Všetko o pôrodniciachPôrodnice pod lupou

Mamičky z pôrodnice v Martine budú odchádzať už po 24 hodinách

 Marcela Beňová   28.08.2018   0

Už čoskoro odštartuje v pôrodnici v Martine nový pilotný projekt. Ten umožní mamičkám, ktorých pôrod prebehne prirodzene a bez komplikácii, odchod domov už po 24 hodinách.

Takáto krátka hospitalizácia v pôrodnici bude na Slovensku raritou. Štandardná dĺžka pobytu mamičky s dieťaťom po pôrode v nemocničnom prostredí je päť dní.

shutterstock

 

Kratšie už od jesene

Lekári umožnia mamičkám po pôrode odísť domov skôr už v septembri alebo októbri. Prednosta Neonatologickej kliniky Mirko Zibolen vysvetľuje, že požiadavka na skoršie prepúšťanie domov vzišla od samotných mamičiek a laickej verejnosti.

Prepúšťanie deň po pôrode je bežné napríklad v susednom Rakúsku, zatiaľ je však otázkou, koľko slovenských mamičiek oň bude mať záujem u nás a či si ho budú chcieť zopakovať aj v budúcnosti.

Prvoradá však zostáva bezpečnosť a zdravie mamičky a novorodenca. Skorší odchod bude žene po pôrode s dieťaťom umožnený, ak budú obaja zdravotne v poriadku. Ženy si o skorší odchod budú žiadať samy. 

Mamičky sa však spolu s dieťaťom musia zúčastňovať na pravidelných vyšetreniach, ktoré budú prebiehať v nemocnici. Lekári budú sledovať, či sa u novorodenca nezačína prejavovať vrodená porucha srdca alebo novorodenecká žltačka, ktorá sa objavuje u desiatich percentách bábätiek. Nemocničné prehliadky budú prebiehať na tretí a štvrtý deň po pôrode. 

Prepustenie po 24 hodinách by mohlo skomplikovať dochádzanie, keďže v martinskej pôrodnici rodia mamičky aj z blízkeho okolia.

„Ak matka nebýva blízko Martina, napríklad je z Turčianskych Teplíc, dochádzanie by mohlo byť záťažou pre dieťa, aj rodičku. Je na rozhodnutí každej matky, či o včasné prepustenie požiada,“ upozorňuje na riziko skoršieho prepustenia Mirko Zibolen.

shutterstock

 

Mamičky martinskej pôrodnici dôverujú

Podľa výsledku projektu Sprievodca pôrodnicami patrí pôrodnici v Martine prvé miesto za starostlivosť o mamičky a novorodencov.

Ženy pozitívne hodnotia vybavenie nemocnice, prístup personálu aj celkovú popôrodnú starostlivosť o mamičku s dieťaťom. Dobrú skúsenosť s pôrodom v Univerzitnej nemocnici v

Martine má aj mamička Daniela:

„Oba moje pôrody prebehli v martinskej nemocnici. Je vidieť, že lekári aj sestry sa usilujú držať krok s dobou. Pôrody dopadli vynikajúco napriek mojim zdravotným ťažkostiam, lekári boli ochotní akceptovať moje požiadavky. Nápad na skorší odchod sa mi veľmi páči. Ak by som ja ani deti nemala po pôrode žiadne komplikácie, určite by som ho využila,“

Hospitalizácia po pôrode patrí na Slovensku medzi najdlhšie. Mnohí lekári argumentujú tým, že pre mamičku aj dieťa je zotavovanie rovnako ako nábeh na starostlivosť o novorodenca pohodlnejší a bezpečnejší práve v prostredí pôrodnice, kde má k dispozícii pomoc zdravotného personálu.

Proti novému projektu skracovania dĺžky hospitalizácie mamičiek a detí sa nájdu aj kritici zo strany verejnosti. Tí sa domnievajú, že pred starostlivosťou o ženy po pôrode dostalo prednosť šetrenie a znižovanie výdavkov zo strany poisťovní.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
zdravedieta.sk

Aktuálne články

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

###F_BANNER###