Tehotné ženy si môžu vydýchnuť. Už sa nemusia báť prísť na pohotovosť s „planým poplachom.“ Od 10-eurového poplatku na urgente budú oslobodené, zmena by mala platiť od polovičky marca.
„Navrhuje sa zabezpečiť, aby bola tehotná poistenka oslobodená od úhrady pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti v rámci ústavnej pohotovostnej služby, a to pri akejkoľvek zmene jej zdravotného stavu v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom,” znie pozmeňujúci návrh k zákonu.
Na pohotovosti sa platí 10 eur od novembra minulého roka, pôvodne sa platili 2 eurá. Pacienti, ktorí potrebujú neodkladnú zdravotnú starostlivosť, neplatia nič. Zámerom bolo odradiť pacientov, ktorí by chceli zneužívať systém, napríklad takí, ktorí prídu na urgent s banálnou chrípkou.
Prečítajte si aj: V ktorých pôrodniciach neplatíte za epidurál a otca pri pôrode?
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker najskôr nepripúšťal žiadne ústupky, nakoľko trval na tom, že urgenty sú preplnené ľuďmi, ktorí patria do ambulantnej starostlivosti a lekári na pohotovosti sa majú venovať pacientom v život ohrozujúcich situáciách.
Diskusia o poplatku pre tehotné ženy sa rozprúdila po tom, čo sa na poplatok sťažoval na sociálnej sieti muž tehotnej ženy z Nitry.
Nebol to pôrod, zaplatili 10 eur
Na Nový rok, o 18-tej hodine večer, Ivan Balog zobral svoju tehotnú manželku do nitrianskej pôrodnice. Jeho žena mala pocit, že jej odtiekla plodová voda, príznaky blížiaceho sa pôrodu boli podľa jeho slov výrazné.
Po vyšetrení sa ale ukázalo, že žena nerodí a po odchode z ambulancie museli zaplatiť 10 eur. Balog sa spýtal doktorky, či za každý planý poplach budú musieť zaplatiť, odpoveď bola „áno.“
„Ženy pred pôrodom aj keď uvidia krv, vodu, kŕče, budú čakať, aby zbytočne neplatili 10€ a ohrozia život dieťatka,“ napísal znechutený otec: „Za všetko platíme odvody do zdrav.poisťovní, lieky, objednanie, doplnkové hodiny, parkoviská pred nemocnicami, pohotovosti + úkony.“
A hoci minister aj nemocnica mali za to, že poplatok bol vybraný oprávnene, v diskusii sa stále argumentovalo, že poplatky pre tehotné nie sú domyslené.
Je veľmi náročné odhadnúť, kedy sa začína pôrod – žena pána Baloga bola druhorodička a napriek predchádzajúcej skúsenosti, situáciu vyhodnotila nesprávne.
Prečítajte si aj: Kedy ísť do pôrodnice? 5 pravidiel
Radšej zbytočne, ako neskoro
Tehotné ženy s prichádzajúcim termínom pôrodu riešia, ako spoznajú, či už je „to“ pôrod, či budú vedieť, čo sú kontrakcie, plodová voda, hlienová zátka, dokedy môžu zostať doma a kedy už musia ísť do pôrodnice.
„Nemajte obavy ísť, aj keď si nie ste úplne istá, príchod „nanečisto“ vám určite nikto nebude vyčítať. Platí pravidlo „radšej päťkrát zbytočne, ako raz neskoro,“ odporúča tehotným dula Hana Celušáková.
„Ak ste len zneistená a potrebujete vedieť, že ste vy i bábätko v poriadku, povedzte to personálu hneď po príchode. Po kontrole, ak budú výsledky dobré, vám možno ešte odporučia návrat domov.“
Ale za poplatok 10 eur, žiadalo by sa dodať. Našťastie, po vlne kritiky, minister Drucker otočil:
„Všetky tehotné ženy budú na urgente bez poplatkov, vypočul som si mnohé názory a myslím, že je to správne. Ďakujem za podnety, dámy, zaslúžite si pokoj,” napísal na Facebooku.