόφορος (Christoforos), čo sú dokopy slová Christos, ‚olejem pomazaný‘ a ferein, ‚nosit‘. V preklade teda meno Krištof znamená „nositeľ Krista“.

Stretávame sa tiež s verziou Kryštof, najmä u našich českých susedov.

Krištof, meniny a vyznam mena
Shutterstock

Meniny oslavuje Krištof 28. júla

Na Slovensku je meno Krištof menej bežné, patrí skôr k ojedinelým. V Čechách ale napríklad jeho obľuba za posledné roky veľmi vzrástla.

Krištofovi hovoríme aj Krišto. Podobné meno je napríklad Kristián.

»»»»»»» Prečítajte si aj Zoznam chlapčenských mien podľa dátumu.

Krištof vo svete

V anglicky, ale aj nemecky hovoriacich krajinách sa stretávame s menom Christopher, v severských je to Kristofer, maďarsky Kristóf, poľsky Krzysztof, Taliani volajú Krištofov Cristoforo, Španieli Cristobal.

Sv. Krištof

Sviatok v katolíckom kalendári má 25. júla. Bol to mučeník, žil v 3. storočí na území dnešného Turecka. Často sa zobrazuje ako obor s palicou v ruke, ktorý na chrbte nesie dieťa Ježiša. Je patrónom šoférov, cestujúcich, pútnikov, športovcov; pred búrkou, epidémiou.

Krištof Kolumbus

Medzi najznámejších Krištofov patrí taliansky prieskumník a moreplavec Kolumbus. Namiesto východnej Indie sa priplavil do Nového sveta (zakotvil na súčasných Bahamách).

Veril, že sa dostal na Ďaleký východ a pôvodným obyvateľom, s ktorými sa streto, dal meno indios („indiáni“). Mnohé z jeho názvov najmä pre ostrovy, sa stále používajú.

Hoci bol uctievaný ešte stáročia po svojej smrti, v posledných rokoch sa vnímajú negatívne škody, ktoré jeho vláda spôsobila pôvodnému obyvateľstvu Hispanioly, či už išlo o ich zotročenie, zlé zaobchádzanie alebo zavlečenie európskych chorôb, ktoré domorodcov takmer vyhladilo.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár