29. apríl – Lea, Leo (meniny a význam mena)

redakcia 4

Meno Lea a Leo nájdeme v oficiálnom slovenskom kalendári 29. apríla.

Význam mena Lea

Ženské meno Lea je starozákonné hebrejské meno. Nachádzame niekoľko významov mena Lea, ktoré môže byť odvodené od hebrejského „la’ah, čo znamená „unavený“ alebo je príbuzné akkadskému „littu“, čo znamená „pekné dievča.“ Stretávame sa aj s prekladmi odvodenými z hebrejského lí-ah, ktoré znamená antilopa, gazela.

Lea, meniny a vyznam mena, 29. april
Shutterstock

Lea oslavuje meniny 29. apríla

Nositeľky mena Lea oslovujeme aj Lejka, Lelka.

Vo svete nachádzame rôzne variácie mena Lea: Leah, Lee, Leigh, Lia, Lea, Leea, Leeah, Liah.

Zaujímavosti o mene Lea

Lea je starozákonná biblická postava. Bola prvou manželkou patriarchu Jakuba a šesť z jej synov sa stalo vodcami 12 izraelských kmeňov.

Jakub bol zamilovaný do Leinej mladšej a krajšej sestry Ráchel, s ktorou sa chcel oženiť. Jej otec Laban však odmietol vydať ako prvú druhorodenú dcéru a dal Jakubovi namiesto nej prvorodenú, menej príťažlivú Leu. Jakub sa oženil s obidvoma, ale Leu nemiloval. Sestry súperili o jeho lásku. Kým Ráchel zostávala dlho neplodná, Lea porodila Jakubovi štyroch synov a dúfala, že ju za to bude Jakub milovať.

Podľa knihy Genesis mala Lea „mierne,“ „vľúdne“ oči. Niektoré preklady však opisujú jej oči ako unavené, slabé, či mdlé. Podľa niektorých výkladov bola Lea predurčená stať sa manželkou Jakubovho brata Ezaua. Toho však stratila, keď predal Jakubovi svoje prvorodenectvo. Lea oplakávala svoj osud a práve pre tento jej neustály plač boli jej oči „mdlé.“

Páči sa vám meno Lea?

Potom by sa vám mohli páčiť aj iné biblické mená, ako napríklad Anna, Hana, Ráchel, Rút, Sára, Naomi, Mária, Mia, Judita.

Alebo možno rozmýšľate aj nad menom Leila, ktoré znamená „noc,“ a dávalo sa často dievčatám narodeným v noci.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár