40. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 40. týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 38 týždňami.

Ktorý mesiac je 40. týždeň tehotenstva? Ste v 3. trimestri - v 10. lunárnom mesiaci tehotenstva (40 týždňov tehotenstva/4 týždne/10 mesiacov).

Pozrite si naše video:

Ako rastie vaše bábätko

Možno je už vaše bábätko s vami, možno naňho ešte netrpezlivo čakáte. Ak je ešte v brušku, žiadne veľké zmeny sa už neudejú. Chystá sa na pôrod práve tak ako vy.

Priemerná váha novorodenca je 3,5 kg a dĺžka 50 cm. Čo je však vždy veľmi individuálne, predsa len, nerodíme sa "cez kopirák." Tešíte sa, ako budete rodine hrdo oznamovať jeho miery? :)

Telesné príznaky

Ak by niekto opísal bábätko v tomto období ako veľký červený melón, asi mu dáte za pravdu. A už je vám asi aj dosť ťažký na nosenie a máte toho za 40 týždňov dosť.

Neviete sa dočkať, kedy uvidíte tvár svojho bábätka.

Netrpezlivosť dosahuje vrchol. Samozrejme nie v prípade, ak už zázrak spinká v kolíske. Ak ste ešte neporodili, uisťujem vás, že do dvoch týždňov bude dieťa z druhej strany bruška.

Nepodliehajte panike, ak to ešte nebude v tomto týždni. Váš gynekológ vám dal na základe ultrazvuku aj iné možné termíny, kedy sa bábätko narodí. Bude to vtedy, keď bude pripravené.

Len 5 % detí sa narodí v presne odhadovanom termíne pôrodu. Máte lepší pocit?

Pravdepodobne ste sa už stretli s prípravnými kontrakciami, sú nazývané tiež poslíčky, predčasné sťahy, tvrdnutie brucha.

Môžete ich vnímať ako tvrdnutie bruška, tiahnutie v chrbte, môžu byť podobné menštruačným bolestiam, vystreľovať do stehien alebo podbruška, môžu bolieť kríže.

Každá žena prežíva kontrakcie inak. Môžu byť pravidelné, už aj bolestivé a môžete mať pochybnosti, či sa nejedná o pôrod. Hovorí sa, že sa odlišujú od začiatku pôrodu tým, že sa intervaly medzi nimi neskracujú a samotný sťah nie je dlhší.

Ak sú pre vás únavné a opakujú sa, skúste sa zahriať. Ak ste oddýchnutá a boli by ste rada, aby "to" už začalo, môžte vyskúšať naše tipy.

Vyšetrenia v 40. týždni

Budú častejšie. Možno i každé dva dni.

Prečítajte si viac: 10 prirodzených metód, ako naštartovať pôrod

Tip:

Ak už kontrakcie začali, ale sú málo účinné, alebo ak ste už dávno po vypočítanom termíne a pôrod nie a nie začať, môžete skúsiť priblížiť alebo urýchliť pôrod prirodzenými metódami:

1. sex - nie v prípade ak odtiekla plodová voda!
Ako ste bábätko splodili, môžete mu ukázať cestu von. Samozrejme len ak je vám to obom príjemné. Spermie obsahujú prostaglandíny (používajú sa aj vo vaginálnych tabletách na vyvolanie pôrodu), ktoré môžu podporiť pôrod (vyzrievanie krčka). Ale len v prípade, že už je organizmus ženy na pôrod pripravený.

2. pôst, 3. klystír, 4. ricínový kokteil - tieto tri spôsoby majú spoločnú podstatu: spôsobia aktívnejšie pohyby čriev, a tie „podráždia“, povzbudia svalstvo maternice.

5. nápoje z korenia - do džbánu dajte 1ks škorice, 10ks klinčekov, 1ks  zázvoru a zalejte 1 litrom vody, pijeme po  dúškoch celý deň. Kvôli lepšej chuti a zvýšeniu obsahu vitamínu c môžete pridať šípkový čaj.

6. stimulácia bradaviek – minimálne pol hodiny, striedať 2 minúty trenie bradaviek prstami s cca 5-7 minútovými pauzami, kedy čakáme na odozvu tela.

7. éterické oleje – masáž bruška alebo kúpeľ s pridaním kvalitného éterického oleja z klinčeka,  verbeny, škorice alebo zázvoru.

8. akupresúrne body – stimulovať min. 1 minútu – malíček na nohe,  priehlbinka za palcom na ruke.

9. pohyb – urýchľuje už existujúce kontrakcie.

10. teplý kúpeľ – využíva sa aj  vtedy, keď si nie ste istá, či kontrakcie sú už pôrodné  (min. na pol hodiny sa uložte do teplej (nie horúcej!) vane a kontrakcie sa buď zintenzívnia, resp. budú pravidelnejšie alebo prestanú).