Týždeň po týždniTehotenstvo týždeň po týždni

4. týždeň tehotenstva

 redakcia   01.01.2021   0

 

4 týždeň tehotenstva

Tehotenstvo trvá približne 280 dní - 40 týždňov. Počíta sa od prvého dňa poslednej menštruácie, teda od "života" vajíčka.

Po ovulácii – uvoľnení zrelého vajíčka z folikulu - je vajíčko oplodnené spermiou a cez vajíčkovod sa dostáva do maternice, kde začína svoj vývoj a rast.

4. týždeň tehotenstva video

 

4. týždeň tehotenstva

Vaše dieťatko, v odbornom slovníku zárodok (embryo), má priemer približne 0,2 mm, teda asi toľko ako bodka na konci vety. Malo by sa ukončiť uhniezďovanie.

Utvára sa vnútorná plodová blana (amniový váčok) a žĺtkový vačok. V priebehu 2. a 3. týždňa po počatí sa vytvárajú zárodkové listy, ektoderma, endoderma a mezoderma.

Ektoderma (vonkajšia) - je základom pre kožu, vlasy, nechty, prsníky, zubnú sklovinu...

Endoderma (vnútorná) - budú sa z nej vyvíjať napr.: pľúca, pečeň, močový mechúr, štítna žľaza... Mezoderma (stredná) - utvoria sa znej svaly, kostra, miazgové uzliny...

Prvé príznaky tehotenstva

Uhniezdenie oplodneného vajíčka nastane niekedy medzi 5. a 10. dňom po oplodnení. Po uhniezdení je embryom vylučovaný tzv. tehotenský hormón - hormón hCG (human chorionic godanontropin). 

Na určenie prítomnosti alebo neprítomnosti tohto hormónu v moči sa používajú klasické tehotenské testy, voľne dostupné v lekárňach.

Ak viete presne, kedy ste mali ovuláciu, 10-12 dní po ovulácií by citlivý tehotenský test mohol určiť tehotenstvo. Ak chcete spoľahlivý výsledok, počkajte s testovaním, kým menzes mešká aspoň dva dni.

Samozrejme, ak máte nepravidelný menzes, tento deň možno určiť iba nepresne. A ak sa ovulácia oneskorila alebo vôbec netušíte, kedy nastala, je to všetko len hádanka.

Ku gynekológovi by mala ženu doviesť každá meškajúca menštruácia, na vyšetrenie je vhodné prísť, ak menštruácia absentuje dva týždne oproti očakávanému termínu menštruácie.

Prečítajte si tiež: Príznaky tehotnosti, tehotenský test

Ďalšími pravdepodobnými znakmi tehotnosti sú zmeny pohlavných orgánov - mäkší krčok maternice, zmena farby rodidiel a krčka maternice, zväčšenie maternice (no môžu byť tiež príznakom niektorého ochorenia, môžu byť hormonálneho pôvodu a podobne).

Pokiaľ je tehotenský test pozitívny (ukazuje na prítomnosť hormónu HcG), tehotenstvo na 100 % potvrdí lekár, resp. ultrazvukové vyšetrenie.

@ Ďalšie týždne tehotenstva si nájdete na TEHOTENSKY KALENDAR »»»

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Tehotenský kalendár
Náš TIP