23. júl – Oľga (meniny a význam mena)

0

Meno Oľga nájdeme  v slovenskom kalendári 23. júla.

Význam mena Oľga

Pôvod mena Oľga je severský, škandinávsky. Jeho mužským náprotivkom je Oleg, ktorý má meniny 10. septembra. Meno Oleg vzniklo so staroškandinávskeho mena Helgi, čo znamená „svätý, spásu prinášajúci,“ alebo v prenesnom význame aj „silný, zdravý.“

Meno Oľga má význam „zdravá,“ „šťastná.“

Foto: Ingimage

Oľga má meniny 23. júla

Meno Oľga je zaužívané hlavne v rusky hovoriacich a okolitých krajinách. Pôvodným významom sú blízke mená Helga, Svatava.

Jeho nositeľky na Slovensku oslovujeme Olinka, Olina, Oľa, Oľuša.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Zoznam dievčenských mien podľa dátumu.

Svätá Oľga

Žila v 10. storočí. Bola vojvodkyňou, manželkou princa Igora I. z Kyjeva. Vládla kruto. Vrahov svojho muža dala napríklad hodiť do vriacej vody a zavraždila aj ďalších ich spoločníkov. Neskôr sa obrátila, prijala kresťanskú vieru a bola pokrstená v Konštantínopole. Jej vnuk bol sv. Vladimír.

Známe Oľgy

Známou nositeľkou tohto mena bola napríklad Oľga Havlová, prvá manželka československého a neskôr českého prezidenta Václava Havla.

Neslávne PR urobila menu Oľga Hepnarová, česká masová vrahyňa, ktorá v roku 1973 v Prahe úmyselne vyšla s požičaným nákladným autom na zástavku električky a zavraždila 8 ľudí. Bola poslednou popravenou ženou v Československu. <label class=“toctogglelabel“></label>

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár