Sprievodca pôrodnicami 2020. V čom pôrodnice v nových hodnoteniach prepadli?

redakcia 0

Projekt Sprievodca pôrodnicami sa už 9 rokov pýta slovenských žien na ich pôrod. Aký bol? Ako ho prežívali, čo im chýbalo, ako to hodnotia, čo by malo byť inak.

Na stránke www.sprievodca-porodnicami.sk sa prostredníctvom dotazníka vyjadrilo 3773 žien, ktoré priviedli na svet svoje bábätko v roku 2019 – 2020.

Výsledkom 9. ročníka Sprievodcu pôrodnicami v kategórii HODNOTENIE MAMIČIEK  nie sú rebríčky najlepších či najhorších nemocníc.

Tento ročník prináša veľké zmapovanie a porovnanie s predchádzajúcimi ročníkmi na úrovni celého Slovenska. 

Rodí sa už na Slovensku ženám lepšie ?

Shutterstock

Aktuálny 9. ročník projektu Sprievodca pôrodnicami sme spustili v revidovanej verzii s novými otázkami.

Rozprávali sme sa s odborníkmi z oblasti pôrodníctva, psychológmi a sociológmi, a samozrejme, aj s mamičkami, aby sme dotazníkové otázky naformulovali lepšie, a získali tak z odpovedí kvalitnejšie výstupy.

Považujeme ich za lepšiu spätnú väzbu pre pôrodnice a pomenúvame jednotlivé oblasti, ktoré si zaslúžia zlepšiť.

Shutterstock

Rodiaca žena je väčšinu času sama

Za umožnenie prítomnosti sprevádzajúcej osoby pri pôrode získali minulý rok pôrodnice najlepšiu známku (91,94 %).

Tento rok mohol byť pre pôrodnice ešte lepší. Z dotazníka Sprievodca pôrodnicami vieme, že len v ojedinelých prípadoch pôrodnica vôbec neumožňuje prítomnosť partnera alebo duly pri pôrode (4,85 %).

Avšak pôrody trvajú rôzne dlhú dobu. Je rozdiel, či s Vami môže byť partner po celý čas od príchodu do pôrodnice alebo je prizvaný iba na záverečnú časť pôrodu. Rodiaca žena potom musí byť väčšinu času sama.

Na to sme zamerali pozornosť aj pri novej formulácii otázky. 

Z aktuálnych hodnotení vyplýva nasledovné:

  • Počas celej doby trvania pôrodu, to znamená od prijatia do pôrodnice až po narodenie dieťaťa, malo pri sebe svoj sprievod iba 33,66 % rodiacich žien.
  • 22,34 % žien uviedlo, že im pôrodnica umožnila prítomnosť sprevádzajúcej osoby až po presunutí na pôrodnú sálu.

Rodiaciach žien, ktoré z iných dôvodov nevyužili možnosť mať pri sebe sprevádzajúcu osobu pri pôrode (napríklad nemali záujem o to, aby bol partner pri pôrode) bolo takmer 22 %. 

Na získanie dobrej známky pre pôrodnicu nestačí, aby sa partner pri pôrode mihol zlomok času. Z tohto pohľadu máme za to, že ide o najväčší prepad v hodnotení pôrodníc.

Shutterstock

Súkromie a intimita počas pôrodu

V dotazníku Sprievodca pôrodnicami sa zvykneme pýtať žien, ako boli spokojné s dodržiavaním súkromia a intimity počas pôrodu. V minulom ročníku vyjadrilo spokojnosť v tejto oblasti 86,72 % žien.

Tento rok sme sa žien pýtali, či mali k dispozícii samostatnú pôrodnú miestnosť od prijatia do pôrodnice po narodenie dieťaťa. Na túto otázku odpovedalo kladne len 66 % opýtaných mamičiek.

Viac ako 30 % rodiacich žien na Slovensku nemá počas pôrodu samostatnú pôrodnú miestnosť. Rodičkám chýbajú obyčajné „dvere,“ aby mohol pôrod prebehnúť dôstojnejšie. Narúša ho neželané publikum, ktoré tam nemá čo robiť.

Túto tému rozoberáme aj v článku: 8 hodín na chodbe, neželané publikum. Ako sa dodržiava súkromie rodiacej ženy?

Pôrodné želania

V minuloročnom hodnotení Sprievodca pôrodnicami patrila medzi 3 najslabšie hodnotené parametre „ochota personálu načúvať a reagovať na individuálne potreby rodičky.

1. Na otázku “Mohli ste sa počas pôrodu slobodne pohybovať?” odpovedalo kladne viac ako 70 % žien.

2. Pokiaľ ide o možnosť využiť úľavové prostriedky počas pôrodu, pozitívnu odpoveď uviedlo 63 % žien.

20 % žien však v našom dotazníku uviedlo ako odpoveď “nie.” Považujeme za problematické, ak každá piata žena nedostane počas pôrodu možnosť úľavy od pôrodných bolestí.

3. Na otázku “Mohli ste si zvoliť polohu pri pôrode?” odpovedalo kladne len 28,33 % mamičiek.

Viac ako 20 % uviedlo v odpovedi možnosť “neviem.” Zápornú odpoveď dalo takmer 46 % z nich, z čoho vyplýva, že takmer polovička žien si nemôže zvoliť polohu pri pôrode, a to rozhodne nie je dobrá známka pre pôrodnice. V tomto bode majú pred sebou pôrodnice na Slovensku ešte veľa práce.

Bonding a rooming-in

V minuloročnom dotazníku Sprievodca pôrodnicami získali pôrodnice najmenej bodov za podporu skorého kontaktu medzi matkou a dieťaťom. Bonding sa  dodržiava iba formálne, na krátky čas a novorodenci sú odnášaní preč od matiek.

V aktuálnom ročníku Sprievodca pôrodnicami sme sa pýtali:

  • či mali mamy po pôrode umožnený kontakt „koža na kožu,“
  • či boli podporené dojčiť do jednej hodiny od pôrodu,
  • aj na 24-hodinový rooming-in, ktorý predpokladá, že dieťa nie je oddelené od matky na viac ako hodinu.

Prísnejšie položené otázky priniesli vo výsledku horšie známky pre pôrodnice.

Ako spĺňajú slovenské pôrodnice BFHI kritériá?

1. Na otázku „Bol vám umožnený kontakt matky a dieťaťa “koža na kožu” do 5 minút od narodenia a trval aspoň 1 hodinu?“ odpovedala viac ako polovička žien kladne (54,75 %). 

Takmer 38 % mamičiek však nemalo umožnený bonding. Viac ako 4 % uviedlo, že o bonding nemalo záujem.

2. Na otázku „Boli ste podporená k začatiu dojčenia do jednej hodiny od pôrodu?“ odpovedalo kladne 59 % žien.

Viac ako 35 % mamičiek nebolo podporených k začatiu dojčenia v uvedenom čase.

3. Na otázku „Mala vaša pôrodnica 24-hodinový rooming-in? (dieťa nie je oddelené od matky na viac ako hodinu) odpovedalo kladne viac ako 72 % žien. “Nie” uviedlo 25 % opýtaných.

Tejto téme sa viac venujeme v článku: Bonding a rooming-in. Slovenské pôrodnice ešte stále tápajú.

Shutterstock

 

Podpora dojčenia

Podpora dojčenia v slovenských pôrodniciach je dlhodobo pod paľbou kritiky mamičiek a patrí medzi parametre, s ktorými sú najmenej spokojné.

V aktuálnom ročníku Sprievodca pôrodnicami sme sa pýtali mamičiek, či v pôrodnici dostali potrebné informácie a pomoc pri dojčení, a to v nasledovných oblastiach:

  • vysvetlenie techniky dojčenia a správneho prisatia,
  • polohy pri dojčení,
  • riešenie bežných problémov ako naliate prsníky, zvýšená teplota, ploché bradavky.
  • Zároveň sa mohli vyjadriť, či túto pomoc potrebovali.

Z ich odpovedí vyplýva, že len zlomok žien v pôrodnici si vystačí bez intervencie laktačnej zdravotnej sestry.

Zo všetkého najviac potrebujú vysvetliť techniky dojčenia a správneho prisatia, a to nehovoríme len o neskúsených prvorodičkách. V tomto parametri uvádzajú aj najmenšiu spokojnosť, pokiaľ ide o to, či bola poskytnutá pomoc dostatočná.

Nakoľko dojčeným novorodencom by sa nemala poskytovať žiadna inú stravu alebo žiadne iné tekutiny než materské mlieko, pokiaľ to nie je lekársky indikované, doplnili sme náš dotazník o otázku “Bolo vaše dieťa v pôrodnici dokrmované umelým mliekom bez vášho súhlasu?” na ktorú odpovedalo kladne 14 % mamičiek, 12 % uviedlo ako odpoveď “neviem.”

Shutterstock

 

Odbornosť a komunikácia

V minulých rokoch mohli mamičky v dotazníku Sprievodca pôrodnicami ohodnotiť „odbornosť zdravotníckeho personálu.” Bol to parameter, v ktorom pôrodnice získavali najviac pozitívnych bodov – cez 90 %.

V aktuálnom ročníku Sprievodca pôrodnicami sme sa pýtali, či sa matky cítili v prostredí pôrodnice bezpečne a či dôverovali personálu. Viac ako 91 % žien sa v slovenských pôrodniciach cíti bezpečne.

Toto je zároveň najlepšia správa pre pôrodnice z celkového vyhodnotenia aktuálneho ročníka Sprievodca pôrodnicami, aj keď na otázku, ktorá ostala nezmenená aj v novej podobe dotazníka – „Išli by ste do tejto pôrodnice rodiť aj nabudúce?“ odpovedali mamičky menej ochotne (84,6 %) ako minulý rok (87,75 %).

Z odpovedí mamičiek v dotazníku Sprievodca pôrodnicami pozorujeme, že spokojnosť žien v pôrodniciach klesá po presunoch z pôrodnej sály na oddelenie šestonedelia, resp. novorodenecké oddelenie.

Kým takmer 70 % žien hodnotí komunikáciu a správanie personálu počas pôrodu na jednotku, novorodenecké oddeleniu by výbornú známku udelilo necelých 61 %.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár