28. august – Augustín (meniny a význam mena)

redakcia 0

Meno Augustín nájdeme v slovenskom kalendári 28. augusta.

Podľa rozšíreného kalendára oslavujú meniny aj Augustína, August, Augusta, Gustína.

Význam mena Augustín

Mužské meno Augustín má latinský pôvod, z latinského Augustinus (znamená Augustov). Meno August je odvodené z latinského „augustus“ a v preklade znamená „majestátny“, „žiarivý,“ vznešený.“

Augustín, meniny a význam mena
Shutterstock

Augustín oslavuje meniny 28. augusta

Augustína voláme aj August, Gusto, Gustík (rovnako tak skrátene voláme aj Gustáva, ktorý oslavuje meniny 2. augusta. Meno Gustáv má švédsky pôvod (zo švédskeho Gustav, Gosta) a jeho význam je bojová záštita, opora.

Meno Augustín vo svete

Stretávame sa s rôznymi variáciami mena Augustín – v anglicky hovoriacich krajinách je to Augustine, skrátene Austin. Taliansky Agostino, maďarsky Ágoston.

Zaujímavé sú aj domácke obdoby mena vo svete: v Taliansku a Chorvátsku Dino, Gucio, Gutek po poľsky, Gus (anglicky, francúzsky), Augie (anglicky), Tin (chorvátsky), Tino (španielsky), Tintin (francúzsky).

Ženské verzie mena Augustín sú Augustína, Agustina, Agostina, Austin, Austen. Od toho sú odvodené aj ďalšie ženské mená, napríklad Auga (švédsky), Dina (anglicky, taliansky), Gusta, Tina.

Svätý Augustín

Meno Augustín si najčastejšie spájame so svätým Augustínom z Hippa (vlastným menom Aurelius Augustinus), kresťanským teológom a cirkevným Otcom. Jeho matkou bola svätá Monika, ktorá mala veľký vplyv na to, že sa Augustín obrátil a zanechal svoj dovtedy bujarý život.

Ďalší dielik do mozaiky dotvorilo stretnutie so svätým Ambrózom. Augustín prijal krst, neskôr bol vysvätený za kňaza a stal sa aj biskupom. Najviac býva citovaná jeho veta adresovaná Bohu, ktorou začína knihu Vyznanie: „Stvoril si nás pre seba a nepokojné je naše srdce, kým nespočinie v Tebe.“

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár