Bála som sa, ako zvládnem pôrod v rúšku

redakcia 0

Chýbal mi bonding koža na kožu bezprostredne po pôrode. A vadila mi rutinná epiziotómia,“ začína svoj pôrodný príbeh rodička zo Spišskej Novej Vsi.

Opisuje veci, ktoré najčastejšie ženám vadia pri pôrodoch v 21. storočí. Stále nám kazia pôrodné zážitky, aj keď cítiť počas uplynulých rokov zmenu k lepšiemu a viac spokojnejších hlasov matiek.

Do tohto progresu však nečakane zasiahla pandémia koronavírusu. Zobrala nám veľa našich samozrejmostí a pridala ďalšie obmedzenia.

Shutterstock

Partner nemohol byť prítomný pri pôrode. Kvôli zákazu návštev nevidel našu dcérku až do dňa kým nás neprepustili,“ pokračuje mama zo Spišskej Novej Vsi.

Vaginálny pôrod s rúškom bol tiež celkom zážitok. Keď nebol nikto pri mne, mala som povolené dať si ho dole a predýchavať kontrakcie bez neho, avšak ak niekto vošiel, musela som si rúško nasadiť a mať ho aj počas samotného tlačenia, kedy to bolo dosť nepríjemné.“

Pandémia priniesla pôrody v rúškach

V našom dotazníku Sprievodca pôrodnicami sa pýtame žien, ako pandémia ovplyvnila ich pôrody. Vo veľkom sa spomína najmä chýbajúci partner pri pôrode, a to, že niektorí otcovia nemali umožnené vidieť svoje narodené deti skôr, ako pri odchode z pôrodnice.

Predýchavanie kontrakcií v rúškach je ale rovnako „témou.“ Určite nie je príjemným zážitkom, ale ide o potrebné opatrenie, ktorým chráni rodička nielen okolie, ale aj seba a svoje dieťa.

 „Bála som sa, ako zvládnem pôrod v rúšku, keďže som ho musela mať na sebe po celý čas, ale nakoniec to nebolo až tak hrozné,“ opisuje obdobný zážitok mama z Trnavy, „v poslednej dobe pôrodnej som ho skoro ani nevnímala, sústredila som sa na samotný pôrod, nie na rúško, aj keď sa mi ťažšie dýchalo a ku koncu mi veľmi tŕpli ruky aj nohy.

Keď som to oznámila lekárke, povedala mi, že to je kvôli tomu rúšku, že nemôžem poriadne v ňom predýchavať kontrakcie, ale nedovolila mi dať si ho dolu…musela som to zvládnuť……snažila som sa myslieť na moje bábätko a na to že už bude za chvíľku po všetkom…“

Nosením rúška a dodržiavaním opatrení zvyšujeme šancu, že sa bez komplikácií dostaneme so svojim bábätkom čo najskôr domov.

Aká je Vaša skúsenosť?

Dajte nám o svojom pôrode vedieť.

Ohodnoťte Vašu pôrodnicu tu.

Lebo na dobrých pôrodoch záleží. Ďakujeme.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...