V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety

Kristína Kováčiková 0

Mamy, ktoré v aplikácii Sprievodca pôrodnicami hodnotia a známkujú pôrodnice, dostávajú v dotazníku celkom 14 otázok. Počnúc, ako boli spokojné s predpôrodnou prípravou, až po otázku, či by do tejto pôrodnice išli rodiť znova.

Na záver majú možnosť napísať svojimi slovami vlastnú reflexiu, pridať skúsenosť zo svojho pôrodu, vyzdvihnúť, čo bolo pre nich prínosné alebo naopak, čo im chýbalo, aby bol ich zážitok z pôrodnice pozitívny.

Sklamanie mamičiek, ktoré nenašli v nemocnici predlžovací kábel na nabíjačku alebo nemali funkčnú wi-fi na nadštandardnej izbe, by niekto mohol považovať za rozmar generácie závislej na technológiách.

Nedá sa však prehliadnuť fakt, že máme rok 2019 a v pôrodniciach nám chýbajú bazálne veci – sprchy a WC. A áno, aj toaletný papier.

Ani normálne sprchy a toalety nemáme

Kým niektoré pôrodnice nám v rámci aktualizácie informácií na stránke Sprievodca pôrodnicami posielajú výstavné kusy fotiek po rekonštrukciách, v iných chýba aj ten základný štandard. Obyčajné sprchy a wc.

Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.

„Rodila som pred pol rokom v bratislavskom Ružinove a nie je pravda, čo o sebe pôrodnica na vašej stránke uvádza, konkrétne, že sa „môžete sprchovať neobmedzene.“ V areáli pôrodnice je totiž len jeden záchod spojený so sprchou pre všetky rodičky, ale aj pre ich doprovod.

Ja sama som skoro „nedobehla“, pretože bola táto miestnosť obsadená a hneď som sa aj odtiaľ ponáhľala – zo sprchy, lebo už mi vyklopkávali ďalšie dve mamičky. Taktiež môj manžel, keď si odbehol, mu klopali zúfale rodičky, že súrne potrebujú,“ upozornila na rozdiel v teórii a praxi mama z Ružinova.

„Jedno wc a sprcha pre 3-4 pôrodné sály je málo. Vôbec som sa tam od príjmu do pôrodu nedostala,“ napísala rodička z Martina. Aj na „čakačke“ v Banskej Bystrici je len 1 wc.

Uteráky na zemi

Sú nemocnice, v ktorých nemáte ani taký luxus, ako vešiaky pri sprchovacom kúte. Kde si položíte uterák? Na zem, na umývadlo? Na málo úložného priestoru v sprchách sa sťažovali aj v Liptovskom Mikuláši. Jedna z mám, ktorá rodila v tejto pôrodnici, napísala:

„Chýbali mi madlá na držanie v sprche (pri kontrakcii som sa nemala čoho držať,  aby sa mi nešmyklo)  a rovnako držadlo na sprchu v stene (aby ju človek nemusel držať v ruke).“

Mamy – viacrodičky, zhodnotili progres v pôrodniciach medzi svojimi ďalšími pôrodmi nelichotivo: „Na Kramároch som rodila pred šiestimi rokmi a teraz. Sociálne zariadenie sa vôbec nezmenilo… Chcelo by to minimálne nové sprchy.“

Preplnené pôrodnice, nedostatok súkromia

Najmenej bodov dostávajú pôrodnice pravidelne za to, že matkám po pôrode neumožňujú stráviť dve hodiny po pôrode na sále s bábätkom.

Prichádzajú tak o výnimočný a neopakovateľný čas, ktorý im už nikto nevráti – všetci vieme, aké je to dôležité, a predsa platí „nemáme, nevieme, nedá sa, nezáujem.“

Z dotazníkov nám vyplýva, že volanie po bondingu, či súkromí, jednoducho naráža na kapacity tej ktorej pôrodnice.

 •  „Nebola možnosť ísť po pôrode na izbu kvôli plnému stavu. Dlhé zotrvanie na sále aj so stravou bez osobných vecí mi bolo nepríjemné.“  (Liptovský Mikuláš)
 • „Keď je preplnená pôrodnica (čo bol môj prípad), tak Vás vôbec nenechajú na sále 2 hodiny, ale hneď odvádzajú na izbu, kam s vami už ale partner nemôže, len keď uprosíte sestričku, aby priniesol základné potreby, a už aj ženú doprovod preč (teda ste bezprostredne po pôrode tie 2 hodiny úplne sama na izbe odkázaná na seba). (BA – Kramáre)
 • „Pôrodný trakt som ani nevidela, dali ma na oddelenie rodiacu.“ (Zvolen)

Málo miesta, otec iba na samotný pôrod

Najviac bodov získavajú pôrodnice za to, že umožňujú matkám prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Niektoré pôrodnice láskavo dovoľujú rodičkám mať dokonca hneď dve osoby – otca a aj dulu.

Problém nastáva, keď je z kapacitných dôvodov volaná sprevádzajúca osoba len na samotné finále pôrodu.

S prihliadnutím na to, že pôrod môže trvať aj viac ako 24 hodín, je tých záverečných 10 minút vypudzovacej fázy pôrodu veľmi slabou náplasťou, aby sme mohli hrdo prezentovať množné číslo, ako sme spolu „rodili.“

 • „Od vyvolania pôrodu, teda celú prvú dobu pôrodnú som ležala na inom oddelení a každé dve hodiny som musela chodiť na iné poschodie na kontrolu, ako postupuje pôrod. Teda nemohla som využiť žiadne tlmiace prostriedky, a dokonca ani prítomnosť partnera.“ (Trenčín)
 • „Chcelo by to viac prípravných izieb, aby mohol byť prítomný celý čas aj otecko. Ja som rodila sama, mohol tam byť, inak to dovolili až tesne pred pôrodom.“ (Poprad)
 • „Chýbala mi podpora, ktorá musela čakať 6 hodín vonku.“ (Galanta)

Hudba, aromaterapia, bez stresu 

Na záver ešte niekoľko podnetov od mám, ktoré vyplnili náš dotazník na Sprievodca pôrodnicami. Čo ženám chýba v slovenských pôrodniciach?

 • „Viac súkromia, nie aby mi počas kontrakcií behali za chrbtom upratovačky.“ (Považská Bystrica)
 • „Komentovanie všetkého, čo mi robili počas pôrodu, ako laika ma to veľmi zaujíma.“ (Nitra)
 • „Laktačná poradkyňa v myjavskej pôrodnici.“
 • „Súkromie, vlastný pôrodný box, menej stresu a náhlenia.“ (BA – Ružinov)
 • „Lepšia podpora dojčenia. Prvorodičky majú veľký problém rozbehnúť dojčenie, veľmi tam chýba skúsená laktačná poradkyňa…“ (Trstená)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár