38. týždeň tehotenstva

Milá mamička

Od vašej poslednej menštruácie ubehlo 38. týždňov. Vaše dieťatko ste počali pred 36 týždňami.

Ktorý mesiac tehotenstva je 38. týždeň? Ste v 3. trimestri - v 10. lunárnom mesiaci tehotenstva  (40 týždňov tehotenstva/ 4 týždne/ 10 mesiacov).

Tehotenstvo sa považuje za ukončené v termíne od 37. do 42. týždňa, takže vaše dieťatko môže prísť kedykoľvek na svet.

Pozrite si naše video:

Ako rastie vaše bábätko

Bábätko je dlhé asi ako list rebarbory. Váži viac ako 3 kilá. 

Vášmu bábätku už vypadlo lanugo, ale občas sa môže stať, že pár chĺpkov zostane na ramienkach alebo na nôžkach aj po narodení.

Namiesto neho teraz telíčko chráni maz. Ten má ochrannú funkciu i po pôrode, takže ho nemusíte z telíčka dieťatka usilovne zmývať.

Telesné príznaky

Je už také veľké, že možno máte problém zdvihnúť sa z gauča. A asi sa už neviete dočkať, kedy namiesto nákladu budete držať bábätko v náručí. Ak sa vám dá, užívajte si tento čas a posledné dni pred pôrodom vo dvojici.

Už niekoľko dní môžete pociťovať predčasné kontrakcie. Občas sa dočítate alebo dozviete na kurze, že do pôrodnice máte ísť keď sú kontrakcie pravidelne každých 5 minút. To slovko pravidelné je dôležité.

Každá žena je iná, každá prežíva bolesť individuálne, každá má iný prah bolesti. Ako to teda zistiť?

Nesledujte len pravidelnosť ale i dĺžku a intenzitu kontrakcií. Ak teda budú i častejšie ako každých 5 minút, ale budú krátke alebo slabé, neplašte sa. Bez poriadnych kontrakcií sa žiadne dieťa nenarodí. 

Ale, ak napríklad sú kontrakcie silné a pravidelné, každých 5 minút a trvajú 40 – 60 sekúnd môžete sa vybrať do pôrodnice. Samozrejme i to záleží od toho ako ďaleko pocestujete.

Ak predčasné kontrakcie trvajú niekoľko dní alebo nocí, môžete byť veľmi unavená, alebo mať pochybnosť, či vôbec dokážete spoznať pôrod a či budete mať dosť síl.

Porozprávajte sa o vašich obavách a strachu, nezostávajte s ním sama. Zároveň sa snažte čo najviac oddychovať, kľudne si pospite aj cez deň.

Myslite na Vaše bábätko. Aj jeho čaká pri pôrode veľa práce.

Vyšetrenia, ktoré vás čakajú

Tento týždeň by mali vyšetrenia v poradni zahŕňať: 

  • zmeranie tlaku krvi,
  • vyšetrenie moča (prítomnosť cukru, bielkovín, krvi),
  • zváženie hmotnosti,
  • gynekologické vyšetrenie,
  • ozvy plodu.

Odporúča sa aj kardiotografický záznam.

Tip:

Možno ste už počuli o nepríjemnej situácii, keď dieťatko pár dní po pôrode bez zjavných príčin umrie. Ide o  syndróm náhleho úmrtia dieťaťa – SIDS. Nie, nechceme vás vystrašiť. Chceme vám poradiť ako sa tomu vyhnúť. Lekári odporúčajú niekoľko zásad:

  • Do 2 rokov nedávajte dieťaťu do postele vankúš.
  • Nedávajte dieťa spať v polohe na brušku.
  • Neprehrievajte dieťa (v spálni má byť cca 18°C).
  • Nefajčite. A nedovoľte nikomu fajčiť v blízkosti dieťaťa.
  • Dojčite.

Ak sa vaše dieťatko narodilo predčasne, alebo je z dvojčiat alebo má zdravotné problémy, či jednoducho ak sa bojíte, kúpte si monitor na kontrolu dýchania dieťatka.

Majlík pre vaše bábätko

Ak chcete, aby takýto majlík chodil na vašu adresu aj po narodení vášho dieťatka, zadajte  po pôrode jeho dátum narodenia do vašich uživateľských nastavení, aby sme vám ho vedeli zasielať presne podľa jeho veku.

Mejlík pre bábätko