25. júl – Jakub (meniny a význam mena)

0

Meno Jakub nájdeme  v slovenskom kalendári 25. júla.

Význam mena Jakub

Mužské meno Jakub je starozákonné, má hebrejský pôvod a jeho význam je „držiaci sa za pätu“, „druhorodený“.

Jakub, najobľúbenejšie chlapčenské meno.
Shutterstock

25. júla má meniny Jakub

Jakubov oslovujeme Kubo, Kubík, Jakubík, Jakubko.

Najobľúbenejšie chlapčenské meno Jakub

Posledné dekády patrí meno Jakub k suverénne najobľúbenejším chlapčenským menám, pre ktoré sa rozhodujú rodičia. 

»»»»»»» Prečítajte si aj Zoznam chlapčenských mien podľa dátumu.

Práve pre túto neobyčajnú popularitu sa však nakoniec niektorí rodičia rozhodnú radšej pre menej frekventované meno.

Nečudo však, ak nad ním rozmýšľate. Je to krásne chlapčenské biblické meno.

Meno Jakub vo svete

Maďarsky Jakab, Nemecky Jakob, na Balkáne Jakov, anglicky Jacob alebo James, taliansky Giacobbe alebo Giacomo, francúzsky Jacques, španielsky Jacobo, Jaime, Diego, Jago, Santiago.

Biblické meno Jakub

Rodičom, ktorým sa páčia mená zo starého zákona, zvyknú ešte rozmýšľať nad týmito menami: Áron, Abrahám, Adam, Dávid, Noah.

Súrodenci Jakuba

Zaujímavosťou je, že k menu Jakub vyberajú neskôr rodičia pre súrodencov mená ako Alexandra, Benjamín, Daniel, Eliáš, Ethan, Hana, Lea, Lukáš, Rebeka.

História mena Jakub

V Starom zákone bol Jákob mladším dvojčaťom Ezaua, ktorého pri pôrode držal za pätu. Bol hebrejským patriarchom. 

V Novom zákone nájdeme medzi Ježišovými dvanástimi apoštolmi hneď dvoch Jakubov. Ten starší z nich po Ježišovej smrti ostal v Jeruzaleme, kde spolu s apoštolom Petrom budovali prvotnú kresťanskú cirkev. Skonal ako prvý z apoštolov mučeníckou smrťou, keď ho v roku 44 Herodesovi vojaci sťali mečom.  

Legenda o svätom Jakubovi hovorí, že po smrti jeho telo naložili učeníci na loďku a pustili voľne na more. Sprevádzaná anjelmi sa loď doplavila až k západnému pobrežiu Hispánie a tu ho pochovali. Nad jeho hrobom postavili jednoduchý kostol, neskôr ho prestavili na baziliku. Santiango de Compostella je dnes známym pútnickým miestom.

Kráľovské meno Jakub

Meno Jakub (v angličtine James) malo na hlave niekoľko korunovaných kráľov. Jedným z najznámejších kráľovských nositeľov bol anglický kráľ Jakub I. z rodu Stuartovcov, ktorý v roku 1603 vystriedal na tróne anglickú kráľovnú Alžbetu I., poslednú z roku Tudorovcov, ktorá zomrela bezdetná. 

Alžbeta, ktorá sa nikdy nevydala, zomrela ako 70-ročná a pred smrťou rozumne zvažovala, komu by mal patriť anglický trón. Rozhodla sa pre Jakuba, syna svojej sesternice Márie Stuartovny, niekdajšej veľkej rivalky, ktorú dala popraviť. So synovcom Jakubom však na rozdiel od jeho matky vychádzala dobre.

Jakub bol v tom čase už škótskym kráľom a Alžbeta mu s dôverou zverila aj Anglicko. Táto voľba znamenala zároveň zmierenie a spojenie týchto dvoch krajín. Za jeho vlády alžbetínsky „zlatý vek“ pokračoval. Jeho potomkovia a dynastia Stuartovcov vládla až do roku 1714. 

Pranostiky na Jakuba

Júl je najhorúcejším mesiacom v roku, no hovorí sa, že po Jakubovi pravé leto končí. Nasledujúcim dňom je Anna, ktorá už prináša chladné rána. Zvyklo sa tiež hovorievať Ak je teplý svätý Jakub – studené sú Vianoce.

»»»»»»» Prečítajte si aj, podľa čoho vyberáme meno pre dieťa – v článku Stratégia pri výbere mena.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár