Kratšia hospitalizácia mamičiek sa zvolenskej pôrodnici osvedčila

admin 1

Minulý rok zaviedla zvolenská pôrodnica pre mamičky vítanú zmenu- ak majú za sebou bezproblémový pôrod, môžu ukončiť hospitalizáciu o jeden deň skôr. 

shutterstock

Skorší odchod sa týka nielen viacnásobných mamičiek, ale aj prvorodičiek. Podmienkou je navštíviť ešte v tento deň detského pediatra, ktorý novorodenca vyšetrí.

Kým iné slovenské pôrodnice vyžadujú štandardnú štvordňovú hospitalizáciu, ktorá má pomáhať predchádzať opätovnému návratu mamičiek do nemocnice, vedenie zvolenskej pôrodnice sa domnieva, že je to zbytočné. 

Skorší odchod domov sa osvedčil

MUDr. Andrej Jenčo hodnotí možnosť skrátenej hospitalizácie pozitívne:

 „Skoršie prepustenie do domácej starostlivosti je u našich klientok po pôrode realizované v horizonte cca 72 hodín od samotného pôrodu. Pri nami stanovenom systéme sa jedná o skrátenie pobytu v nemocnici približne o jeden deň. 

Táto možnosť sa ponúka mamičkám na báze dobrovoľnosti, pričom zohľadňujeme individuálny stav každej mamičky a novorodenca v kontexte priebehu samotného pôrodu a popôrodného obdobia. V prípade prítomnosti rizikových faktorov uplatňujeme štandardnú dĺžku hospitalizácie.

Nielen viacrodičky, ale aj prvorodičky túto možnosť rady využívajú a za posledný rok si nespomínam, že by musela byť takto prepustená klientka rehospitalizovaná,“

Ďalšie skrátenie pobytu v pôrodnici však mamičky tak skoro nečaká.

„Pri aktuálne nastavenom systéme skríningových vyšetrení a ambulantnej pediatrickej a gynekologickej starostlivosti by si ďalšie skracovanie pobytu v nemocnici vyžadovalo hlbšie legislatívne zmeny, ktorým by musela predchádzať širšia odborná diskusia,“ dodáva MUDr. Jenčo.

Zbytočne dlhá hospitalizácia?

Kým v zahraničí je zvykom, že žena po pôrode zostáva v nemocnici krátko, napríklad v Španielsku dva dni, vo Veľkej Británii len jeden, na Slovensku patrí pobyt v pôrodnici medzi najdlhšie. Dlhšie v pôrodnici zostávajú len mamičky na Ukrajine, kde je predpísaná dĺžka hospitalizácie až šesť dní.

Niektorí neonatológovia upozorňujú, že dlhší pobyt v pôrodnici pomáha mamičkám lepšie zvládnuť starostlivosť o novorodenca. Najmä prvorodičky si môžu viac oddýchnuť, pripraviť sa na dojčenie a dlhší pobyt pomôže zachytiť novordeneckú žltačku. 

Ukazuje sa však, že ak sa mamičky po pôrode cítia dobre a nie je lekársky dôvod na dlhšiu hospitalizáciu, skrátenie pobytu o jeden deň nepredstavuje pre rodičky ani deti žiadne riziko.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár