Ako dlho treba ostať po pôrode v nemocnici?

Mária Kopčíková 3

Odpoveď na túto otázku nie je jednoznačná, ani ľahká. U nás doma, na Slovensku, je to zariadené nejako, v blízko zahraničí zase inak. Môžeme sa sporiť o tom, či je to tak v poriadku, ako je to na Slovensku, ale zrejme nám to nepomôže.

Shutterstock

Systém je v tejto chvíli nastavený tak, že obvyklá doba pobytu ženy po pôrode v zdravotníckom zariadení je 4 x 24 hodín, pričom deň pôrodu sa ráta ako „deň 0“.

Dĺžka pobytu v nemocnici po pôrode je v rôznych krajinách rôzna

Zaujímavou sa v tomto kontexte javí štúdia anglických vedcov, ktorí sledovali túto dĺžku pobytu v 92 krajinách. Išlo o krajiny s nízkymi a strednými príjmami a ocitlo sa medzi nimi i Slovensko (so 4. najdlhšou priemernou dĺžku pobytu).

Autori sa v nej zamýšľajú nad tým, prečo je pobyt v nemocnici po pôrode tak rôzne krátky/dlhý, v rozpätí od priemerných 12 hodín v Egypte, až po v priemere 6 dní na Ukrajine.

Všeobecné úsilie minimalizovať materskú a novorodeneckú úmrtnosť vedie k snahe zabezpečiť pre ženy kvalifikovaných opatrovateľov na čas pôrodu. Čo v praxi znamená skôr snahu o inštitucionálne pôrody (namiesto pôrodov domácich).

Toto úsilie súvisí s medicínskym poznaním, že najvážnejšie popôrodné komplikácie sa objavujú v prvých 24 hodinách po pôrode a preto najväčšie zdravotné riziko pre matku i dieťa sa vníma v tomto čase.

Logickou sa teda javí snaha, aby práve v tomto ranom popôrodnom období boli mama i bábätko na mieste, kde im môže byť poskytnutá urgentná pomoc, ak by to bolo potrebné. Preto i WHO odporúča, aby žena s dieťaťom po pôrode ostali v zdravotníckom  zariadení minimálne 24 hodín.

Dĺžka pobytu v nemocnici po pôrode nemôže byť vždy rovnaká

Dôvod je jednoduchý, ženy a deti, u ktorých sa nejaký zdravotný problém prejaví, nutne ostávajú dlhšie. So štatistík však vyplýva, že sú pobyty, ktoré sú „príliš krátke“ či „príliš dlhé“ s ohľadom na skutočné potreby matky a dieťaťa v danom okamihu.

Tieto pobyty potom môžu viesť k nepriaznivým výsledkom v oblasti zdravia, nespokojnosti (matky) alebo zvýšeným nákladom.

Počas príliš krátkeho pobytu nemusí byť dostatok času na diagnostiku alebo liečbu komplikácií, čo môže následne zvýšiť morbiditu a mortalitu (chorobnosť a úmrtnosť). Nedostatok času na edukáciu či podporu žien v zariadeniach môže znížiť dôveru matky v zdravotnícky personál, prípadne spôsobiť problémy s dojčením alebo depresiu ženy.

Ak je pobyt zbytočne dlhý, zvyšuje sa vystavenie nepriaznivému prostrediu zariadenia, so zvýšeným rizikom nozokomiálnych infekcií, porúch spánku alebo nedostatočnej podpory dojčenia.

Toto všetko môže znížiť materské sebavedomie ženy, či bonding celej novej rodiny. Zároveň sa môžu výraznejšie prejaviť problémy v dojčení, či v súrodeneckej rivalite. A samozrejme vždy znamenajú zvýšenú záťaž pre rodinnú peňaženku alebo štátnu pokladňu.

Shutterstock

Prečo sa dĺžky pobytu v nemocniciach po pôrodoch líšia

Autori spomínanej štúdie citujú rôznych odborníkov a dôvody, prečo je tomu tak. Objavuje sa najmä táto štvorica okolností, ktoré ovplyvňujú, ako dlho je žena po pôrode v nemocnici: 

  • Pacientka – žena, to, aká je to osobnosť, akú má zdravotnú anamnézu,
  • Typ zdravotníckeho zariadenia,
  • Sociálne a rodinné prostredie ženy,
  • Typ systému zdravotnej starostlivosti.

Pobyt v nemocnici sa lineárne predlžuje, ak sa jedná o pôrode cisárskym rezom, pôrod dvojičiek či trojičiek, prípadne dieťaťa s nízkou pôrodnou hmotnosťou.

Zo štatistík vyplýva, že po pôrode sprevádzanom lekárom, ostáva žena v nemocnici dlhšie, na rozdiel od žien, kde pôrod sprevádza pôrodná asistentka. V krajinách, kde rovnaké kompetencie pre sprevádzanie fyziologických pôrodov majú pôrodné asistentky, pôrody sprevádzané lekármi sú zrejme komplikované a potom i pobyt v nemocnici je dlhší.

Shutterstock

Autori štúdie dodávajú, že neboli schopní analyzovať všetky potenciálne príčiny, ktoré sa vzťahujú k dĺžke pobytu v nemocnici. Ide najmä o príčiny, ktoré sa týkajú zdravotných potreby (matky alebo novorodenca), poskytovateľov alebo systému zdravotnej starostlivosti. Až taká vysoká je variabilita medzi jednotlivými krajinami.

Odpoveď na otázku, prečo na Slovensku ostávame po pôrode v pôrodnici tak dlho, budú hľadať aj odborníci na tlačovej konferencii pri príležitosti vyhlásenia výsledkov projektu Sprievodca pôrodnicami 2017. Výsledky vám prinesieme už v stredu 26. júla 2017. 

Viac o projekte Sprievodca pôrodnicami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 3,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. ja som bola po cisárskom reze a keďže som bola ok a jazva sa hojila pekne, prepustili ma už po troch dňoch. Bolo to asi aj tým, že nemali dostatok miesta.

  2. Su tam uvedené staré udaje-2007r,

    2009-v krajinach u nás je tam udaj 2012.

    Prvorodičkapriemer 5 dní ma byť, druhorodička kratšie.

    A potom podľa stavu.však to je dobré ak nemá servis doma pripravený-čo určite nemá.

    Egypt,iní ľudia-a je tam nezastavaná prírodá-majú iné zvyky-ina rasa.

    Porovnávanie je blbosť-rôzne gemografické pásma.Mame vyššie tempo.

    Vzhľadom nanedávnu šťastnú udalost-u nás na Slovensku-Tu máme konferenciu.

    Aj tak si to urobí každý podľa seba.

    Surprised Nemá zmysel sa nad tým zamýšľať-vyplynie to zo situacie. Mr. Green

Pridaj komentár