22. júl – Magdaléna (meniny a význam mena)

0

Meno Magdaléna nájdeme  v slovenskom kalendári 22. júla.

Význam mena Magdaléna

Ženské meno Magdaléna je biblické, novozákonné. Je hebrejského pôvodu. V hebrejčine znamená magdala vež, význam mena Magdaléna je „pochádzajúca z palestínskeho mesta Magdaly“.

Magdaléna, meniny, význam mena
Shutterstock

Magdaléna oslavuje meniny 22. júla

Domácka podoba tohto mena je Magda, Magdalénka, Meg, Meggie, Lenka.

Meno Magdaléna je tradičné a pritom nie veľmi frekventované, čo ho robí príťažlivým pre rodičov, ktorí chcú vybrať pre dievčatko menej „obsadené“ meno.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Zoznam dievčenských mien podľa dátumu.

Biblické meno Magdaléna

Meno Magdaléna je po Márii druhé najznámejšie ženské meno v Novom zákone. Mária Magdaléna bola Židovka, ktorá pochádzala z mestečka Magdaly.

Po aramejsky Magdallah, (vznešená, elegantná) po hebrejsky Migdal (veža zo sušených rýb). Keďže v tých časoch sa priezviská nepoužívali, na rozlíšenie od ďalších žien s rovnakým menom sa zaužíval názov jej rodného mesta.

Mária Magdaléna sprevádzala Ježiša až po jeho ukrižovanie a pohreb. Podľa Markovho evanjelia bola táto svätica prvá, ktorej sa Ježiš zjavil, keď ostala oplakávať jeho stratené telo pri prázdnom hrobe, bola prvým svedkom jeho vzkriesenia.

Mária Magdaléna bola v ľudovej tradícii spájaná s hriešnicou a prostitútkou (napríklad so ženou, ktorá Ježišovi umývala nohy), táto identifikácia však bola bola výslovne zamietnutá katolíckou cirkvou v roku 1969 počas Druhého vatikánskeho koncilu.

Je patrónkou kajúcnikov, kajúcich prostitútiek, kaderníkov.

Magdaléna vo svete

S menom Magdaléna sa stretávame po celom svete. Madlenka (česky, srbsky), Madeleine, Madelon (francúzsky), Madeline, Maud (anglicky), Madallina (taliansky), Magdolna (maďarsky), Magdusia (poľsky).

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár