Ešte stále mám živo v pamäti (och, po toľkých rokoch!!!), pocity z pôrodu môjho prvého syna. Hluk, chaos, vysvietené neónky, nespočítateľné množstvo vyšetrení, sála plná prístrojov a úplná bezmocnosť. Absolútna dôvera v ľudí v bielych plášťoch (Cisársky rez je faaaaakt dobrý!!!) a nakoniec len pocit poníženia, dieťa kdesi inde, popôrodný plač, bolesti…
No, ale nie o tom som dnes chcela písať…
Dnes vám napíšem príbeh, ktorý nám rozprávala Elisabeth Geisel, pôrodná asistentka z Nemecka.
Uprostred noci Elisabeth zobudil telefón.
„Rodíme… “ – ozvalo sa v ňom.
Nie, nevolala ďalšia mamička. Bol to majiteľ prasačej farmy. Elisabeth totiž pred časom prejavila túžbu vidieť, ako sa rodia malé prasiatka. A tak, ešte nezačalo ani svitať, naštartovala auto a vybrala sa na farmu.
Zaparkovala a v úplnom tichu sa rozhliadala, kam vojsť. Z dverí „chlievika“ vystrčil hlavu majiteľ a kývol na ňu.
„Psssssssst…“ – priložil si prst na ústa. „Pomaly a potichúčky…“
Keď vošli do priestrannej budovy, Elisabeth sa neubránila úsmevu.
Každá svinka mala svoju priestrannú „kóju“, v ktorej „v súkromí“ čakala na pôrodné bolesti. Na čistej mäkkej slame. Čo však bolo najzaujímavejšie a vyvolalo ten úsmev? Červené svetlo. Nad každou „bunkou“ svietila matná červená žiarovka – náladovka.
Potichučky sa prikrádali k časti, z ktorej sa ozývalo funenie prasnice. Ležala na boku, oči zavreté a „pracovala“. Vždy keď vychádzalo na svet nové prasiatko, tak si spokojne zafučala, skontrolovala ho a… rodila ďalej…
Elisabeth s majiteľom stáli opodiaľ, pripravený pomôcť, ak by bolo potreba. Nebolo. Prasnica bez problémov priviedla na svet niekoľko mladých ružových klbiek.
„Už sú všetky vonku.“ – skonštatoval majiteľ. „Musíme ísť“.
Ale Elisabeth sa nechcelo: „Ešte placentu“ – chcela vidieť „celý“ pôrod.
„Nie, nemôžeme tu ostať. Potrebuje absolútny kľud, inak ju neporodí…“ – prekvapil ju odpoveďou majiteľ.
A tak v chladnej noci čakali, kedy svinka porodí aj plodový koláč. Po polhodinke znovu vošli dovnútra, placenta už bola porodená, a maličké prisaté. Prasnica spokojne ležala a usmievala sa!!!
Alebo sa im to iba zdalo?
Majiteľ farmy ju ešte za všetko pochválil, prihováral sa jej, poobzeral sajúce prasiatka, vymenil okolo slamu a priniesol čerstvú vodu…
Tož toľko o rodení prasiatok „na západe“… Keď to Elisabeth hovorila, nevedela som či sa mám smiať alebo plakať…
Toto je úplne suprový článoček!!!
Presne tak!
Myslím, že redakcii treba povedať, že by mala rozšíriť ponuku smajlíkov! Za tento krátky článoček by sa mi zišiel “palec hore”