Kam smeruje náš rooming in?

maman 34

„Úvahy o materstve otvárajú nové cesty k myšlienkam.“ – Jim Forest

Tak som sa znovu rozľútostila.

Nie! Vytočila je to správne slovo.

Bola som na dlhý kus reči u priateľky, ktorá čaká tretie dieťatko. O mesiac. A nevie kam má ísť rodiť.

Nie, čo sa týka pôrodu, nie je až taká náročná, ako by ste si mohli myslieť. Ale „náročná“ je, čo sa týka starostlivosti o dieťatko.

Nemôže nájsť vo svojom 150 kilometrovom okolí pôrodnicu, kde by jej vyhoveli. Naozaj má príšerné požiadavky!!!

Veď uznajte samy –

chce mať bábätko od pôrodu stále pri sebe.

Presne tak, ako ho mala pri sebe deväť mesiacov v brušku!

Obehla už štyri nemocnice. A bežná prax?

  • Dieťa po pôrode odnášajú zmerať zvážiť obliecť atd. Do inej miestnosti.

  • Potom jej ho priložia k prsníku (koľko sekúnd – to sa líši v jednotlivých pôrodniciach)

  • Nasleduje sledovanie, pardon „observácia“ na novorodeneckom oddelení. Nie, nemôžu ho sledovať vedľa matky, nie je dostatok personálu. Novorodenecká sestra sa predsa nepretrhne, keď musí byť na dvoch miestach.

  • Po dvoch hodinách mamička prechádza na izbu šestonedelia. Dieťa ostáva na novorodeneckom oddelení aby ho mohli naďalej observovať.

  • Dieťa prinesú mamičke – kedy? Záleží od času, či je doobedu, poobede. V noci s tým nerátajte… musíte si oddýchnuť…

A tak moja priateľka milo požiadala kohosi prítomného, či by si teda potom mohla to dieťatko nechať: „Áno, samozrejme, veď máme rooming in.“

ALE – ráno sa deti pozbierajú (áno prosím pekne pozbierajú!) a odvezú na vizitu na novorodenecké oddelenie. „Nie“, – oboznámili moju známu – „vy s ním nemôžete ísť. Čo by ste tu robili? Dieťa vám prinesieme po raňajkách.“

Rozmýšľam nad tým – časový odstup 3! hodiny, prosím pekne. „A tie deti nechcú dovtedy jesť?“ – nedá sa moja priateľka. „Veď sa nebojte, my im dáme!“

Svojský rooming-in

Vidím na nej, ako sa pri tejto spomienke chveje a slzy sa jej tlačia do očí. Nepresvedčila nikoho, že ona chce svoje dieťa IBA dojčiť. Naopak, snažili sa presvedčiť ju, že určite ešte nebude mať dostatok mlieka.

Čo ďalej?“, pýtam sa, presvedčená, že tie tri hodiny sú to najhoršie, čo sa každý deň opakuje.

Dozvedám sa ešte, že deti odvážajú bez matiek i na rôzne vyšetrenia, taktiež počas návštev, aby mali pokoj, veď si chcú podrístať s rodinou a známymi a nakoniec i na noc. Veď je nutné vyspať sa.

Hmm, veľmi svojsky poňatý rooming in. Prízvukujem, že scenár bol veľmi podobný vo všetkých štyroch pôrodniciach. V sobotu ide pozrieť do ďalších dvoch. Pretože má nereálne požiadavky!

A tak nad tým rozmýšľam.

Naozaj je to tak ťažké – zveriť dieťa matke?

Alebo je len ona, ja (lebo tiež mi na tom pri mojom pôrode záležalo) a zopár ďalších žien úplne mimo misu?

Alebo sa len nechávame prevalcovať zabehaným systémom a bojíme sa vysloviť svoje požiadavky nahlas, aby na nás nezazerali, alebo aby to nebodaj neoplatili nášmu dieťaťu?

Alebo je to tým, že naše materské hormóny spustia okamžite pri každej krivde záplavu sĺz? Ale kedy a za čo máme potom doprčic bojovať. Za čo ak nie za svoje dieťa???

Alebo je to tým, že naozaj väčšina mamičiek svoje dieťa nechce? Mám tomu veriť? Máte takú skúsenosť?

Alebo jednoducho nad tým nepremýšľame a spokojne sa zaradíme do davu – veď to tak robia už dvadsať rokov…

Nech je to ako chce.

Ak mamy svoje deti nechcú mať pri sebe, majú úžasné možnosti. Kdekoľvek pôjdu, vyhovejú im. Ale kam majú ísť, ak o túto „vymoženosť“ mať pri sebe vlastné bábätko naozaj stoja? A kam majú ísť tie, ktoré ako moja priateľka hodili za hlavu. v akom prostredí a s akými ľuďmi prežijú pôrod, len aby jej nechali dieťatko???

A tak, ako keď som tu naposledy vypúšťala svoju srdcovú stoku, tak i teraz konštatujem: Ako bolo dobre našim starým materiam, keď sa o nich a o dieťatko po pôrode doma všetci starali, ale zároveň ich nechali plnými dúškami si užívať spoločnú blízkosť!

Je mi smutno, ľúto, a chcela by som ďalšie dieťa. Ale už teraz sa obávam, ako budem blúdiť po pôrodniciach a uvidím praktiky, ktoré tu zostali i po dvadsiatich rokoch od toľko oslavovaného pádu komunizmu. A znova a znova opakujem – kto môže urobiť „revolúciu“ v našich pôrodniciach??? Iba my.

My ženy. Nikto iný.

A nech je razantná, ale zároveň naozaj nežná – ako ináč, s deťmi v náručí – nám mamám to pristane.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (36 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ano bohuzial to takto funguje, rooming in a aj tak male vezmu prec, lezala som v tehotenstve v Michalovciach, a na izbe bola mamicka, synceka jej nosili kazde tri hodiny a bolo jedno ci plakal alebo nie, vzali ho aj vtedy ked kojila, rovno ho odtrhli od prsnika, ze vraj mal dost, no isto !!! nemam moznost ist rodit inam, budu to najdlhsie hodiny bez svojho syna a to ani navstevy nesmu na izby a cakacia izba nikde, takze ani svojho starsieho nebudem moct vidiet dostatocne casto dlho 🙁

    1. adelle, ved presne o tom tu pisem. nedajte sA! NEDAJTE SI ZOBRAT BABATKO! drzte ho a nedajte. je vase a nikoho ineho. a ked budu protestovat, tak stale mate moznost podpisat reverz a zobrat si ho domov. oni si ho nesmu nechat – musia vam ho dat – na to je zakon. oni ho vsak mnohi zial nepoznaju. zakon vsak hovori, ze rodiaica su od narodenia zodpovedni za svoje dieta. nie zdravotnicky personal, ale rodicia! 🙂
      drzim vam velmi palce, ked toto date, tak budete vediet za seba a svoje dietatko bojovat cely zivot ako vlcica 🙂 krasne chvile, a super porod vam zelam 🙂

  2. “BABY FRIENDLY” porodnice su predsa vsetky, budu vam tvrdit samy rooming-in sem, rooming-in tam: mamicky, budete mat cely cas deti so sebou… ale oni urcia odkedy. Obligatne prilozenie babatka na prsnik po porode a potom ta observacia – bezo mna, samozrejme. Musela som sa domahat vlastneho dietata, aby mi ho priniesli na izbu. A – ano, nerodila som na Kramaroch, ani 150 km od Bratislavy. Ale minuly rok v Banskej Stiavnici.

  3. Pani a damy, to uz fakt nemate ziadne nove clanky? Co clanok, to len upload nejakeho 2-4 roky stareho clanku. So starou diskusiou pod nim. Ten skolkarsky flame je uz vrchol. Starostlivost o sestonedielku a novorodenca ma na Slovensku mnoho ALE, no tomu, ze sa v roku 2013 neda najst v okruhu 150 km nemocnica, kde rooming in skutocne funguje, sa mi nechce verit. Uz v rokoch 2006 a 2007 takmer 100% roomingovo fungovali Kramare, stacilo prejavit volu a okrem tretej a stvrtej hodiny po porode babatko nezmizlo z mojich oci, a pocas tych 2 hodin bol pri nom manzel. V rokoch 2007, 2008 a 2011 slo babo so mnou na izbu rovno zo saly. Stacilo slusne poziadat a byt bez komplikacii.

      1. leona – nie, samozrejme, ze viem, ake velke je Slovensko. V jeho strede je napriklad Banska Stiavnica, ked si okolo nej spravis okruh 150 km, mas pol slovenska vybaveneho. Na juhu je Dunajska streda. Pokial viem aj na vychode je minimalne jedna ustretova porodnica. Kramare som uviedla ako priklad, velkeho molochu, kde to napriek velkemu mnozstvu porodov ide, len treba vediet, co chces a poziadat o to. A preco to inde nejde – no mozno preto, ze nie je dopyt – minule na koniku pisala jedna PA z Trstenej, ze maju 2-3 roomingove izby a vacsiniu prazdne – mamicky nemaju zaujem, lebo si chcu “oddychnut”. Moja kritika smerovala skor k recyklacii starych a neaktualnych clankov.

  4. Ja som rodila v Novych Zamkoch a hned po porode mi dali maleho na brucho, potom mi ho dali k prsniku. Ked ho odvazili (to bolo vedla, ale manzel bol pri tom) tak bol uz stale so mnou. Jedine vysetrenie, pri ktorom som nebola bolo sono obliciek – trvalo to cca 5 min. Ked som bola unavena, sestricky mi ponukli pomoc, ze maleho nachvilu vezmu k sebe. Mam len prijemne skusenosti. Neviem si predstavit, ze by som tam mala byt bez dietata… ze by mi ho mali vziat…

  5. Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Cry Prekrásny článok, dovolím si tvrdiť, že toto NEĽUDSKÉ A ČASTO BEZCITNÉ zaobchádzanie s maminkami a ich novorodeniatkami si prežilo 99% rodičiek a ich miminiek. Ak nemáme “šťastie”, sme ako tovar na posuvnom páse…Zabúda aa /naschvál???/ a potláča prirodzenosť, nahradená tabuľkami a grafmi, studenými chirurgickými nástrojmi, namiesto pohladenia, aspoň jedného milého slovka, úsmevu…Kde je OBYČAJNÁ LÁSKA, ktorú môže dať každý zadarmo, len treba CHCIEŤ!!! Prečo sa poniektorí ľudia hrajú na tak dokonalých, že si zatvorili svoje srdcia???

    Česť a veľká vďaka zdrav. personálu /ktorý napriek rýchlej dobe, v ktorej žijeme, a v ktorej si tak málo ľudí dokáže uvedomiť pravé ľudské hodnoty a žiť v súlade s nimi/, na ktorý maminky s láskou spomínajú a sú vďačné, že pri nich stál anjel zwinker . Kiežby bolo takých ľudí stále viac a viac, aj keď to nebude ľahké a nebude to všade hneď. ALE všetko krásne sa rodí pomaly Big Grins Záleží len na nás…

  6. To je velmi smutne, ze je takato situacia, hlavne ak ide o Baby Friendly porodnicu, kde by mal byt 24 hod roaming Cry

    Ja som rodila v zahranici a tu “novorodenecke” vobec nie je. Je tu Special Care, co je asi nieco ako oddelenie patologickych novorodencov, pre babatka s ktorymi nieco nie je v poriadku. Ak je dieta v poriadku tak je s matkou, akekolvek vysetrenia sa vykonavaju len v matkinej pritomnosti a partner je vitany kedykolvek. Neviem preco to tak nemoze byt aj na SK, ved sestram by to usetrilo kopec roboty Evil

    Viac info o baby friendly (po anglicky a slovensky)

    http://www.unicef.org/programme/breastfeeding/baby.htm

    http://www.unicef.sk/sk/nemocnice/bfhi/;jsessi4D875BE291FA85A7331A043C70F9DEF6

    1. Toto sa nepohne, pokym sa zeny nebudu dozadovat svojich prav. Nemozeme ocakavat od nemocnic, zdravotnikov, ze sa v tomto zmenia. Nie su peniaze, nie je motivacia… (Cest vynimkam, samozrejme). Ja som tiez pri prvom dietati bola totalne rozhodena, nevedela som co a ako, pri druhom by som to uz robila vsetko inak. Rozhodne by som chcela byt pri kazdom vysetreni dietata. Ziadne dokrmovanie UM bez mojho vedomia. Ruzinovska nemocnica, kde som bola, aj stratila titul BFH, ale co z toho? Bratislavske porodnice su preplnene, nemusia sa byt o rodicky . Chcelo by to nieco ako ceske Hnuti pro aktivni materstvi, hlasno sa ozyvat, ze v nasom porodnictve je vela veci v neporiadku.

  7. Presne tak ako napisla Katka, chodte rodit do Trnavy. Ked sa dostanete na izbu, tak sa o babetko starate 24 hod. Ziadne vazenie, len ked to chce mamicka, detska vizita na izbe. Niekedy by bolo celkom fajn, keby sa o dietatko niekto postaral, hlavne ked je babetko hladne a vy este nemate mlieko, ste prvorodicka, babo reve a vy neviete co mate robit a vsetko vas boli. zwinker

    U nas bude plnohodnotny rooming-in len vtedy ak bude moct mamicku na izbe niekto navstivit a pomoct jej. Tak ako to bolo volakedy, ked sa rodilo doma. Pretoze aj vtedy sa o babetko nestarala mamicka sama, ale niekto jej s tym pomahal! Cry

  8. ja sa práve rozhoduje do akej pôrodnice pôjdem. A pravdu povediac by som nikomu nedovolila aby mi zobrali dieťa na vyšterenie pri ktorom by som nemohla byť. je to moje dieťa tak chcem byť pri všetkom čo sa s ním bude diať. A keby robili niečo proti mojim požiadavkám určite by som to nenachala len tak. neviete niekto ako je to v pôrodnici v Ilave?

    1. nikto sa ta nebude pytat, ci dovolis… napriklad kym ty lezis na porodnom stole, tak z neho proste nezlezies, aby si isla kontrolovat co sa deje s dietatom…

  9. Toto je taka strasna pravda a bohuzial velmi smutna!!!!!! Mam presne taku istu skusenost,ale teraz som si uz stopercentne ista, ze opakovat sa to nebude!! Stalo sa to pred 6 mesiacmi, zaplatila som si rooming, pretoze u nas to bola nadstandardna starostlivost ale rooming to bol asi na 5 hod. denne pretoze rozne vysetrenia, vazenia a samozrejmeak dieta nepriberalo kazdy den podla tabuliek tak aj dokrmovanie na ktore ma upozornili az neskor. A za to vsetko som si este aj platila!!!! Po prepusteni z nemocnice som sa 7 tyzdnov trapila, pretoze dcerka nevedela poriadne sat, takze som mala malo mlieka. Teraz si uz hovorim, ze po 2.krat sa to urcite opakovat nebude. Pojdem tam, kde je ten rooming naozajstny a nie len predstierany. Dalo by sa o tom pisat strasne vela. Super clanok!!!!!!!

  10. Ja som si po druhom porode – vlani – dieta normalne vypytala, hned ako ma previezli na izbu – o pol desiatej vecer. A potom sa cez noc asi tri krat bola sestricka pytat, ci mi ho nema zobrat, teda ma zakazdym zobudila, ale bola som schopna jej celkom slusne odpovedat – nie, dakujem, lebo som bola v takej euforii po porode :-). A nedala som babo z ruk kym som nesla domov. Okrem ockovania = 5 minut.

    Pri prvom som nebola taka smela, ani euforicka, lebo to bol hnusny vyvolavany porod.

  11. Váš komentár

    Kazda zena, by mala mat pravo na kontakt so SVOJIM dietatkom ihned po narodeni. Podla vlastnych sil, uvazi, ci potrebuje pomoc, oddych… Zial vo vacsine porodnic, pritomnost dietata na porodnej sale ihned po narodeni , v blizkosti matky ,je len par minut. Pisem o nekomplikovanom porode.

    Na odd. sestonedelia by malo platit to iste.

    Pokial sa my zeny nebudeme pytat, trvat si na svojich pravach, tak ich asi ani nebudeme mat.

  12. V TT dajú bábetko k mamičkám čo najskôr a už sa nestarajú, niekedy sa žena napr. po cisárskom reze alebo ťažkom pôrode ledva dokáže postarať sama o seba, nieto ešte o maličké. Rooming in je tam ozaj 24 hod denne.

  13. Ďakujem za článok!

    Našťastie mám úplne inú skúsenosť. Vydala som sa do ČR a rodila som v Brne. Navštevovala som aj predporodné kurzy a podobné veci – ako prvorodička som o pôrode ani o popôrodnej starostlivosti moc toho nevedela – prakticky som ani presne nevedela, čo znamená rooming in a baby friendly hospital.. tak som za každú informáciu bola veľmi vďačná.

    Po pôrode (ktorého som sa strašne bála, ale ktorý vďaka úžasnému personálu prebiehal v podstate príjemne) mi malého hneď položili na brucho a manželovi ponúkli, že môže prestrihnúť pupočnú šnúru. Potom malého obliekli, zvážili, urobili odbery – a to všetko na pôrodnom boxe – mala som ho na očiach – kým ma šili. Potom nás nechali cca 2,5 hod samotných (s dieťatkom a manželom). O štvrtej v noci ma šli uložiť na izbu a spýtali sa ma – či by mi nevadilo, ak by malého vzali na ďalšie vyšetrenia a priniesli mi ho až ráno o siedmej – že by som si zatiaľ mohla pospať. Nevadilo. Ráno mi ho priniesli a od tej doby je stále so mnou – už pol roka. Všetky vyšetrenia robili v mojej prítomnosti. Sestričky nám boli neustále k dispozícii – ak sme si neboli isté ako dieťatko okúpať či obliecť – inak sme robili všetko samé. Som za to moc vďačná – pretože som tak mala možnosť sa sama naučiť starať sa o svoje dieťa už v pôrodnici a pod dohľadom skúseného personálu.

    Na celý pôrod a pobyt v pôrodnici veľmi dobre spomínam… Bolo to fakt super..

  14. Rodila som v Galante. Teraz v Septembri a v Januári 2008. Bábatko som mala stále pri sebe. Na vyšetrenie ich brali väčšinou cez raňajky, tak sme mali čas aj na seba. Personál bol úplne super. Nesťažujem sa.

  15. ked som cakala v porodnici na porod prveho syna – na vzdycharni – celu noc som pocula deticky na novorodeneckom plakat. zufalo plakat. a moj syn sa k nim potom na tri dni pridal!!! chcela som ho k sebe, ale nedali mi ho. pri druhom som isla do stiavnice, hlavne kvoli tomu aby bol pri mne. a bol. po cely cas :-)) vobec som nebola z tho unavena – mne sa to naopak pacilo, lebo som kludne spala, ked som vedela ze drobcek je pri mne. Razz

  16. nemožno zazlievať maminkám že chcú mať bábatko stále pri sebe, ale naozaj nie je zlé si po porode troška “odpočinúť”. možno ma teraz viaceré mamičky odsudia ale sama mám tri deti –

     

    pri prvom som zažila ešte typickú socialistickú starostlivosť s nosením detičiek len na kojenie čo bolo cca 30 minut každe tri hodinky a v noci len do polnoci a potom až nad ránom- to bol fakt otras – i ked -pozitívum tak pekne a rýchlo ako sa mi vtedy zahojilo “šitie” – ked som si len ležkala a čitala a sprchovala a ležkala a čítala…. sa mi už nikdy pri daľších nehojilo – avšak s kojením sme mali problemy a rýchlo sme ho aj ukončili :-((((

     

    pri druhom to boli začiatky roamingov – babatko pri sebe aby ste si vychutnavali pohľady, dotyky ale starostlivosť bola na sestričkách – avšak v noci bola malá čulejšia ako cez deň čo je typické pre viaceré babenká tak som toho moc nenaspala a cez deň sa to v nemocnici nedá i ked vás sestričky presviedčaju aby ste spali vtedy ked dieťatko 😉 – ale laktácia sa rozbehla i napriek tomu super a cicikali sme sa cez dva roky

     

    teraz pri treťom som sestričky bez okolkov požiadala aby mi aspoň prvu noc malu vzali k nim a kým sa mi mlieko vytvorilo tolko aby ju nasýtilo v tých prvých dnoch som požiadala aj o prikrmenie umelým(teda hrozná mamka) -ale naozaj to pomohlo- trošku si cucla a spokojne spala- a predtým sme sa navzájom mučili a cecali a plakali a cecali a plakali – avšak prikladala som si malu kedykolvek si vypýtala – žiadne obmedzenia či bol deň alebo noc – a cicikame sa už skoro dva a pol roka

     

    po porode mi ani jedno nepriložili akurát mi ich priniesli na pohladkanie a odniesli a kedže som mala po každom porode zimnicu a triašku ani som veľmi za to nebojovala 🙂

     

    určite sú prvé spoločné dni s bábatkom dôležité a vytvára sa puto na celý život ale ked aj bábatko na chvílku odnesu okupkať , vyšetriť , atd . nič sa myslím nestane a nijako to vzájomný cit neoslabí – tých pár dní v nemocnici vzťahu matka dieťa neublíži-

    aj ja som mala svoje predstavy o porode a o tom aké to bude potom a chcela som aby bolo všetko perfektné ale s odstupom času to vnímam aj tak ako najkrajšie obdobie i ked nebolo všetko tak ako som chcela a si vysnívala- napriek tomu obdobie z porodnice si radím k tým naj naj naj krajším a najsladším zážitkom

     

    držím všetkým maminkám čakateľkám palce 🙂

  17. ja som rodila pred 1,5r po tretíkrát v žiline, a môžem si len pochvaľovať, malá sa narodila pridusená, takže mi ju nedali hneď, ale po chvíli /pre mňa to bola skutočne dlhá chvíľa/ mi ju ukázali a priložili k prsníku. Po dvoch hodinách ma odviezli na izbu a detská pani doktorka mi prišla vysvetliť, že je malá na novorodeneckom pre istotu, kvôli priduseniu a že si ju tam asi nechajú do rána pre istotu, aby som si aj ja oddýchla, ale po hodine som to už nevydržala a išla som si po ňu, nerobili žiadne caviky, len ma upozornili keby niečo mám hneď kričať. Na Ultrazvuky a iné vyšetrenia detičky síce brali ale netrvalo to viac ako 20-30 min., takže sa mi to nezdalo až také zlé, inak sme mali detičky nonstop pri sebe.

  18. Ja som rodila pred dvomi v BN nemocnici.

    Ešte pred pôrodom som chodila na prednášky,boli síce nepovinné,ale ak tam mamička nechodila,mala u sestier “čierny bod”…. Tam porozprávali hory doly,no pravda bola kdesi inde…

    Po pôrode mi malú merali,odvážili,zabalili a na pár sekúnd mi ju podali,aby som ju vydela… Žiadne prvé prisatie…!!!

    Potom mi ju odviedli a doniesli mi ju až po štyroch hodinách.Mala som si vraj oddýchnuť… Ani som oka nezažmúrila za ten čas…Ved bol deň! Doniesli mi ju na pol hodinku,aby sa “najedla”.

    Potom mi ju doniesli ešte dvakrát na jedenie a na noc mi ju zobrali,hoci som ju chcela mať pri sebe.

    Od polnoci som počula detský plač,až do rána,kedy som zistila aj podľa mojich pocitov,že plače moja bambulka.

    Chúďa z veľkou námahou sa prisala a v tom momente zaspala… a spala skoro celý deň a ďalšiu noc bola hore každú chvíľu.

    A pritom som sestrám povedala,že kedykoľvek bude plakať nech mi ju donesú.. Mohla som čakať :(((

    pri druhom bábetku by som sa u ž nedala odbiť!!! Potom som ju musela týždeň učiť na denný a nočný režim…

  19. Ako keby ste hovorili o nemocnici v Brezne, kde som rodila, ktorá sa pýši označením Baby friendli hospital….tiež uvažujem, kam ísť rodiť tentokrát.

  20. Ja som rodila na Kramaroch, dieta som mala okrem necelej hodiny pocas mojho presunu z porodnej saly na sestonedelie stale pri sebe (aj to hlavne kvoli tomu ze tam bolo riziko infekcie kvoli mojej nedavno prekonanej chorobe, takze museli dietatku spravit nestandardne vysetrenia). Velmi sa mi to pacilo. A kto napr. prave nevladal, mohol dietatko dat na novorodenecke – ci na hodinu, ci na celu noc, postarali sa onho. Ked bolo dietatko tam, tak sestricky volali mamicku hned ako zacalo plakat ze je hladne, ziadne 3h intervaly ci prikrmy. Vzdy ked isli nieco robit s dietatkom, najprv mi to podrobne vysvetlili (casto aj 2-3x), a samozrejme som pri tom bola – aj pri ockovani, vsetkych ultrazvukoch a odberoch…

    Z toho co som tam videla, velmi vela zien na noc nechcelo mat deti pri sebe, aspon prve 1-2 noci. Ked som odchadzala, mi hovorili ze uz davno nemali mamicku, ktora by tak ako ja mala dietatko stale. Videla som aj viacere zeny ako prosikali sestricku, nech da dietatku umele mlieko, aj ked lekarka zhodnotila ze to vobec nie je potrebne. Potom sa stazovali aki su tam neochotni, ze nedaju dietatu mlieko… Takze myslim ze sucasny stav v porodniciach je obrazom toho o co stoji este stale dost velka skupina zien.

  21. Babetko som mala cely cas pri sebe. Aj 2 hod na porodnej sale, aj potom, aj v noci. Na druhy den sme sli domov.

    Na Slovensku smile

  22. Hm, tak ja som rodila pred 2 mesiacmi v pôrodnici v TN. A môžem povedať, že dieťatko som mala pri sebe v dostatočnej miere. A pravdupovedac som bola po pôrode taká vyšťavená, že mi veľmi vyhovovalo, keď mi ju prvú noc zobrali, aspoň som sa akotak vyspala a zregenerovala.

    Vizity sme mali spoločne, a 2x mi ju odviedli na 20 min. na vyšetrenia. Nemyslím si, že by to nejako zásadne narúšalo našu vzájomnú blízkosť. Mne takýto rooming-in maximálne vyhovoval.

  23. Babetko som mala po porode cely cas pri sebe (okrem 10 min na vazenie), aj 2 hod na porodnej sale, aj v noci, vysetrenia sa robili v mojej pritomnosti. Na druhy den sme sli domov.

    Na Slovensku smile da sa..

  24. 1. za dieta je zodpovedna matka, a teda personal sa musi prisposobit tomu, co s zela ona. zdravotny personal len zodpoveda za liecbu pripadnych zdravotnych komplikacii. ak matka povie, ze si nezela oddelenie od svojho dietata, tak to proste nemaju pravo urobit. osobne sa cudujem, ze ich nik nezaluje, ak to proti voli matky robia…

    2. co takto sestonedelie doma? ambulantny porod??? je uz sice dost neskoro hladat niekoho, kto pride dietatko i mamicku domov skontrolovat po porode, ale poziadavka na prepustenie zdravej matky a zdraveho dietata po porode domov je uplne normalna a legitimna. skoda, ze tak malo vyuzivana

     

    mne je velmi luto, ze take zakladne a prirodzene veci, treba vybojovavat. ze v niektorych zariadeniach robia ludia, ktorych snad hlavnou naplnou prace je strpcovat ludom zivot a poskrvnit taku nadhernu a priam posvatnu udalost ako je porod. no… uz som aj ja vytocena!

  25. V Zilinskej porodnici pred takmer styrmi rokmi mi doniesli babatko takmer hned ako mna previezli na izbu. Bolo tam so mnou dnom-nocou, kupalo sa na izbe, vazilo na izbe, vizity boli na izbe. Takze maminku opustilo naozaj iba na kratky cas, ked ho zobrali na odber krvi, ultrazvuk. Bolo to super. Tiez by som chcela este zazit raz ale to, co vtedy chybalo – tesny kontakt hned po porode.

    Ak niekde zbieraju babatka na kupanie, prezliekanie a vizity, to snad ani nie je plnohodnotny rooming-in, taka nemocnica by nemala dostat titul BFHI… ale pochybujem, ze nase porodnice maju skutocny zaujem o udelenie tohto titulu. Budu si robit tak, ako to im vyhovuje, urobia nejaky maly ustupok, aby sa do regionalnej tlace dostal clanok o tom, aka je porodnica moderna a ustretova, ale v skutocnosti je to len reklama – nie vychadzanie v ustrety realnym poziadavkam buducich mamiciek.

  26. Napisem to bez servitky, ako to je:

    Znama nemusi chodit a hladat, kde sa uracia jej vyhoviet – vyhoviet jej podla zakona musia vsade (pokial ona al. dietatko nebudu v AKUTNOM ohrozeni) – jej poziadavky su uplne legitimne a ich naplnenie ma oporu v zakone.

    Otazkou je len, kolko energie dokaze znama venovat presadeniu svojich a babatkovych prav – niekde su ustretovejsi, inde treba skutocne zabojovat …

  27. Vyborny clanok!!! Velmi podrobne napisane a pravdive.

    Drzim palce tvojej priatelke a snad najde aspon trochu ustretovu porodnicu.

    Je to hlavne o tom ze nas v porodnici zastrasuju a co by nespravila mamicka-hlavne prvorodicka pre svoje dieta, ked jej to povie sestricka s 20rocnou praxou.

    Je to od nich hnusne!

Pridaj komentár