Slovenské pôrodnice 2014

redakcia 3

Projekt Sprievodca pôrodnicami ukončil svoj štvrtý ročník. 

Ako hodnotili svoje pôrodnice slovenské mamičky, ktoré rodili v roku 2014? 

Vďaka 3418 hodnoteniam mamičiek na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk môžeme opäť zostaviť rebríček spokojnosti žien so slovenskými pôrodnicami. Od februára 2011, kedy projekt zahájil svoj prvý ročník, sa doň zapojilo a ohodnotilo svoje skúsenosti s pôrodnicou bezmála 15 000 mamičiek

V roku 2014 mala stránka projektu www.sprievodca-porodnicami.sk 141 000 návštev a 320 000 zobrazení. Pri odhadovanom počte 55 000 pôrodov za rok 2014 sa ukazuje, že sa projekt stal relevantným zdrojom informácií pri výbere pôrodnice. 

Snahou Sprievodcu pôrodnicami je poskytnúť mamičkám priestor, kde nájdu komplexné informácie o slovenských pôrodniciach. 

Na jednom mieste, na projektovej stránke www.sprievodca-pôrodnicami.sk je možné

  • získať kompletné informácie o každej slovenskej pôrodnici, 
  • porovnať rebríčky pôrodníc z predchádzajúcich rokov projektu, 
  • vyhľadať podrobnosti k hodnoteniam inými mamičkami, 
  • prípadne vyjadriť do dotazníka vlastnú skúsenosť s pôrodom v aktuálnom roku.

Cieľom projektu je tiež pomenovávať najpálčivejšie problémy v starostlivosti o tehotnú ženu ale aj pozitívne motivovať pôrodniceoceniť tých, ktorí sa snažia svoje služby neustále zlepšovať a prispôsobovať potrebám žien a ich novorodencov. 

Kde boli v roku 2014 mamičky najviac spokojné ?

Prvé miesto rebríčku spokojnosti mamičiek obsadilo Sanatórium Koch v Bratislave, nasledované UN MartinNemocnicou v Krompachoch. Viac ako 85% dosiahli aj pôrodnice VN KomárnoNemocnica v Bánovciach nad Bebravou.

Dobrá starostlivosť sa teda dá nájsť v každom kraji Slovenska.

Spokojnosť mamičiek s pôrodnicami v priemere oproti minulému ročníku mierne stúpla.

Prvá desiatka najlepšie hodnotených pôrodníc

Čo sa zlepšuje a čo sa zhoršuje?

Na Slovensku v roku 2014 fungovalo 54 pôrodníc. Pri hodnotení pôrodníc mamičkami sa v Sprievodcovi pýtame na tri hlavné oblasti starostlivosti: o ženu počas a po pôrode a na starostlivosť o bábätko.

Rovnako, ako po minulé roky, dostali pôrodnice najviac bodov za umožňovanie prítomnosti sprevádzajúcej osoby na pôrodnej sále (umožnené v 87,27%), aj keď sme zaznamenali pokles oproti minulým rokom (-2,34% pokles oproti roku 2011). Pravdepodobne sa tu odzrkadlil stúpajúci trend sekcií v našich pôrodniciach, pri ktorých prítomnosť partnera nie je umožnená.

Mamičky tiež vysoko hodnotia odbornosť zdravotného personálu (86,31% zo 100%), aj keď pri porovnaní rokov 2011 – 2014 je vidno, že celková dôvera v zdravotníkov klesá (rozdiel -2,69%). 

Oproti roku 2013 ženy vnímajú zlepšenie v ochote načúvať ich individuálnym potrebám a podporou personálu počas pôrodu, mierne tiež v oblasti dodržiavania súkromia a intimity. Počas štyroch ročníkov Sprievodcu pôrodnicami postupne dochádza k prestavbám pôrodníc, ktoré začínajú viac zohľadňovať potreby rodiacich žien – možnosť mať pri sebe sprevádzajúcu osobu podľa svojho výberu, rodiť na samostatnej pôrodnej sále bez presunov, byť s bábätkom v neprerušovanom kontakte po pôrode. 

Na 3. mieste sa umiestnila spokojnosť so starostlivosťou o bábätko v období šestonedelia, kde sme tiež zaznamenali nárast spokojnosti oproti minulým rokom. 

Najmenej bodov získali pôrodnice za podporou včasného kontaktu medzi matkou a dieťatkom bezprostredne po pôrode (64,63% žien malo umožnené prvé priloženie na pôrodnej sále, 47% žien bolo so svojim dieťaťom aj dve hodiny po pôrode). Zároveň je to však parameter, v ktorom každý rok nastáva zlepšenie a čoraz viac matiek môže so svojimi deťmi byť. 

Tu dlhodobo vnímame najväčší prínos projektu Sprievodca pôrodnicami, v tomto parametre stúpli hodnoty od roku 2011 o 4,77% (prvé priloženie bábätka už na pôrodnej sále), respektíve o 6,27% (pobyt s bábätkom aj najbližšie dve hodiny po pôrode). Chceli by sme vyzdvihnúť pôrodnice, kde sa tak deje viac ako v 80% prípadov – prvé priloženie: NsP Dunajská Streda, Sanatórium Koch, Nemocnica Zvolen, UNB Kramáre; dve hodiny po pôrode: Sanatórium Koch, NsP Dunajská Streda, NsP Levice, Nemocnica Banská Štiavnica. 

Nespokojné sú mamičky s poskytovanou predpôrodnou prípravou v pôrodnici, kde je aj medziročne najväčší pokles spokojnosti.

Aké sú pôrodnice v roku 2014?

Čoraz viac pôrodníc podporuje bezprostredný kontakt mamičiek a bábätok po pôrode. Zlepšuje sa prístup personálu – počúvajú viac, čo by si matky priali a podporujú ich počas pôrodu samotného. Mamičky pozitívne hodnotia aj starostlivosť o bábätko.

Rezervy pôrodníc zostávajú okrem podpory bezprostredného kontaktu aj v kvalite poskytovanej predpôrodnej prípravy a v podpore dojčenia.

Umožnila Vám pôrodnica prítomnosť sprevádzajúcej osoby pri pôrode?

Bolo vám umožnené prvé priloženie bábätka na pôrodnej sále?

Bolo vám umožnené byť s bábätkom cca prvé dve hodiny po pôrode ešte na pôrodnej sále?

Odporučili by ste túto pôrodnicu svojej najlepšej kamarátke?

Išli by ste do tejto pôrodnice rodiť aj nabudúce?

 

Ohodnoťte pôrodnicu

Rodili ste v poslednom roku? Ohodnoťte aj vy svoju pôrodnicu »»» a staňte sa tak súčasťou projektu Sprievodca-porodnicami.sk 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Rodil niekto v roku 2016 v Spišskej Novej Vsi? Ako hodnotíte nemocnicu a personál, prípadne výborná otázka je ako povolia sprevádzanie blízkou osobou, sprievod chcem robiť počas ťažkých chvíľ, nie len na vytlačenie.

  2. To by som si pozrela tie hodnotenia naozaj . . . hlavne V Krompachoch. Najhorší zážitok môjho života – bohužiaľ. totálny nerešpekt k rodiacej žene, žiuadna intimita, odporná pôrodná asistentka a neodbornosť personálu. Zachránil ma až primár!!! Inak veľmi zlé. Predstavte si ako rodíte, ani neviete že máte napichnutý umelý oxytocín a vedľa Vaša pôrodná asistentka rieši s rómkou či sa Jessica píše s DŽ alebo J. Takže samá inteligencia čo sa týka personálu. Skončila som na cisárskom mimochodom – asi ako každá druhá na ktorú nemajú trpezlivosť.

  3. Dobrý deň, ďakujem za tento prieskum. Vidno na výsledkoch, že je užitočný aj pre zlepšovanie podmienok a aj pre rodičky ako vodítko pre výber pôrodnice. Chcela by som sa spýtať, či ste neuvažovali o rozdelení otázky o sprevádzajúcej osobe na 1. dobu pôrodnú a potom len na tie pôrodnice, ktoré volajú otca až na tlačenie. A prvé priloženie či prebehlo len symbolicky (5minút a pod.) alebo naozaj. Neviem sama, ako by som to rozdelila. Len myslím, že veľakrát pôrodnice niečo deklarujú navonok a realita je iná a keď žena dostane otázku, či mohol byť otec pri pôrode a on bol len pri tlačení, tak ako odpovie? Ďakujem.

Pridaj komentár