Každé dieťa, ktoré je v poriadku a zdravé, by malo byť po narodení priložené k matke, mať s ňou nepretržitý kontakt koža na kožu.
Bonding, teda podpora raného a neprerušovaného kontaktu matky s dieťaťom po narodení, však nie je niečo, s čím môžeme automaticky rátať v každej slovenskej pôrodnici po vaginálnom pôrode, nieto po cisárskom reze.
Možnosť čiastočného bondingu po sekcii – prvé priloženie k prsníku ešte na operačnej sále, spomína napríklad pôrodnica v Trenčíne.
Odteraz by mal byť možný aj v Bratislave. Na Kramároch zaviedli „skin to skin cesarean section “, teda cisársky rez s nepretržitým kontaktom matky a dieťaťa počas celého cisárskeho rezu.
UNB, Kramáre Kontakt matky a dieťaťa systémom „koža na kožu“ od prvej minúty s následným dotepaním pupočníka je nenahraditeľný proces, dôležitý pre prirodzenú stabilizáciu vitálnych funkcií dieťaťa, jeho osídlenie fyziologickou materskou flórou, včasný nástup laktácie u matky a budovanie citovej väzby.
Na rozdiel od spontánnych pôrodov, pri pôrode cisárskym rezom doteraz nebol tento nepretržitý kontakt (bonding) s dotepaním pupočníka možný, a to najmä kvôli riziku narušeniu sterility operačného poľa a rizika podchladenia dieťaťa v podmienkach operačnej sály.
Bola tu okrem iného aj otázka, kto dieťatko priloží, pokiaľ je mamička v sterilnom prostredí operačnej sály v spinálnej anestéze. Prekážky pre neprerušený kontakt rodičky s dieťaťom aj počas cisárskeho rezu sa na bratislavských Kramároch podarilo vyriešiť a koncom októbra zaviedli metódu “skin to skin cesarean section” do praxe.
Mamám, ktoré rodili cisárskym rezom, tak už nič nebráni ranému kontaktu na operačnom sále, pokiaľ nie je mama v celkovej anestéze.
UNB, Kramáre Bonding po cisárskom reze by mal byť štandardom „Benefity metódy „skin to skin cesarean section“ sú pre dieťa nespochybniteľné, najmä z hľadiska rýchleho nástupu laktácie aj u matky, ktorý je porovnateľný so ženami po spontánnom pôrode ,“ hovorí MUDr. Silvia Mikulajová, primárka Novorodeneckého oddelenia v nemocnici na Kramároch.
Ženy, ktorým je umožnený kontakt koža na kožu počas cisárskeho rezu vykazujú nižšie hladiny stresových hormónov a vyššiu celkovú spokojnosť s pôrodom.
Ako sa skin to skin cisársky rez líši od iných? Stále ide o štandardný cisársky rez, avšak pôrodník počas cisárskeho rezu za dodržania sterilných podmienok položí dieťa priamo na hrudník rodičky, a to ešte pred prerušením pupočníka. Na hrudníku matky dieťa zostáva počas celej operácie, pod nepretržitým dohľadom neonatológa.
Tento typ cisárskeho rezu nie je vhodný, ak sa vyskytne akákoľvek komplikácia zo strany novorodenca alebo matky, vyžadujúca okamžité riešenie.
»»»»»» Prečítajte si aj: Kaščák: Je smutné, keď niektoré ženy povedia, že lekárom sa nechce robiť cisársky rez .
Loading...