Všetko o pôrodniciachVšetko o Sprievodcovi pôrodnicami

Pôrodnica v Martine: Matka by mala odchádzať spokojná

 Alexandra Húsková   16.07.2016   0

Jedným z víťazov hodnotenia slovenských pôrodníc mamičkami i odborníkmi je aj Univerzitná nemocnica v Martine. Špičkové perinatologické centrum v Martine totiž získalo najviac bodov spomedzi šiestich centier na Slovensku.

Foto: Ingimage

Univerzitnej nemocnici v Martine sa, aj vďaka perinatologickému centru, darí už niekoľko rokov znižovať krivku úmrtnosti novorodencov. V hodnotení pôrodníc sa umiestnila na prvom mieste.

Na tlačovej konferencii, usporiadanej pri príležitosti vyhodnotenia projektu Sprievodca pôrodnicami, primár Jozef Višňovský z Martinskej pôrodnice uviedol, že sa tešia vyššiemu počtu pôrodov. V roku 2015 totiž zaznamenali nárast o bezmála 300 pôrodov viac ako v roku 2014.

Prvé miesto medzi perinatologickými centrami

„Máme najlepšie výsledky perinatálnej úmrtnosti na celom Slovensku, ktoré majú klesajúcu tendenciu a dlhodobo sa pohybujú medzi tromi až štyrmi promile. Teší nás, že deti do 1000 gramov tu majú excelentnú starostlivosť, vďaka spolupráci s neonatologickou klinikou. Významnú úlohu tu má práve centralizácia. Viac ako 91 percent detí je centralizovaných a je im tak možné poskytnúť špeciálnu starostlivosť,“ uviedol pri preberaní ocenenia.

Podotkol však, že v pôrodníctve nejde len o špeciálnu zdravotnú starostlivosť. Za dôležité považujú v Martine aj to, aby tam mali rodičky dobré sociálne zázemie a cítili sa príjemne.

„Matky by od nás mali odchádzať nielen zdravé, ale aj spokojné,“ povedal primár Jozef Višňovský.

Ako sa rodí v Martine?

V prípade prirodzeného pôrodu ženy môžu rodiť na polohovateľnom kresle a dokonca aj do vody. Novorodenca prikladajú na telo matky aj po sekcii, počas cisárskeho rezu môže byť otec dieťaťa prítomný priamo v sále.

Rooming in je tu samozrejmosťou, na oddelení šestonedelia je na nadštandarde možné ubytovanie aj s partnerom.

Ženská klinika bola v Martine založená v roku 1936, v tomto roku teda oslavuje 80-ročné jubileum. V súčasnosti kliniku vedie profesor Ján Danko. Martinská pôrodnica nesie titul Mother a baby friendly hospital.

Čo je to perinatologické centrum?

Do perinatologických centier sú odosielané tehotné ženy s hroziacim predčasným pôrodom do 28. týždňa tehotenstva, s predpokladanou pôrodnou hmotnosťou novorodenca pod 1250 gramov, ale patria sem aj ženy vo vyššom gestačnom týždni so závažnými tehotenskými komplikáciami.

Prevezenie tehotnej ženy do takéhoto centra sa v zdravotníctve nazýva centralizácia a práve vďaka existencii perinatologických centier sú lekári schopní účinne zabrániť úmrtiam novorodencov.

Na Slovensku je 6 perinatologických centier: UN Bratislava - Antolská, FNsP Nové Zámky, UN Martin, FNsP Banská Bystrica, FNsP Prešov GPO I. a UNLP Košice– Trieda SNP.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Tehotenský kalendár - vyberte si video s vašim týždňom tehotenstva
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###