27. február – Alexander

Pavlína Pavlíková 0

Meno pochádza z gréckeho slova alexandros, čo vo význame znamená „ochranca ľudí“. Alexander oslavuje meniny 27. februára.

Foto: Ingimage.com

Na Slovensku nositeľov mena oslovujeme aj Alex, Al, Aleš alebo Šaňo.

V iných krajinách sa môžeme stretnúť aj s dalšími variáciami ako sú: Alexandr, Alessandro, Alejandro, Alex, Alexis, Sándor, Alastar, Leandro.

Grécky pôvod mena odkazuje na najznámejšieho Alexandra – Alexandra Veľkého. Bol to významný macedónsky panovník a dobyvateľ. Dodnes sa považuje za najlepšieho veliteľa histórie.

Pomenovanie Alexander preniklo aj do kresťanskej kultúry, často si ho vyberali zvolení pápeži. Najznámejším svätcom s týmto menom bol biskup Alexander z Alexandrie, ktorý v pôsobil v 3. storočí na území dnešného Egypta.

Medzi známe osobnosti s menom Alexander môžeme zaradiť: hokejista Alexander Ovečkin, biskup Alexander Sauli, ruský cár Alexander I., vynálezca telefónu Alexander Graham Bell, spevák Alexander Rybak.

Čo sa týka slovenských menovcov, patria sem: herec Alexander Bárta a vodný slalomár Alexander Slafkovský a plavec Alexander Marček.

Pre zaujímavosť, meno Alexander dostal aj rod papagájov, ktoré majú schopnosť naučiť sa rozprávať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 2,30 z 5)
Loading...
Author image

Pavlína Pavlíková

Vyštudovala som andragogiku na UK, rok života som strávila na univerzite v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

články autora...

Pridaj komentár